140 lat Orkiestry Symfonicznej w Zamościu. Tadeusz Wicherek: proponujemy repertuar znany naszej publiczności

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 16:20
Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu jest najstarszą orkiestrą w Polsce i w tym roku obchodzi okrągłe 140 urodziny. W "Muzycznej Jedynce" gościliśmy Tadeusza Wicherka, dyrektora Orkiestry, który piastuje ten urząd od 2007 toku. 
Tadeusz Wicherek
Tadeusz WicherekFoto: Polskie Radio / Wojciech Kusiński

Tadeusz Wicherek FREE 1200.jpg
Tadeusz Wicherek: w wielu domach Święta będą okraszone łzami

Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu (dawniej Włościańska Orkiestra Karola Namysłowskiego) już od 1881 roku pełni rolę ambasadora narodowej kultury, upowszechniając ją w całym kraju.


Posłuchaj
05:37 Jedynka/MJ Tadeusz Wicherek -29.04.2021.mp3 140 lat Orkiestry Symfonicznej w Zamościu (Muzyczna Jedynka)

 

Początki jej tworzenia sięgają 1876 roku, kiedy Karol Namysłowski po ukończeniu Instytutu Muzycznego w Warszawie ze specjalnym wyróżnieniem, powraca do rodzinnych Chomęcisk. Przebywając ze swoimi rówieśnikami ze wsi, uczy ich czytać i pisać, zapoznaje z nutami i instrumentami. - I tak ze swoich sąsiadów stworzył orkiestrę symfoniczną, która była nazywana Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego - opowiada Tadeusz Wicherek. 

Zespół przez długi czas grał wyłącznie muzykę ludową napisaną przez Karola Namysłowskiego. - Był mazury, oberki, polskie pieśni, które były znane w okolicy, śpiewane na weselach - mówi gość audycji. - Następnie grupa została przejęta przez syna Karola - Stanisława - dodaje. 

 źródło: Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu/Youtube

Repertuar Orkiestry dzisiaj 

Jak podkreśla Tadeusz Wicherek, orkiestra proponuje repertuar znany publiczności. - Na przestrzeni lat trochę on nam się zmienił, odeszliśmy od kultury ludowej - przyznaje. - Mamy profesjonalnych muzyków tworzących zarówno muzykę popularną, rozrywkową, jak i klasyczną, w pełni symfoniczną - dodaje. 

***

Tadeusz Wicherek pełni rolę dyrektora Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu od 2007. W 1986 roku został laureatem nagrody Wielkiej Orkiestry Polskiego Radia na "III Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga" w Katowicach.

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Paweł Sztompke 

Gość: Tadeusz Wicherek (dyrektor Orkiestry, dyrygent) 

Data emisji: 29.04.2021 r. 

Godzina emisji: 14.30

ans 

Czytaj także

"Jezioro łabędzie" jak Whitesnake. Przypominamy projekt "Night Rider Symphony"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 08:00
Mija już dekada od premiery albumu "Night Rider Symphony", na którym hardrockowe i heavymetalowe brzmienia spotkały się z twórczością największych tuzów muzyki klasycznej. – To było ogromne wyzwanie. Mam masę fajnych wspomnień – mówił w Trójce lider projektu Jacek "Stopa" Zieliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dominik Wania: odpowiedni ludzie znaleźli się na mojej drodze

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 16:50
W połowie września ukazała się nowa płyta Dominika Wani "Lonely Shadows", która została nagrana dla słynnej wytwórni ECM Records. - Jest to zbieg różnych wydarzeń i ludzi poznanych na mojej artystycznej drodze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Dominik Wania.
rozwiń zwiń