Jacek Cygan: chcemy pomóc dzieciom, które nie mogą same oddychać

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 15:54
"Ondinata. Pieśni dla Ondyny" to niezwykły projekt muzyczny, którego celem jest wsparcie badań nad lekiem na tzw. klątwę Ondyny. W nagranie tego dwupłytowego albumu zaangażowało się wielu znanych artystów, m.in. Kayah i Jerzy Maksymiuk. - Chcemy pomóc poprzez muzykę i piosenki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Cygan.
Jacek Cygan w studiu Jedynki
Jacek Cygan w studiu JedynkiFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

wypych sebastian_ 1200.jpg
Klątwa Ondyny. Wypych: w ten projekt zaangażowało się wielu znakomitych artystów

Posłuchaj
20:02 2021_04_01 13_22_11_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Skąd wziął się pomysł na "Kołysankę - oddychankę"? (Muzyczna Jedynka_

Kilka tygodni temu swoją premierę miał album "Ondinata. Pieśni dla Ondyny", na którym zaśpiewali m.in. Kayah, Gaba Kulka i Arnia Karwan. - Klątwa Ondyny to bardzo mało znana choroba, przez co niewiele osób wie o jej istnieniu. Objawia się w ten sposób, że podczas snu dziecka od mózgu płynie informacja, że nie musi oddychać. Niestety dziecko przestaje wtedy oddychać i odchodzi - wyjaśnia Sebastian Wypych.

Jak okazuje, u dzieci chorych na CCHS nie pracują pewne obszary mózgu. Stąd też dzieci, które usypiają, muszą być kontrolowane i intubowane, żeby mogły oddychać.

Artyści pomagają

Pomysłodawcami projektu są Magda Hueckel i Tomasz Śliwiński, współzałożyciele Fundacji Zdejmij Klątwę, którzy są również autorami nominowanego do Oscara filmu "Nasza klątwa".

- Przez muzykę i piosenki chcemy pomóc Fundacji Zdejmuj Klątwę, zajmującej się zbieraniem środków na badanie tej rzadkiej choroby i pomoc dzieciom, które nie mogą przez nią w nocy same oddychać, tylko muszą być podłączone do głośnej aparatury. To jest niezwykłe, że wielu artystów wzięło udział w akcji pomocy - komentuje Jacek Cygan.

Źródło: Various Artists - Topic/Kayah, "Kołysanka - oddychanka"

"Kołysanka - oddychanka"

Jednym z utworów, które możemy znaleźć na albumie, jest "Kołysanka - oddychanka", którą zaśpiewała Kayah. Tekst tej piosenki napisał Jacek Cygan, natomiast muzykę skomponował światowej sławy dyrygent i kompozytor Jerzy Maksymiuk. - Już wcześniej mieliśmy plany, aby coś razem zrobić, ale jak to zwykle bywa, los wyreżyserował naszą współpracę. Dostałem od Jerzego cudowną muzykę, balladę napisaną niemalże sercem, następnie napisałem słowa, a zaśpiewała to Kayah. Ten utwór nazywa się "Kołysanka - oddychanka", ponieważ oddech jest najważniejszy - opowiada gość Jedynki.

Zdaniem Jacka Cygana, Jerzy Maksymiuk zdecydował się na zaangażowanie w projekt ze względu na intencje, jak również z powodu środowiska muzyków poważnych. - Animowali to ludzie skupieni wokół Sebastiana Wypycha, który jest jednym z najlepszych kontrabasistów, gra w wielu orkiestrach oraz nagrywa płyty solo. To wszystko sprawiło, że Jerzy Maksymiuk przemówił do nas tą kompozycją - wyjaśnia Jacek Cygan.

Skąd wziął się pomysł na "Kołysankę - oddychankę"? - To samo przyszło… Grzesiu Ciechowski mówił, że pomysły fruwają gdzieś nad nami… Posłuchajcie państwo, jak Kayah to niesamowicie śpiewa, z jakim wrażeniem, z jaką interpretacją i jakim sposobem mówi do nas - zwraca się do słuchaczy Jacek Cygan.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska

Goście: Jacek Cygan (autor tekstów piosenek, poeta, scenarzysta, autor musicalowy, juror i organizator festiwali muzycznych)

Data emisji: 1.04.2021 

Godzina emisji: 13.22

DS

Czytaj także

Sławomir z nowym teledyskiem. "Niesiemy dużo dobrej energii"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 15:49
- Chciałbym państwu wysłać dużo słońca, radości oraz zaszczepić was w tych czasach witaminą D - mówi o teledysku "Będę z nią" Sławomir, zwracając się bezpośrednio do słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia. Popularny piosenkarz nagrał kolejny hit, który już teraz bije rekordy wyświetleń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"All About Me". Marta Król: zwyciężył głód własnych kompozycji

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 15:43
- Przyszedł taki czas, kiedy dojrzałam do napisania własnych piosenek. Poczułam, że jestem gotowa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marta Król, która właśnie wydała swoją najnowszą płytę "All About Me". Album został zaaranżowany przez wybitnego pianistę Pawła Tomaszewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie album "Klubowe 2"? Tymek: teraz robię to w zupełnie inny sposób

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 17:03
Album "Klubowe" wydany w 2019 roku przerodził się w duży projekt poprzez utwór "Język ciała" mającym przepowiadać zabawę muzyką i zabawę dzięki muzyce. W następnym roku powstanie kolejna płyta z muzyką klubową. - Znalazłem nowy sposób na to, jak tę płytę zaprezentować - powiedział Tymek w "Muzycznej Jedynce". 
rozwiń zwiń