"Przywołujemy najstarsze pieśni tradycyjne". Dagadana o nowym albumie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 16:07
Polsko-ukraiński zespół Dagadana od lat koncertuje na całym świecie. Teraz jednak przyszedł na premierę nowej płyty zatytułowanej "Tobie". - Na warsztat wzięliśmy pieśni życzeniowe, które są dobrze znane głównie na wschodzie Polski i bardzo dobrze w całej Ukrainie i na Białorusi – mówi w Programie 1 Polskiego Radia Dagmara Gregorowicz.
Dagadana
DagadanaFoto: mat.pras./Dominika Dyka


Anna Jurksztowicz FREE 1200.jpg
Anna Jurksztowicz w wiosennej odsłonie. Wokalistka prezentuje nowy utwór
Posłuchaj
09:59 2021_04_27 14_25_59_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Jednym z utworów znajdujących się na nowej płycie zespołu Dagadana jest "Do ciebie Kasieńko" (Muzyczna Jedynka)

- Istniejemy już trzynasty rok i łączymy muzykę folkową z jazzem oraz elektroniką. Z racji, że gramy tzw. muzykę świata, było nam dane koncertować w 25 krajach. Mamy też podpisane kontrakty w Niemczech, Japonii czy Chinach. Oprócz wymiernych sukcesów w postaci Fryderyka i różnych innych nagród, dla nas najważniejsze jest to, że możemy być ambasadorami naszej kultury na całym świecie i śpiewać w naszych językach - opowiada o zespole Dagadana Dagmara Gregorowicz.

Źródło: DAGADANA/"Inaczej"

Temat wypuszczony w świat

Dagmara Gregorowicz przyznaje, że pandemia w pewien sposób przyhamowała plany zespołu. - Bardzo dużo koncertujemy za granicą i było sporo planów. Chcieliśmy również wydać płytę w połączeniu z dużą międzynarodową trasą koncertową - wyjaśnia.

- Na warsztat wzięliśmy pieśni życzeniowe, które są dobrze znane głównie na wschodzie Polski i bardzo dobrze w całej Ukrainie i na Białorusi. Stwierdziliśmy, że nie ma już na co czekać. Ludzie mają już dosyć słyszenia o tym, co dzieje się złego oraz tych codziennych tragedii życiowych, dlatego przywołujemy najstarsze pieśni tradycyjne, które się zachowały na naszych terenach - słyszymy.

Artystka dodaje, że do aranżacji dodano współczesne brzmienia oraz "nasze rozumienie tej tradycji, która de facto może cały czas żyć i nawet powinna, ponieważ chodziło się od domu do domu i składało się dobre życzenia".

Źródło: DAGADANA/"Na zdrowie"

Szalona interpretacja

Jednym z utworów znajdujących się na płycie jest "Do ciebie Kasieńko". - Na początku będzie taki tradycyjny, a potem przeniesiemy państwa w świat muzyki prawie że progresywnej, szalonej elektroniki i stroboskopów na dyskotece. To chyba jest utwór, w którym pokazujemy wszystkie nasze pomysły, a jego interpretacja jest dość szalona - zdradza Dagmara Gregorowicz.

Piosenka nawiązuje do powinszowań, które składano młodej pannie. Życzono jej wtedy, żeby wyszła za mąż, a wokół niej pojawiły się jak najlepsze dary.

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska

Gość: Dagmara Gregorowicz (Dagadana)

Data emisji: 27.04.2021

Godzina emisji: 14.25

DS

Czytaj także

Bartosz Słatyński: jeszcze nadejdzie czas na przebój

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 16:56
- Staram się ze wszystkich sił nie poddawać i działać na scenie muzycznej. Realizuję kolejne projekty, mimo pandemii - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bartosz Słatyński. Były wokalista zespołów Avalanche oraz Penny Lane nagrał właśnie singiel z Weroniką Wronką zatytułowany "Zatańczmy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lena Piękniewska: naszym obowiązkiem jest poznanie losów tych bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 16:47
- Mam takie momenty, że nie jestem nawet w stanie zaśpiewać piosenki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o albumie "Coś przyjdzie: miłość lub wojna" Lena Piękniewska. Utwory z tej płyty powstały do tekstów napisanych w trakcie wojny przez żydowskie dzieci, m.in. przez Abramka Koplowicza i Jankę Heszeles. O jakich przeżyciach opowiadają?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Utwór bliski mojemu sercu" Carla Fernandes o najnowszym singlu

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 14:10
Artystka na antenie Programu 1 Polskiego Radia zaprezentowała swój najnowszy singiel w języku polskim zatytułowany "OK". - Utwór od początku pisaliśmy z zamysłem, że będzie po polsku - powiedziała Carla Fernandes. 
rozwiń zwiń