"Cinema Boogie". Szef Chopin University Big Band: ten album łączy pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 14:18
Album "Cinema Boogie" został przygotowany przez Program 1 Polskiego Radia oraz Chopin University Big Band. O tym niezwykłym projekcie opowiadają: Piotr Kostrzewa, kierownik artystyczny Chopin University Big Band oraz kompozytor Adam Sztaba.
Piotr Kostrzewa, szef Chopin University Big Band podczas koncertu Cinema Boogie
Piotr Kostrzewa, szef Chopin University Big Band podczas koncertu "Cinema Boogie"Foto: Cezary Piwowarski

Zagrobelny Łukasz koncert Chopin 1200x660.jpg
"Cinema Boogie": "Przed nocą i mgłą" w interpretacji Łukasza Zagrobelnego. Posłuchaj!

Piotr Kostrzewa zauważa, że na albumie spotkali się doświadczeni kompozytorzy, choć ich melodie zostały zagrane w nowych aranżacjach i młodzi wykonawcy, którzy je zagrali. Jednym z aranżerów był Adam Sztaba. - Jesteś znany z tego, że psocisz w aranżach i lubisz dać wyzwanie muzykom - mówi dyrygent do kompozytora.


Posłuchaj
15:13 2021_03_10 14_18_29_PR1_muzyczna_Jedynka.mp3 Piotra Kostrzewa i Adam Sztaba o albumie "Cinema Boogie" (Muzyczna Jedynka)

kukulska natali chopin 1200x660.jpg
Natalia Kukulska o "Cinema Boogie": każdy znajdzie coś interesującego dla siebie

Adam Sztaba przyznaje, że aranżer ma trudną rolę, bo zawsze może spotkać się z krytyką twórcy danego utworu. Muzyk napisał własną wersję utworu "Deszcze niespokojne" z serialu "Czterej pancerni i pies". - Jak autor nie żyje, to jest łatwiejsze zadanie, a jak żyje trudniejsze, bo zawsze można spodziewać się jakiegoś telefonu - mówi. Szczęśliwie przez tyle lat pracy takiego telefonu nie było.

Podkreśla, że aranżacja polega na tym, żeby pokazać własny temperament, własne spojrzenie, a to się wiąże z ingerencją w utwór, więc siłą rzeczy jego kompozytor może się poczuć niepocieszony. A największym komplementem dla aranżera jest, kiedy ktoś przyzna, że się nie spodziewał, że można dany utwór w ten sposób zagrać i wydobyć z niego coś nowego. Przyznaje, że młodzi muzycy z big-bandu doskonale sobie poradzili z tą aranżacją.

Gość Programu 1 Polskiego Radia zapewnia, że nie dzieli muzyki na gatunki i lubi łączyć różne style. - Traktuję muzykę jako wielkie morze inspiracji i nie przejmuję się specjalnie, co z jakiego świata przychodzi - mówi.

Piotr Kostrzewa cieszy się, że są tacy ludzie jak Adam Sztaba, którzy z entuzjazmem odnoszą się do takich projektów, jak "Cinema Boogie". Zaznacza, że dla młodych muzyków ważne jest, że starszy kolega, który kończył tę samą uczelnię, poświęcił dla nich swój czas i zaaranżował utwór, który oni wykonywali.

Szef Chopin University Big Band wyjaśnia, że twórcom albumu zależało, żeby pokazać różne oblicza big-bandu, żeby nie kojarzył się on tylko z jednym gatunkiem muzyki.

Posłuchaj całej rozmowy, w trakcie której można usłyszeć utwór "Deszcze niespokojne" w aranżacji Adama Sztaby.

Album to 12 kompozycji: większość z nich jest znana słuchaczom, gdyż pochodzą z uznanych i popularnych produkcji, chociażby z seriali "07 zgłoś się", "Wojna domowa" i "Czterdziestolatek", czy filmów "Dziecko Rosemary", "Polowanie na muchy" oraz "Tylko mnie kochaj".

Do pracy nad aranżacjami zostali zaproszeni m.in.: Krzysztof Herdzin, Adam Sztaba, Marek Stefankiewicz czy Wojciech Kostrzewa, a wszystko bezbłędnie zagrał Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy. Na płycie można usłyszeć gwiazdorskie wokale Natalii Kukulskiej, Doroty Miśkiewicz, Łukasza Zagrobelnego czy Wojciecha Myrczka. 

Czytaj także:

Został nagrany koncert z piosenkami z albumu "Cinema Boogie". W studiu im. Witolda Lutosławskiego pojawiły się wszystkie gwiazdy, a koncert zostanie pokazany już 17 marca po godz. 20.00 na kanale YouTube, na FB radiowej Jedynki, na stronach internetowych Jedynki i Polskiego Radia. Równolegle koncert zostanie również nadany w Programie 1 Polskiego Radia.

"Cinema Boogie" pozostaje w tym tygodniu Płytą Tygodnia. Codziennie ok. 14.20 o albumie opowiadają goście: Natalia Kukulska, Łukasz Zagrobelny, Piotr Kostrzewa, Adam Sztaba, Dorota Miśkiewicz i Wojciech Myrczek.

. .

Patroni medialni: Jedynka - Program 1 Polskiego Radia i TVP Kultura

Tracklista:

 1. Gdy zakocham się / When I Fall in Love z filmu One Minute to Zero. Oryginalna muzyka i słowa: Victor Young / Edward Heyman / arr. Dave Wolpe. Polski tekst: Andrzej Strzelecki/wokal WOJCIECH MYRCZEK
 2. Cinema boogie - czyli kino "Uciecha" w Czeladzi - Henryk Kuźniak / arr. Wojciech Kostrzewa
 3. Wyrzeźbiłam Twoją twarz z filmu Małżeństwo z rozsądku - Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz / Agnieszka Osiecka / arr. Krzysztof Herdzin - wokal DANIELA BEREZA
 4. Kryminalni temat z filmu - Maciej Zieliński / arr. Jarema Jarosiński
 5. Bossa Nova z filmu Polowanie na muchy - Andrzej Korzyński / arr. Wojciech Kostrzewa - wokal NATALIA KUKULSKA
 6. Przed nocą i mgłą z serialu 07 zgłoś się - Włodzimierz Korcz / Zbigniew Stawecki / arr. Wojciech Kostrzewa - wokal ŁUKASZ ZAGROBELNY
 7. Samba butelkowa z filmu Tylko mnie kochaj - Maciej Zieliński / arr. Wojciech Kostrzewa
 8. Deszcze niespokojne - z filmu Czterej pancerni i pies - Adam Walaciński / arr. Adam Sztaba
 9. Zaśnij maleństwo / Rosemary's Lullaby z filmu Rosemary’s Baby - Krzysztof "Komeda" Trzciński / Wojciech Młynarski / arr. Wojciech Kostrzewa - wokal ŁUKASZ LIPSKI
 10. Łagodnie płynę w twych ramionach z serialu Czterdziestolatek - Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz / arr. Michał Tomaszczyk - wokal DOROTA MIŚKIEWICZ
 11. Wojna domowa temat z serialu Wojna domowa - Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz / arr. Wojciech Kostrzewa
 12. Zapalniczka - Marek Stefankiewicz / Andrzej Strzelecki / arr. Marek Stefankiewicz - wokal NATALIA KUKULSKA


Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadził: Marcin Kusy

Goście: Piotr Kostrzewa (szef i dyrygent Chopin University Big Band) i Adam Sztaba (kompozytor, aranżer)

Data emisji: 10.03.2021 

Godzina emisji: 14.18

ag

Czytaj także

"Cinema Boogie" - płyta Jedynki z muzyką filmową. Premiera teledysku. WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 17:57
Na płycie "Cinema Boogie" przygotowanej przez Program 1 Polskiego Radia oraz Chopin University Big Band można usłyszeć Natalię Kukulską, Dorotę Miśkiewicz, Wojciecha Myrczka oraz Łukasza Zagrobelnego, który zmierzył się z kompozycją Włodzimierza Korcza, znaną z filmu "07 zgłoś się". - Ta aranżacja i to wykonanie będą dla Państwa zadziwiające - zapowiada artysta. Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń