Norbert Borzym, czyli DJ Bert wypełnia kolejną białą plamę w el-muzyce

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 18:12
Norbert Borzym wraz ze współpracownikiem Maciejem Zambonem wydał album "Echo wielkiej płyty", który przybliża często mało znaną, zapomnianą lub zupełnie nieznaną polską muzykę elektroniczną.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/hurricanehank

Gutek Forum 1200.jpg
"Zawsze byłem otwarty na różne gatunki". Gutek o nowym projekcie

Norbert Borzym (DJ Bert) opowiada, że prace nad płytą trwały dwa lata. - To było szperanie w archiwach, wybieranie, następnie kontakt z artystami, rozmowa z nimi, następnie artyści musieli poszperać w swoich archiwach i na koniec selekcja - mówi.


Posłuchaj
10:16 2021_06_02 14_21_29_PR1_muzyczna _jedynka.mp3 Album z utworami polskiej muzyki elektronicznej (Muzyczna Jedynka)

 


hedone 1200x660.jpg
Premiera singla i teledysku "Jak?" zespołu Hedone [ZOBACZ]

Gość Programu 1 Polskiego Radia zachwala, że album zawiera kilka nagrań, które nie zostały wydane na żadnym nośniku, ale zostały zarejestrowane i nadane np. w radiu. Jednym z takich nagrań jest nagranie "Pamiętnik manekina" Grupy JOT, stworzonej przez Wojciecha Jagielskiego, które zostało stworzone na potrzeby konkursu, który był organizowany w Programie 3 Polskiego Radia. - I to nagranie trafiło na Listę Przebojów, choć oficjalnie nigdzie się nie ukazało - wyjaśnia. To nagranie znalazł współpracownik Grzegorz Lipiński, wertując dawne playlisty Trójki. Tę metodę poszukiwań DJ Bert nazwał "archeologią muzyczną", bo wertowane są playlisty różnych rozgłośni, a także wpisy np. na forach internetowych.

Zdaniem Norberta Borzyma "Pamiętnik manekina" jest pierwszym utworem elektro w historii polskiej muzyki rozrywkowej, choć wcześniej istniały zespoły, które grały na syntezatorach. Ale grupa JOT do stworzenia swego utworu użyła automatu perkusyjnego Roland TR 808. - Czyli tego klasycznego, kultowego automatu, od którego wszystko się zaczęło na Zachodzie - uzasadnia.

Źr. YouTube/ Twilight Zone/ Grupa Jot - Pamiętnik manekina [Poland, 1985]

Na albumie jest również jedno nagranie Jacka Skubikowskiego, który raczej jest kojarzony z muzyką pop. Niestety, twórcy albumu nie mogli porozmawiać z artystą, bo nie żyje od 2007 roku, a starali się rozmawiać ze wszystkimi muzykami, których utwory są na płycie, o kulisach nagrania. Niektórzy, jak np. Wojciech Jagielski, nie pamiętali już, w jakich okolicznościach utwór powstawał.

DJ Bert wyjaśnia, że muzyka elektroniczna w Polsce powstawała z pewnym opóźnieniem w stosunku do Zachodu z tej przyczyny, że instrumenty były niedostępne albo bardzo drogie. Dlatego artyści często wyjeżdżali za granicę i chałturzyli m.in. na statkach, żeby zarobić na instrumenty.

Na podwójnym albumie "Echo wielkiej płyty" znajduje się twórczość Andrzeja Mikołajczaka, Wojciecha Jagielskiego, Jacka Skubikowskiego, Krzysztofa Dudy, Mikołaja Hertla i Stefana Sendeckiego.


Opublikowany przez Norberta Borzym Czwartek, 20 maja 2021

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Norbert Borzym, czyli DJ Bert (producent)

Data emisji: 2.06.2021

Godzina emisji: 14.21

ag

Zobacz więcej na temat: Marcin Kusy muzyka elektroniczna

Czytaj także

Beata Majcher: Zakopane jest muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 16:21
W związku z 17. Wiosną Jazzową w piątek (30.04) nad Zakopanem latał dron o nazwie "Jaskółka", sącząc z własnych głośników synkopowane rytmy. - W Zakopanem wszystko jest muzyką - przekonuje Beata Majcher, dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury. Ma nadzieję, że dron to symbol otwarcia, końca lockdownu, i teraz będzie już tylko lepiej.
rozwiń zwiń