"Moniuszko 200". Kasia Moś: muzyka klasyczna była w naszym życiu od maleńkości

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 15:51
Rok 2019 był w Polsce Rokiem Stanisława Moniuszki. Jednym z wydarzeń towarzyszących był wyjątkowy koncert Kasi Moś w sali NOSPR w Katowicach. Zapis wydarzenia ukazał się na płycie "Moniuszko 200".
Kasia Moś
Kasia MośFoto: Krystian Maj / Forum

Czytaj też:
Martin Lange 1 fot. osiemdziewiec.png
Martin Lange: chcemy pokazać swoją wrażliwość

Podczas koncertu można było usłyszeć współczesne interpretacje utworów Stanisława Moniuszki. Wokalistka, Kasia Moś, na antenie radiowej Jedynki przyznaje, że w projekt zaangażowała się duża część jej rodziny. - Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO dyryguje mój tata Marek Moś, a za komponowanie Moniuszki od nowa odpowiedzialny jest mój brat Mateusz Moś i mój drugi brat Mateusz Kołakowski - wylicza gość audycji.


Posłuchaj
10:45 2021_05_25 13_27_48_PR1_muzyczna_jedynka.mp3 Kasia Moś w nowych odsłonach utworów Stanisława Moniuszki (Muzyczna Jedynka/Jedynka)

 

Synergia między klasyką a nowoczesnością

Kasia Moś przyznaje, że - głównie dzięki rodzicom - z muzyką klasyczną ma do czynienia od najmłodszych lat. Pewne inspiracje pozostały do dziś, choć sfera zainteresowań artystki z czasem została rozszerzona. - Świat klasyki jest nam bardzo bliski, ale w dzisiejszym, współczesnym życiu, przynajmniej mnie, rozrywka jest jednak jeszcze bliższa - przyznaje.


Kasia Moś
Kasia Moś

To połączenie widać również na płycie "Moniuszko 200". Album, podobnie jak sam koncert, pełen jest połączeń, nierzadko zaskakujących. - Współczesny świat naszych wypowiedzi miał być różnorodny, wielobarwny. Chcieliśmy, aby każda z tych pieśni była inna stylistycznie, aby nie znużyć słuchaczy - tłumaczy Kasia Moś i dodaje, że różnorodność ta miała być widoczna również w sferze wokalnej.

źródło: Kasia Moś/Youtube
Czytaj też:
daria zawiałow żółta taksówka press universal 1200.jpg
"Czasami lubię mocniej zaśpiewać". Daria Zawiałow o nowej płycie

Efekt wielomiesięcznej pracy

Podczas koncertu w Katowicach publiczność reagowała entuzjastycznie. Artystka przyznaje, że znaczący wkład w ostateczny sukces mieli Mateusz Moś oraz Mateusz Kołakowski. - Jestem z nich piekielnie dumna. Zajęło im to parę miesięcy w trudzie i w znoju, bo to była dla nich pierwsza próba skomponowania utworów na tak duży zespół - mówi gość audycji.

Kasia Moś nie kryje, że stres towarzyszący jej na scenie nie różnił się znacząco od tego, co czuła podczas występu na konkursie Eurowizji w roku 2017. Jednocześnie podkreśla, że każde z doświadczeń uważa za cenne. - To był doskonały czas. Z każdej ze swoich życiowych, koncertowych przygód trzeba czerpać pozytywne chwile i emocje - podsumowuje.


okładka płyty
okładka płyty

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzący: Zbigniew Zegler

Gość: Kasia Moś

Data emisji: 25.05.2021

Godzina emisji: 13:27

mg

Czytaj także

Ile Moniuszki w Moniuszce - czyli o nowej płycie Kasi Moś i orkiestry AUKSO

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 07:30
W piątek, 21 maja, ukaże się na rynku najnowszy album Kasi Moś "Moniuszko 200". Jest on zapisem koncertu, który się odbył w 2019 roku w gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Poza wokalistką wzięli w nim udział kameralna orkiestra smyczkowa AUKSO oraz zespół w składzie Mateusz Kołakowski, Mateusz Moś, Maciek Magnuski i Tomek Mądzielewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na tej płycie zamknąłem wiele uczuć". Marcin Maciejczak o debiutanckim albumie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 16:25
Marcin Maciejczak, zwycięzca ubiegłorocznej edycji programu "The Voice Kids", spełnił swoje marzenie i nagrał singiel z Natalią Nykiel. "Ciepły front" jest zapowiedzią debiutanckiego albumu artysty zatytułowanego "Tamte dni". - Na tej płycie zamknąłem wiele uczuć, emocji i też pewien rozdział w moim życiu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń