Beata Majcher: Zakopane jest muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 16:21
W związku z 17. Wiosną Jazzową w piątek (30.04) nad Zakopanem latał dron o nazwie "Jaskółka", sącząc z własnych głośników synkopowane rytmy. - W Zakopanem wszystko jest muzyką - przekonuje Beata Majcher, dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury. Ma nadzieję, że dron to symbol otwarcia, końca lockdownu, i teraz będzie już tylko lepiej.
Zakopane. Zdjęcie ilustracyjne
Zakopane. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Marcin Krzyzak/shutterstock

Jedynka Jazz banner 1200x660.jpg
Jazzowa majówka z Programem 1 Polskiego Radia!

Dyrektor zauważa, że Zakopane jest takim miejscem, w którym po trudnym okresie można znaleźć wytchnienie, ale można też odzyskać energię i spotkać się z pięknem. Właśnie odbywa się tam 17. Wiosna Jazzowa. - Traktujemy ten festiwal jako zapowiedź tego, co lepsze przed nami - mówi. Zdradza, że organizatorzy mieli plan A i plan B. Plan A zakładał większą liczbę gości, ale pandemiczne obostrzenia nie pozwoliły na jego realizację. Doszedł za to do skutku plan B, realizowany wspólnie z Programem 1 Polskiego Radia. - Za co serdecznie dziękujemy - podkreśla.


Posłuchaj
07:29 Jedynka-1-05-2021-muzyczna-jedynka-majcher.mp3 Beata Majcher, dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury: Zakopane jest pełne muzyki (Muzyczna Jedynka)

 


szrom janusz 1200x660.jpg
17. Wiosna Jazzowa. Janusz Szrom: pojawią się hity i mniej znane kompozycje

Beata Majcher zwraca uwagę, że w Zakopanem szczególnie dobrze odnajdą się teraz miłośnicy muzyki, ale ci, którzy jej nie słuchają, też znajdą to, po co przyjechali. - Spokój i ciszę na polanach, grzmoty wodospadów, albo szemrzące strumyki i odgłosy dzwoneczków, czyli to wszystko, co też jest zresztą tak bardzo muzyczne - przekonuje. Wspomina, że w Zakopanem koncerty grali najwięksi muzycy Ignacy Jan Paderewski, Artur Rubinstein, Jerzy Petersburski, a mieszkali tam m.in. Karol Szymanowski i Mieczysław Karłowicz.

4 maja otwierają się instytucje kultury, a muzyka będzie obecna nawet w Miejskiej Galerii Sztuki, towarzysząc wystawionym tam pracom, zwłaszcza że zbliżają się Dni Karola Szymanowskiego. W willi Czerwony Dwór znajduje się zaś Centrum Kultury Rodzimej, czyli ludowej.

Dyrektor zaprasza od 4 maja do najnowszej placówki, usytuowanej na dworcu kolejowym, którą nazwano Stacją Kultura Zakopane, mieszczącej supernowoczesne centrum informacji turystycznej. - Za moment w tym obiekcie otworzymy przestrzeń wystawienniczą, by młodzi artyści, którzy będą tam wystawiali prace, mieli możliwość wystartowania w świat - mówi.

W przestrzeni dworca zostanie też otwarty klub muzyczny. Dyrektor Marcin Kusy zapewnił, że tam, gdzie jest muzyka i Zakopane, nie może zabraknąć radiowej Jedynki. - Mam nadzieję, że ta współpraca nam się powiedzie na polu muzycznym i nie tylko - mówi.

Kulminacją 17. Wiosny Jazzowej będzie koncert "Andrzej Zaucha - Songbook". W sobotę (1.05) o godz. 20.30 będzie on transmitowany na antenie Programu 1 Polskiego Radia i na stronie radiowej Jedynki na Facebooku.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Marcin Kusy

Gość: Beata Majcher (dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury)

Data emisji: 1.05.2021

Godzina emisji: 14.16

ag
Czytaj także

Zakopianka - trasa kochana i znienawidzona

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 11:00
Ponad 100 kilometrów długości, wspaniała historia oraz wiele wydarzeń i postaci z nią związanych. Dziś o jedynej szybkiej trasie prowadzącej pod Giewont. Kiedy powstała? Dlaczego cały czas jest zakorkowana? Kiedy zakończą się na niej wszystkie remonty?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prezentacja najwybitniejszych nazwisk polskich artystów". Salon Marcowy 2021 w Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 10:04
Do 22 maja przestrzeń wystawiennicza Miejskiej Galerii Sztuki będzie miejscem prezentacji sztuki polskiej na najwyższym poziomie. W tym roku Salonowi Marcowemu towarzyszyć będzie specjalna edycja Pokazu Filmów o Sztuce. Oba projekty kulturalne spajać będzie sylwetka jednego z najwybitniejszych artystów polskich, Józefa Wilkonia - ilustratora, malarza, rzeźbiarza, twórcy plakatów i scenografii teatralnych. 
rozwiń zwiń