Album "95 lat Polskiego Radia". Krzysztof Herdzin: to było wielkie wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 16:43
- To było bardzo ważne, aby stworzyć każdemu wykonawcy bezpieczny i komfortowy anturaż do pracy oraz nie forsować własnej wizji jako tej jedynej słusznej - mówi o albumie "95 lat Polskiego Radia" Krzysztof Herdzin, współautor aranżacji utworów znajdujących się na tym wyjątkowym wydawnictwie. Jak przebiegała współpraca z Adamem Sztabą?
Kompozytor, dyrygent i aranżer Krzysztof Herdzin w studiu Jedynki
Kompozytor, dyrygent i aranżer Krzysztof Herdzin w studiu JedynkiFoto: W. Kusiński/ PR

Sztompke.jpg
Premiera dwupłytowego albumu "95 lat Polskiego Radia". Paweł Sztompke: to są dźwięki świetnie znane
Posłuchaj
14:52 2021_05_04 14_16_21_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Krzysztof Herdzin przyznaje, że z oryginałami utworów obchodził się z dużym poszanowaniem (Muzyczna Jedynka)

Na dwóch płytach kompaktowych pod wspólnym tytułem "95 lat Polskiego Radia" znalazły się 32 piosenki. Płyta pierwsza to interpretacje 16 kompozycji, które nagrali: Kuba Badach, Piotr Beczała, Monika Borzym, Piotr Cugowski, Igor Herbut, Sebastian Karpiel-Bułecka, Kayah, Gaba Kulka, Dorota Miśkiewicz, Kasia Moś, Wojciech Myrczek, Renata Przemyk, Natalia Sikora, Mietek Szcześniak, Grzegorz Turnau, Igor Walaszek i Aga Zaryan. Zaaranżowania na nowo przebojów sprzed lat podjęli się Adam Sztaba i Krzysztof Herdzin.

- Razem z Adamem Sztabą podzieliśmy się całym materiałem. On napisał osiem utworów, tak samo ja napisałem osiem - wspomina Krzysztof Herdzin. - Zastanawialiśmy się, które z nich któremu z nas będą bardziej w duszy grać. Wiadomo, że Adam ma swój świat, w którym czuje się swobodniej, a ja też mam taki świat. Przyporządkowując wykonawców do odpowiednich piosenek, wybrałem piosenki, które byłem zdecydowany zrobić w bardziej jazzujący sposób. Wykorzystałem big band w kierunku amerykańskiej muzyki swingowej, którą najbardziej kocham i czuję - dodaje.

Źródło: Agencja Muzyczna Polskiego Radia/Igor Herbut, "Nie pytaj o Polskę"

Nieprawdopodobna różnorodność

Krzysztof Herdzin przyznaje, że z oryginałami utworów obchodził się z dużym poszanowaniem, aby ich nie zepsuć. - Niczego nie robiliśmy na siłę i wbrew sobie. Bardzo ważne było to, żeby porozumieć się z każdym z solistów i stworzyć każdemu z wykonawców bezpieczny, komfortowy anturaż do pracy oraz nie forsować własnej wizji jako tej jedynej słusznej - słyszymy.

- Były rozmowy o muzyce i wymienianie się sugestiami i komentarzami. Sądzę, że dzięki temu ta płyta jest bardzo kolorowa, skontrastowana i różnorodna. Wydaje mi się, że dobór artystów jest z najwyższej półki i każdy z nich reprezentuje trochę inną stylistykę, co też daje płycie nieprawdopodobnej różnorodności. Dziękuję losowi, że wpadła mi w ręce taka niezwykła praca, to było wielkie wyzwanie - twierdzi Krzysztof Herdzin.

Źródło: Agencja Muzyczna Polskiego Radia/"95 lat Polskiego Radia"

Unowocześnione wersje evergreenów

Z kolei na drugiej płycie znalazły się unowocześnione brzmieniowo wersje evergreenów polskiej muzyki - kompozycji w wykonaniu: Mieczysława Fogga, Maryli Rodowicz, Breakoutu, Budki Suflera, Czesława Niemena, Maanamu, Krzysztofa Zalewskiego, Obywatela GC, Ireny Santor, Reny Rolskiej, Sławy Przybylskiej, Eugeniusza Bodo, Kabaretu Starszych Panów, Ewy Demarczyk, Edyty Bartosiewicz i Zbigniewa Wodeckiego.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke 

Gość: Krzysztof Herdzin (muzyk, kompozytor, aranżer, pianista)

Data emisji: 4.05.2021 

Godzina emisji: 14.16

DS

Czytaj także

Beata Majcher: Zakopane jest muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 16:21
W związku z 17. Wiosną Jazzową w piątek (30.04) nad Zakopanem latał dron o nazwie "Jaskółka", sącząc z własnych głośników synkopowane rytmy. - W Zakopanem wszystko jest muzyką - przekonuje Beata Majcher, dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury. Ma nadzieję, że dron to symbol otwarcia, końca lockdownu, i teraz będzie już tylko lepiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamil Kowalski - człowiek od wiosny

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 16:25
Muzyk we wszystkich wywiadach przekonuje, że wiosna jest w nim. Ma o tym świadczyć utwór "Wiosna we mnie", przygotowany na planowaną pierwszą płytę. Piosenka została upubliczniona w listopadzie. - Czułem, że w listopadzie jest potrzeba przekazania ludziom utworu, który daje światło, daje nadzieję - mówi.
rozwiń zwiń