"Nowoczesna i ma w sobie bluesa". Natasza Urbańska o swojej muzyce

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 16:00
- Nie chcę być podobna do kogoś i być w jakimś klimacie, tylko chcę sama tworzyć swój klimat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Natasza Urbańska. Artystka nagrała właśnie utwór „Psie łzy” w duecie z Maciejem Maleńczukiem. Kiedy można spodziewać się jej nowej płyty?
Natasza Urbańska
Natasza Urbańska Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
14:52 2021_04_14 13_19_18_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 W utworze "Psie łzy" gościnnie pojawił się Maciej Maleńczuk, który również jest odpowiedzialny za tekst i melodię (Muzyczna Jedynka)

"Psie łzy" to trzeci utwór zapowiadający nowy album Nataszy Urbańskiej. Piosenkarka, można odnieść wrażenie, że wchodzi nim w trochę inny świat muzyczny, momentami blues-rockowy.

rosalie. chloe martini universal press 1200.jpg
Rosalie. i Chloe Martini sięgają po O.N.A. "Bardziej pozytywne wydanie"

- Przez ostatnich kilka lat poszukiwałam mojego świata muzycznego. Moja pierwsza płyta nie dała mi odpowiedzi i tak naprawdę ciągle próbowałam różnych stylów, aby gdzieś odnaleźć się. Lata spędzone na scenie Studio Buffo dały mi takie możliwości, ponieważ ze względu, że było tyle stylów, trudno było zdecydować się na coś i odnaleźć to w sobie. Chyba musiało minąć trochę czasu, a ja musiałam też dojrzeć do pewnych decyzji i zanim trafiłam na Sampler Orchestra, współpracowałam także z wieloma producentami - twierdzi Natasza Urbańska.

Źródło: NataszaOfficial/Youtube

Powiedziała "nie"

Piosenkarka zauważa, że wcześniej za każdym razem była wkładana w jakąś rzeczywistość, do której albo próbowała przystosować się albo próbowała w niej swoich sił. - Po czym stwierdziłam po tych kilku latach, że "nie"! Tupnęłam nogą, że muszą coś znaleźć, co jest we mnie. Nie chcę być podobna do kogoś i być w jakimś klimacie, tylko chcę sama tworzyć swój klimat. Stąd współpraca z Sampler Orchestra i pojawienie się dźwięków, które są mi bardzo bliskie, ponieważ tej muzyki słuchałam razem z tatą jako dziecko - opowiada Natasza Urbańska.

- To jest raczej takie klasyczne granie: Pink Floyd czy Phil Collins. Na takiej muzyce wyrastałam i to we mnie drzemało. Teraz tworzę taką muzykę i to wszystko jest jakby na podstawie bluesa, jednak ujętego w nowoczesne ramy. Taka mieszkanka podoba mi się, bo jest nowoczesna, dynamiczna i ma w sobie tego bluesa. Również całkowicie inaczej śpiewam na moje płycie, co słychać w "Psich łzach". Dodało mi to skrzydeł, ponieważ odważyłam się komponować - słyszymy.

W utworze "Psie łzy" gościnnie pojawił się Maciej Maleńczuk, który również jest odpowiedzialny za tekst i melodię. - To jest piękne uczucie, jak możesz zaprosić do swojego projektu wspaniałego artystę, który wchodzi w niego z takim zaangażowaniem. Cenię go sobie jako bezkompromisowego, buntownika, ale też poetę, często szczerego do bólu, ale także zabawnego w swoich tekstach. Cieszę się z tego duetu i współpracy - mówi Natasza Urbańska.

Natasza Urbańska i Maciej Maleńczuk Natasza Urbańska i Maciej Maleńczuk

Kiedy płyta?

Natasza Urbańska, od czasu pandemii, jest ostrożna z określaniem terminu premiery nowej płyty.

- Ten czas, który bardzo mocno zwolnił dla artystów, jest mało sprzyjający. Dlatego próbuję go wykorzystywać i myśleć o wypuszczaniu kolejnych singli, aby zapoznawać trochę mojego słuchacza z tym moim ostrym zakrętem muzycznym i nowym stylem, w którym poruszam się. Myślę już o wydaniu kolejnego singla. Co do płyty, jest ona mocno nostalgiczna i jest w niej dużo ballad, stąd wydaje mi się, że jesień będzie dobrym momentem na jej wypuszczenie. Dokładnej daty jeszcze nie podam - wyjaśnia Natasza Urbańska.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Natasza Urbańska (piosenkarka)

Data emisji: 14.04.2021 

Godzina emisji: 13.19

DS

Czytaj także

Pianista Paweł Kowalski: musimy sobie wyobrazić publiczność

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 15:43
- Publiczność czuje się zawsze. Nawet jeżeli w tej chwili nie może być obecna w sali - mówi w Programie 1 Polskiego Radia wybitny pianista Paweł Kowalski. W najbliższy piątek (9.04) Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na koncert fortepianowy d-moll nr 20 KV 466, który można będzie obejrzeć online.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patrycja Kosiarkiewicz i Kombi ze wspólnym singlem

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 13:23
Współpraca Patrycji Kosiarkiewicz z zespołem Kombi zaczęła się od nagrania singla, ale wszystko wskazuje na to, że zakończy się nagraniem całej płyty. Na antenie Programu 1 Polskiego Radia lider zespołu Kombi Sławomir Łosowski i Patrycja Kosiarkiewicz prezentują nowy utwór "Ale co z tego?". 
rozwiń zwiń