17. Wiosna Jazzowa. Janusz Szrom: pojawią się hity i mniej znane kompozycje

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 15:20
1 maja na falach radiowej Jedynki zawita Jazzowe Zakopane - 17. Wiosna Jazzowa. W tym roku na festiwalu zagra m.in. Janusz Szrom i towarzyszący mu czołowi przedstawiciele polskiej sceny jazzowej: Paweł Perliński, Andrzej Łukasik i Marcin Jahr, a to wszystko w ramach niezwykłego przedsięwzięcia "Andrzej Zaucha – Songbook". - Sięgniemy do zbioru wspólnego i przedstawimy piosenki Andrzeja Zauchy w wykonaniu jazzistów - mówił Janusz Szrom. 
Janusz Szrom
Janusz SzromFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

czytaj więcej
Jedynka Jazz banner 1200x660.jpg
Jazzowa majówka z Programem 1 Polskiego Radia!

Wiele wspaniałych kompozycji 

Program koncertu składa się z utworów Andrzeja Zauchy ułożonych chronologicznie, według dat ich nagrywania. Taki porządek utworów znakomicie naświetla jego drogę artystyczną. Podczas koncertu będzie można usłyszeć, oprócz znanych przebojów, tj. "Byłaś serca biciem" czy "Siódmy rok", wiele innych, zapomnianych utworów, które leżakowały na archiwalnych półkach ponad trzy dekady, a po latach będą przeżywały swoją kolejną premierę, ale już w jazzowej odsłonie.


Posłuchaj
12:37 2021_04_28 13_20_33_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Janusz Szrom o przedsięwzięciu "Andrzej Zaucha – Songbook" (Muzyczna Jedynka)

 

Zakopiańskie Centrum Kultury/17. Wiosna Jazzowa

Dorobek Andrzeja Zauchy 

Dorobek artystyczny Andrzeja Zauchy jest ogromny i składa się na niego wiele wspaniałych, ale i różnych od siebie utworów. - On miał taki dar, że wszystko potrafił zamieniać w złoto. Nawet kompozycje, które nie były za bardzo udane, w jego interpretacjach brzmiały bardzo dobrze - podkreślił Janusz Szrom. - Potrafił zmieniać na korzyść, co oznacza, że polepszał w jakimś sensie związek słowa z dźwiękiem - dodał. 

źródło: Andrzej Zaucha/Youtube

Janusz Szrom jest autorem 3-tomowego wydawnictwa "Andrzej Zaucha SongBook", monografii legendarnego wokalisty w formie zapisu nutowego, zawierającej dorobek artystyczny Zauchy. Autorowi udało się zebrać i opracować ok. 240 piosenek Andrzeja Zauchy - premierowych tytułów, w większości mało znanych lub całkiem zapomnianych, pochodzących z zasobów archiwalnych. - Rozpoczynając pracę nad tym 3-tomowym śpiewnikiem, zauważyłem, jakim był płodnym twórcą. W tej monografii znajdują się premierowe utwory napisane dla Andrzeja Zauchy, których wokalista był pierwszym wykonawcą. Te 240 utworów to jest tylko wstęp do jego twórczości - opowiadał na antenie radiowej Jedynki. 

Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Janusz Szrom (wokalista jazzowy)

Data emisji: 28.04.2021 r. 

Godzina emisji: 13.20

ans

Czytaj także

Maciej Werk o Andrzeju Adamiaku i jego twórczości: zrobił kawał polskiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 16:46
- Nie bardzo jestem w stanie sobie wyobrazić, jak to będzie bez tych krótkich ripost Andrzeja Adamiaka. Bardzo cennych, bardzo trafnych i bardzo zabawnych - wspominał lidera zespołu Rezerwat Maciej Werk. Przed tygodniem w wieku 60 lat zmarł znany wokalista Andrzej Adamiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Szrom: przez całe życie staram się żyć z jazzem za pan brat

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 23:05
- Życie z jazzem nie jest łatwe i jak w każdym związku czasem trzeba iść na kompromisy - mówi w audycji "Mój świat dźwięków" wokalista jazzowy i pedagog muzyczny Janusz Szrom. W jego opinii, trzeba w całości oddać się muzyce, aby dobrze z nią żyć.
rozwiń zwiń