Krzysztof "Jary" Jaryczewski na Scenie Szpilmana - przypominamy koncert [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 07:16
Z okazji 40-lecia zespołu Oddział Zamknięty i 35-lecia wydania pierwszej płyty - w lipcu 2019 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Władysława Szpilman zagrał Krzysztof "Jary" Jaryczewski. Dziś, w niedzielę 6 czerwca, po godz. 17.00 przypomnimy ten koncert.
Krzysztof Jaryczewski
Krzysztof JaryczewskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

jary jaryczewski krzysztof_1200.jpg
"Jary": Oddział Zamknięty bardziej łączy niż dzieli

Koncert odbył się w ramach kameralnych spotkań z muzyką i artystami z całego świata "Scena Szpilmana - Jedynka Live!".

KONCERTU PO 17 POSŁUCHASZ TUTAJ>>>


Krzysztof Jary Jaryczewski urodził się 21 lutego 1960 w Warszawie. Muzyk i kompozytor oraz autor tekstów znany jest najbardziej jako współzałożyciel i pierwszy wokalista grupy Oddział Zamknięty.

Jaryczewski przygodę z muzyką rozpoczął w wieku szesnastu lat; brał udział w tzw. mszach beatowych, udzielając się w kościele na warszawskim Mokotowie. Na przestrzeni lat 70. XX wieku występował jako basista bluesowego zespołu Tani Hotel, gdzie trafił jako siedemnastolatek. 

azyl p - jary jaryczewski krzysztof_006312.jpg
Krzysztof "Jary" Jaryczewski: nie wymyśliłbym takiego scenariusza

W 1979 roku wraz z perkusistą Jarosławem Szlagowskim powołał do życia nowy projekt muzyczny, do którego zaprosił gitarzystę Wojciecha Pogorzelskiego oraz basistę Pawła Mścisławskiego. Formacja przyjęła nazwę Oddział Zamknięty. Wówczas Jaryczewski pełnił rolę wokalisty, a także gitarzysty rytmicznego do momentu pojawienia się w zespole Włodzimierza Kani. Jako wokalista, nagrał z Oddziałem Zamkniętym dwa albumy.

Na początku 1985 roku jego karierę przerwała ciężka choroba; Jaryczewski doznał paraliżu strun głosowych, na skutek czego stracił głos na kilka lat. Opuścił zespół u szczytu popularności. Wielokrotnie namawiany przez Wojciecha Pogorzelskiego nie zdecydował się na powrót do zespołu. 

Krzysztof Jaryczewski PAP archi 1200_660.jpg
Krzysztof Jaryczewski - odbić się od dna

W 2013 roku utworzył projekt o nazwie Jary Oddział Zamknięty (początkowo działający pod nazwami: Jaryczewski OZ, Jary OZ). Grupa ta jest dla niego kontynuacją "pierwszego Oddziału Zamkniętego", ponieważ w zespole są dwaj muzycy pierwotnego składu. 

kk/rk

Czytaj także

Damian Ukeje sięga po twórczość Baczyńskiego. "Jest mi naprawdę bliska"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 16:57
- Podczas czytania jednego z wierszy, w głowie sama z siebie zaświtała mi muzyka - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Damian Ukeje. Artysta nagrał utwór zatytułowany "Bez imienia", który jest zapowiedzią albumu poświęconego twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dlaczego wybrał akurat tego poetę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Norbert Borzym, czyli DJ Bert wypełnia kolejną białą plamę w el-muzyce

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 18:12
Norbert Borzym wraz ze współpracownikiem Maciejem Zambonem wydał album "Echo wielkiej płyty", który przybliża często mało znaną, zapomnianą lub zupełnie nieznaną polską muzykę elektroniczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Stokłosa przygotowuje płytę z utworami granymi w nietypowych składach

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 16:08
Zwiastunem autorskiej płyty, nad którą pracuje Jan Stokłosa, swego rodzaju singlem, jest utwór "Elementy" grany przez kwintet instrumentów strunowych. - Na płycie znajdą się utwory kameralne, ale grane w nietypowych składach - ujawnia kompozytor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Kołaczkowska wspólnie z Gospel Joy. "Czuję w sobie tę energię"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 16:07
Joanna Kołaczkowska z Kabaretu Hrabi nagrała z poznańskim chórem Gospel Joy piosenkę zatytułowaną "Zrobimy to razem". - Od zawsze marzyłam, żeby zaśpiewać gospel - mówi popularna aktorka. W jaki sposób udało się połączyć żywioł tej muzyki z niebanalnym humorem gościa radiowej Jedynki?
rozwiń zwiń