Wspominamy Krzysztofa Krawczyka. "Odchodzą najlepsi, ale pozostają ich dzieła"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 16:20
- Ten żal po stracie bardzo ważnego "przechodnia", który przechadzał się między nami i podarował nam tyle piosenek, nie słabnie - powiedział Marcin Kusy, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia. W "Muzycznej Jedynce" wraz ze słuchaczami wspominaliśmy Krzysztofa Krawczyka, legendę polskiej sceny muzycznej, który zmarł w ostatni poniedziałek.
Krzysztof Krawczyk
Krzysztof KrawczykFoto: Krzysztof Zatycki / Forum

Posłuchaj
41:29 2021_04_07 13_11_43_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Wspominamy Krzysztofa Krawczyka. Cz. 1. (Muzyczna Jedynka)

Posłuchaj
43:24 2021_04_07 14_09_18_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Wspominamy Krzysztofa Krawczyka. Cz. 2. (Muzyczna Jedynka)

Krzysztof Krawczyk w latach 1963-1973 i 1976 był wokalistą zespołu Trubadurzy, a od 1973 artystą solowym. Wypromował wiele znanych przebojów, między innymi: "Parostatek", "Chciałem być", "To, co dał nam świat", "Mój przyjacielu", "Trudno tak", "Bo jesteś ty". Jego popularność wyznaczają liczne trasy koncertowe w Europie i na świecie oraz wiele nagród i wyróżnień.

Piosenki Krawczyka 1200.png
"Piosenki Krzysztofa Krawczyka". Nowy kanał muzyczny Polskiego Radia

W swojej karierze śpiewał i nagrywał płyty z różnorodną muzyką od popu poprzez rhythm & bluesa, swing, soul, rock and rolla, country, tango, aż po dance, folk, funky, reggae, muzykę cygańską i biesiadną.

Źródło: Polskie Radio/Koncert Krzysztofa Krawczyka w ramach "Lata z Radiem" (2013 rok)

Fenomen Krzysztofa Krawczyka

Dzisiejsza "Muzyczna Jedynka" praktycznie w całości została poświęcona Krzysztofowi Krawczykowi oraz jego twórczości. Swoimi wspomnieniami ze słuchaczami podzielił się również Marcin Kusy.

- Kiedy pierwszy raz usłyszałem nagranie "Bezsenni" oraz duet Krzysztofa Krawczyka i Katarzyny Nosowskiej, byłem przekonany, że jest to piosenka na miarę przeboju "Trudno tak" Krzysztofa Krawczyka z Edytą Bartosiewicz. Tak się nie stało, ale wiem, że w Programie 1 Polskiego Radia państwo bardzo lubią ten utwór. Dzisiaj takich utworów, duetów, ale także piosenek może mniej oczywistych w repertuarze Krzysztofa Krawczyka, będzie trochę - powiedział na wstępie Marcin Kusy.

Dyrektor Jedynki przyznał, że żal po stracie Krzysztofa Krawczyka nie słabnie i nasi słuchacze proszą o kolejne piosenki i wspomnienia dotyczące tego legendarnego artysty. - Wychodzimy temu naprzeciw (…). Dziś opowiem o Krzysztofie Krawczyku trochę od innej strony. Będzie też wątek filmowy, będą duety, może mniej oczywiste, ale również zapytam o państwa ukochane nagrania i na czym polegał ten fenomen, że tak kochaliśmy, jak Krzysztof śpiewał i samą jego postać - dodał Marcin Kusy.

Źródło: MTJ Wytwórnia Muzyczna/Krzysztof Krawczyk, "Rysunek na szkle"

Miał mnóstwo świetnych utworów

Podczas audycji słuchacze wspominali największe przeboje Krzysztofa Krawczyka. - Miał w dorobku mnóstwo świetnych utworów - zauważył pan Mateusz. - To dla nas smutny okres. Odchodzą najlepsi, ale zostają po nich wspomnienia i ich dzieła - dodała pani Mirka.

- Moje ulubione przeboje Krzysztofa Krawczyka to m.in. "Smak skandali", "Wstaje nowy dzień", "Nie zostało nam już nic" czy "Nie przesadza się starych drzew". Jego przeboje towarzyszą mi od najmłodszych lat, a dziś mam lat 35 i nadal uwielbiam ich słuchać - stwierdził pan Łukasz.

- Krzysztof Krawczyk miał wokół siebie znakomitych tekściarzy i kompozytorów, bo z jednej strony Wojciech Trzciński i Ryszard Poznakowski, ale także Ryszard Kniat. Oczywiście też w pewnym momencie Jarosław Kukulski. Natomiast trochę pomijamy wątek Krzysztofa Krawczyka jako kompozytora. Może nie było tak wiele jego piosenek, które on stworzył i które napisał, ale to jest na pewno jedna z mich ulubionych. "Rysunek na szkle" to właśnie kompozycja Krzysztofa Krawczyka - mówił Marcin Kusy.

Czytaj także:

***

W kolejnych dniach w Programie 1 Polskiego Radia nie zabranie wspomnień o Krzysztofie Krawczyku. W czwartek (8.04) po godz. 23.00 zapraszamy na rozmowę z Andrzejem Kosmalą, który przez ponad 40 lat był jego menedżerem. Z kolei w sobotę (10.04) po godz. 20.00 Dariusz Michalski poświęci cały "Muzyczny Wehikuł Czasu" dorobkowi artysty.

  ***

  Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

  Prowadził: Marcin Kusy

  Data emisji: 7.04.2021 

  Godzina emisji: 13.00-15.00

  DS

  Czytaj także

  "Nigdy go nie zapomnimy". Adam Sztaba i Marian Lichtman wspominają Krzysztofa Krawczyka

  Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 10:00
  - Pamiętam nasze spotkania na próbach przed występem w Operze Leśnej. Człowiek orkiestra. Czuł się dobrze w każdym rodzaju muzyki, od rocka, przez ballady, po popowe przebojowe - powiedział w Polskim Radiu 24 kompozytor Adam Sztaba, który z Marianem Lichtmanem, liderem zespołu Trubadurzy, wspominał Krzysztof Krawczyka.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Klenczon i Krawczyk – święto obu artystów w Polskim Radiu

  Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 12:38
  We wtorek 7 kwietnia mija 40 lat od tragicznej śmierci Krzysztofa Klenczona, współzałożyciela Czerwonych Gitar, nazywanego także "polskim Lennonem". Portal polskieradio24.pl przygotował specjalny serwis poświęcony artyście. To nie wszystkie nowości – na stronie internetowej Polskiego Radia można słuchać muzycznych kanałów wypełnionych twórczością zarówno Krzysztofa Klenczona, jak i zmarłego w poniedziałek Krzysztofa Krawczyka.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Znamy datę pogrzebu Krzysztofa Krawczyka. Muzyk spocznie na cmentarzu parafialnym w Grotnikach

  Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 14:18
  W sobotę (10.04) w Łodzi odbędzie się pogrzeb Krzysztofa Krawczyka. W południe w archikatedrze łódzkiej celebrowana będzie msza święta, następnie trumna z ciałem artysty zostanie złożona na cmentarzu parafialnym w Grotnikach. W tej miejscowości muzyk mieszkał.
  rozwiń zwiń