Andrzej Piaseczny o albumie "50/50": otwieram się na nowe rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 14:21
Tydzień przed premierą najbardziej tanecznego albumu w karierze "50/50" Andrzej Piaseczny wyjaśnia, skąd wzięły się zmiany w jego artystycznym życiu. - Staram się nie być zamkniętym człowiekiem - deklaruje. Opowiada też o kulisach powstania najnowszego albumu, który jest promowany singlową piosenką "Przedostatni".
Andrzej Piaseczny podczas koncertu Lata z Radiem 2020
Andrzej Piaseczny podczas koncertu Lata z Radiem 2020Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

Lato z Radiem 2020 Frątczak Piaseczny 1200.jpg
Andrzej Piaseczny wystąpił na scenie "Lata z Radiem". Wspaniały koncert!

Album "50/50" ma ukazać się na rynku 7 maja. Każdy z dziesięciu utworów znajdujących się na nim został wspólnie  napisany i wyprodukowany przez gościa Programu 1 Polskiego Radia i innego zaproszonego artystę. Są to m.in. Kayah, Kuba Badach i Adam Sztaba. Nad "Przedostatnim" Andrzej Piaseczny pracował z "Foxem", czyli Michałem Królem.


Posłuchaj
20:15 2021_04_30 14_21_32_PR1_muzyczn_jedynka.mp3 Andrzej Piaseczny o nowym albumie "50/50" (Muzyczna Jedynka)

 

piaseczny andrzej_0030961200.jpg
"Jutro" Andrzeja Piasecznego. "Staram się znaleźć piękne wątki"

Różnorodność to zaleta płyty

- Te współprace są dla mnie bardzo odkrywcze - podkreśla. Wskazuje, że współpracowników starał się dobrać tak, aby w piosenkach wyraźnie można było wyczuć, czyje one są. Zauważa, że ludzi, których by chciał zaprosić do podobnej współpracy, jest znacznie większa liczba, ale nie wszystkich udało się przyciągnąć. - Niektórzy zresztą nie wykręcali się brakiem czasu, ale twierdzili, że muzycznie jest nam nie po drodze - tłumaczy. Uważa, że ta różnorodność dobrze płycie robi, bo nie każdy zaakceptowałby 10 utworów w tym samym stylu.

Artysta z otwartą głową

Andrzej Piaseczny zapewnia, że jest otwarty na nowe rzeczy, które często podsuwają mu ludzie, z którymi pracuje. - Pozostawanie w jednym gatunku muzycznym przez całe życie uwstecznia - zauważa. Podczas różnych wywiadów dziennikarze przypominają mu występy z zespołem Mafia, co sprawia, że na ustach pojawia mu się uśmiech. - Pewnie niektórych piosenek nie zaśpiewałbym dzisiaj tak odważnie, jak kiedyś to robiłem - mówi.

Nawiązując do nowej płyty i piosenki "Przedostatni", która jest utrzymana w tanecznych rytmach, wokalista zapewnia, że stara się nie narażać na - jak to określił - śmieszność wykonawczą. Wyjaśnia, że gdyby dzisiaj śpiewał w sposób bardziej radykalny, tak jak kiedyś, to nie byłyby to jego słowa. - Ale tak samo, gdybym podążał za najnowszymi modami, to czy byłbym wiarygodny? Pewnie nie - podkreśla. Jest przekonany, że nawet w rytmicznych utworach jest jakoś liryczny, bo inaczej nie potrafi pisać.

 Mystic Production TV/Youtube

Posłuchaj całej rozmowy, podczas której towarzyszyły nam trzy piosenki - "Jutro", "Wszystko dobrze" i "Przedostatni".

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadzi: Zbigniew Zegler

Gość: Andrzej Piaseczny (wokalista) 

Data emisji: 30.04.2021 r. 

Godzina emisji: 14.21

ag

Czytaj także

Andrzej Piaseczny w szpitalu z powodu COVID-19. "Trzymajcie się zasad higieny"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 19:34
Andrzej Piaseczny, znany piosenkarz, jest zakażony koronawirusem. Artysta trafił do szpitala, z którego opublikował nagranie zachęcające rodaków do przestrzegania zaleceń sanitarnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pozostanie w naszych głowach i myślach". Artyści o legendzie polskiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 16:55
W wieku 74 lat niespodziewanie odszedł od nas Krzysztof Krawczyk, którego piosenki od lat kochała cała Polska. - Jego utwory są największą wartością, ale myślę o nim również jako o człowieku, którego ilekroć spotykałem, to zawsze widziałem jego uśmiech, przychylność i otwartość - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Piaseczny. Jak inni artyści wspominają legendę polskiej sceny muzycznej?
rozwiń zwiń