Niezwykła płyta "Phoenix". Wawrowski: koncert Różyckiego pisany był w trakcie powstania

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 14:53
Janusz Wawrowski nagrał album, o którym mówi się, że zawiera muzykę znaną i nieznaną. - Na płycie znalazł się koncert Piotra Czajkowskiego, znany melomanom na całym świecie, ale również odnaleziony przeze mnie koncert Ludomira Różyckiego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Wawrowski. Dlaczego ten drugi koncert jest taki niezwykły?
Janusz Wawrowski
Janusz WawrowskiFoto: Krzysztof Zuczkowski / Forum

Andrzej Zaucha PAP 1200.jpg
Festiwal Pamięci Andrzeja Zauchy. Wolsztyński: "Zaczynamy w Bydgoszczy"
Posłuchaj
04:00 Jedynka/Muzyczna Jedynka - 16.04.2021 Janusz Wawrowski Janusz Wawrowski: Koncert Ludomira Różyckiego pisany był w trakcie Powstania Warszawskiego w 1944 roku (Muzyczna Jedynka)

Kilka tygodni temu na rynku muzycznym ukazała się najnowsza płyta Janusza Wawrowskiego zatytułowana "Phoenix". Skrzypek nagrał ją w Londynie wraz z Royal Philharmonic Orchestra pod batutą Grzegorza Nowaka. Na albumie usłyszymy Koncert skrzypcowy Ludomira Różyckiego oraz Koncert skrzypcowy D-dur Piotra Czajkowskiego.

Źródło: Janusz Wawrowski/PHOENIX - the story of lost-in-war Violin Concerto by Ludomir Różycki

Nuty zakopane na warszawskim Żoliborzu

- Koncert Ludomira Różyckiego pisany był w trakcie Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Różycki musiał uciekać z Warszawy i zostawił część swoich nut. Zostały zakopane na Żoliborzu i dokładnie wiemy, pod którym adresem, ponieważ widziałem tę działkę. Po wielu latach nuty zostały odkopane przez pracowników, którzy odbudowywali Warszawę. Na szczęście trafiły do Biblioteki Narodowej i po ponad 70 latach udało mi się odnaleźć te materiały gdzieś w jej odmętach. Na podstawie tego zrobiliśmy najnowszą rekonstrukcję koncertu - opowiada Janusz Wawrowski.

Gość Jedynki wyjaśnia, że wcześniej znana była tylko partia skrzypiec oraz redukcja na fortepian. Dzięki odnalezionym nutom, Janusz Wawrowski mógł skorzystać z oryginału orkiestracji. - Nuty orkiestrowe rozpisane dla kilkudziesięciu muzyków były do dzisiaj nieznane - twierdzi.

Album nie tylko dla melomanów

Płyta miała premierę w marcu. - Muszę pochwalić się, że dwukrotnie była na liście oficjalnej sprzedaży i znalazła się w TOP 50. Na klasykę jest to dość rzadkim ewenementem (…). Album zatytułowany jest "Phoenix". Kojarzy mi się bardzo z muzyką z filmów Disneya oraz z soundtrackami do filmów. Polecam więc ją nie tylko melomanom, ale też fanom muzyki filmowej - słyszymy.

Czytaj także:

   ***

   Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

   Prowadził: Paweł Sztompke 

   Gość: Janusz Wawrowski (skrzypek, muzyk)

   Data emisji: 16.04.2021 

   Godzina emisji: 13.36

   DS

   Czytaj także

   Powrót kultowego T.Love. Jan Benedek: pracujemy nad płytą

   Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 16:19
   O tym, że zespół T.Love znowu pojawi się na muzycznej scenie, mówi się już od jakiegoś czasu. - Stary T.Love powróci. Ten, który pamięta wiele osób i ceni sobie te czasy i te płyty - potwierdza w Programie 1 Polskiego Radia Jan Benedek. Jak wyglądają prace nad nową płytą?
   rozwiń zwiń

   Czytaj także

   Reggaeside z nowym coverem. "Shape of You" muzycy zinterpretowali w swoim stylu

   Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 13:20
   Jako Reggaeside grają od dziewięciu lat. W ich muzyce znajdziecie reggae, funk, a nawet odrobinę popu. Teraz wydali cover utworu "Shape of You" Eda Sheerana. - Reggaeside gra własne kompozycje, ale od czasu do czasu staramy się robić niespodzianki słuchaczom, odświeżać różne numery i grać je zupełnie inaczej niż oryginał - mówi Mateusz Deredas, jeden z liderów ośmioosobowej ekipy.
   rozwiń zwiń

   Czytaj także

   "Czasami lubię mocniej zaśpiewać". Daria Zawiałow o nowej płycie

   Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 16:19
   - Moje albumy zawsze są eklektyczne, więc tym razem też nie będzie inaczej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Daria Zawiałow. Piosenkarka zapowiedziała, że jej najnowsza płyta "Wojny i noce" ukaże się już 11 czerwca. Usłyszymy na niej również Dawida Podsiadłę.
   rozwiń zwiń

   Czytaj także

   Aneta Figiel w repertuarze Kabaretu Starszych Panów

   Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 16:30
   Na albumie "Aneta Figiel i Starsi Panowie. Zupełnie inna historia", który jest "Płytą tygodnia" w Programie 1 Polskiego Radia, znalazły się piosenki z Kabaretu Starszych Panów. - Teksty Jeremiego Przybory są dla mnie absolutnie mistrzostwem. Już jakiś czas temu myślałam, żeby się z tym zmierzyć - powiedziała Aneta Figiel w "Muzycznej Jedynce". 
   rozwiń zwiń