Pianista Paweł Kowalski: musimy sobie wyobrazić publiczność

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 15:43
- Publiczność czuje się zawsze. Nawet jeżeli w tej chwili nie może być obecna w sali - mówi w Programie 1 Polskiego Radia wybitny pianista Paweł Kowalski. W najbliższy piątek (9.04) Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na koncert fortepianowy d-moll nr 20 KV 466, który można będzie obejrzeć online.
Paweł Kowalski
Paweł KowalskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Krzysztof Krawczyk Forum 1200.jpg
Wspominamy Krzysztofa Krawczyka. "Odchodzą najlepsi, ale pozostają ich dzieła"
Posłuchaj
05:23 Jedynka/Muzyczna Jedynka - 8.04.2021 Paweł Kowalski Artysta przyznaje, że początkowo koncert był planowany z publicznością (Muzyczna Jedynka)

- Spotkamy się w internecie. Nagranie d-moll nr 20 KV 466 z koncertu fortepianowego Wolfganga Amadeusza Mozarta zaprezentujemy jutro o godz. 19.00 na stronie YouTube Opery i Filharmonii Podlaskiej. Tego nagrania dokonaliśmy tuż przed świętami z dyrygentką Moniką Wolińską. Cieszymy się na spotkanie z publicznością chociaż w takiej formie - komentuje Paweł Kowalski.

Koncert na 40 muzyków

Artysta przyznaje, że początkowo koncert był planowany z publicznością, ale "dosłownie w ostatniej chwili ta możliwość wymknęła się". - Jednakże, kiedy nagrywamy wśród 40 muzyków, wykonując to wspólnie, jesteśmy jakby publicznością dla siebie. W salach, które doskonale znam w Polsce, czasami też na świecie, zawsze tę publiczność czuję, nawet jeśli ona w tej chwili nie może być obecna - twierdzi Paweł Kowalski.

- Tworząc takie nagrania, zawsze myślałem o państwu - zwraca się do słuchaczy. - Muzyka bez publiczności jest niewiele warta, więc musimy sobie tę publiczność wyobrazić, a państwo, że my o was myślimy. Taka właśnie jest nasza współzależność, co jest niezwykle piękne podczas tworzenia muzyki - dodaje.

Źródło: StolecznaEstrada/Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich online - Paweł Kowalski - Chopin concerts

Koncerty online coraz popularniejsze

Paweł Kowalski zauważa, że koncerty online są coraz lepszej jakości. Ogląda je także szeroka publiczność.

- Tam są tysiące odsłon na YouTube, Facebooku i w mediach, które prezentują te koncerty. W gruncie rzeczy jest to wielokrotność tej publiczności, która mogłaby pojawić się w sali mieszczącej 400-500 osób. Ta publiczność realnie istnieje, dlatego musimy sobie wyobrazić, że dla niej gramy, ponieważ jest to jedynym sensem dokonywania takich koncertów - uważa Paweł Kowalski.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke 

Gość: Paweł Kowalski (pianista)

Data emisji: 8.04.2021 

Godzina emisji: 13.33

DS

Zobacz więcej na temat: Paweł Sztompke Muzyczna Jedynka

Czytaj także

Powrót kultowego T.Love. Jan Benedek: pracujemy nad płytą

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 16:19
O tym, że zespół T.Love znowu pojawi się na muzycznej scenie, mówi się już od jakiegoś czasu. - Stary T.Love powróci. Ten, który pamięta wiele osób i ceni sobie te czasy i te płyty - potwierdza w Programie 1 Polskiego Radia Jan Benedek. Jak wyglądają prace nad nową płytą?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reggaeside z nowym coverem. "Shape of You" muzycy zinterpretowali w swoim stylu

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 13:20
Jako Reggaeside grają od dziewięciu lat. W ich muzyce znajdziecie reggae, funk, a nawet odrobinę popu. Teraz wydali cover utworu "Shape of You" Eda Sheerana. - Reggaeside gra własne kompozycje, ale od czasu do czasu staramy się robić niespodzianki słuchaczom, odświeżać różne numery i grać je zupełnie inaczej niż oryginał - mówi Mateusz Deredas, jeden z liderów ośmioosobowej ekipy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir z nowym teledyskiem. "Niesiemy dużo dobrej energii"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 15:49
- Chciałbym państwu wysłać dużo słońca, radości oraz zaszczepić was w tych czasach witaminą D - mówi o teledysku "Będę z nią" Sławomir, zwracając się bezpośrednio do słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia. Popularny piosenkarz nagrał kolejny hit, który już teraz bije rekordy wyświetleń.
rozwiń zwiń