Sławomir Wierzcholski: blues jest prostym gatunkiem. W udany sposób można go łączyć z innymi

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 16:50
- Lubię eksperymentować. Blues jest prostym gatunkiem, a dzięki tej prostocie można go połączyć w udany sposób z innymi gatunkami. Na płycie "Amazonia" staram się to robić - mówi w "Muzycznej Jedynce" Sławomir Wierzcholski, wokalista, autor tekstów, założyciel grupy Nocna Zmiana Bluesa. 
Sławek Wierzcholski
Sławek WierzcholskiFoto: Polskie Radio

wierzcholski slawek 1200.jpg
Piosenki Sławka Wierzcholskiego dostały nowe życie

Najnowsza płyta "Amazonia" zawiera 13 piosenek autorstwa Sławomira Wierzcholskiego plus bonus - utwór instrumentalny "Tango Klecha" pochodzący ze ścieżki dźwiękowej filmu "Klecha" (w reżyserii Jacka Gwizdały), który prawdopodobnie wejdzie na ekrany kin pod koniec roku.

Płyta nosi taki sam tytuł jak jeden z zawartych na niej utworów. - "Amazonia" to piosenka ekologiczna, która mówi o tym, co się dzieje i że powinniśmy więcej uwagi poświęcić dbaniu o potrzeby środowiska - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sławomir Wierzcholski. - Trzeba mówić, że powinniśmy żyć w harmonii z przyrodą, ale obecnie jest to nierealne, więc ja ująłem to tak, że człowiek powinien być królem świata i powinien o niego dbać jak dobry król. (...) Wybrałem ten utwór na tytuł całej płyty - przyznaje wokalista.


Posłuchaj
10:34 2021_05_26 14_31_24_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Sławomir Wierzcholski opowiada o płycie "Amazonia" (Muzyczna Jedynka)

 

Piosenki "bluesem podszyte"

Album różni się znacząco od wcześniejszych płyt Sławomira Wierzcholskiego. Nie jest to już wyłącznie blues - są to "bluesem podszyte" utwory, które mogą się kojarzyć z klimatami tak zróżnicowanych gatunków, jak folk, reggae, early jazz, gypsy swing, Delta Blues. - Lubię eksperymentować. Blues jest prostym gatunkiem, a może dzięki tej prostocie można go połączyć w udany sposób z innymi gatunkami - przyznaje gość audycji. - Na płycie "Amazonia" też staram się to robić. (...) Lubię kombinować muzycznie i czasem są z tego ciekawe efekty - dodaje.

źródło: Sławek Wierzcholski/Youtube

Nocna Zmiana Bluesa

W 1982, mając 24 lata, Sławomir Wierzcholski założył formację Nocna Zmiana Bluesa.
W ciągu prawie czterdziestu lat nieprzerwanej działalności zespół zgromadził w swoim dorobku około 30 płyt. Nagrywał z amerykańskimi gwiazdami bluesa, jak Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, a także z czołówką polskich muzyków jazzowych i rockowych. Grał koncerty poprzedzające występy muzyków światowego formatu, m.in. Blues Brothers w Norymberdze w 1989.

Muzycy mają na koncie tysiące koncertów w Polsce, Europie, Rosji, Stanach, a nawet w Harare, stolicy Zimbabwe, gdzie przez dwa tygodnie występowali w luksusowym klubie jazzowym.
Grali też w Stanach na festiwalu International Blues Challenge w Memphis, w miejscu, gdzie nagrywał Elvis Presley. Oczywiście, byli w legendarnym studiu.

źródło: Sławek Wierzcholski/Youtube

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Anna Will

Gość: Sławomir Wierzcholski (wokalista, autor piosenek, dziennikarz, założyciel Nocnej Zmiany Bluesa)

Data emisji: 26.05.2021

Godzina emisji: 14.31

mat. prasowe/ans

Czytaj także

Sławomir Łosowski: na nowym albumie znajdą się premierowe utwory

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 19:50
- Mam nadzieję, że pod koniec tego roku lub na samym początku przyszłego wyjdzie nasz nowy album głównie z premierowymi utworami. (...) Być może znajdą się remiksy starych piosenek, ale głównie to będą nowe kompozycje - mówił w "Muzycznej Jedynce" Sławomir Łosowski, lider zespołu Kombi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Piszę o tym, co aktualnie przeżywam". Sidney Polak o swojej twórczości

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 17:03
Sidney Polak niedawno wydał swoją trzecią solową płytę, którą powraca na rynek po kilkuletniej przerwie. Artysta na antenie radiowej Jedynki opowiedział o swojej twórczości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lena Piękniewska: naszym obowiązkiem jest poznanie losów tych bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 16:47
- Mam takie momenty, że nie jestem nawet w stanie zaśpiewać piosenki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o albumie "Coś przyjdzie: miłość lub wojna" Lena Piękniewska. Utwory z tej płyty powstały do tekstów napisanych w trakcie wojny przez żydowskie dzieci, m.in. przez Abramka Koplowicza i Jankę Heszeles. O jakich przeżyciach opowiadają?
rozwiń zwiń