"Przez całe życie sympatyzował z jazzem". Napiórkowski o Zbigniewie Wodeckim

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 16:08
- Zbyszek Wodecki był jazzmanem w takim sensie, że bardzo interesował się tym światem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Napiórkowski, który wspólnie z grupą znanych muzyków nagrał płytę "Wodecki Jazz '70 - dialogi". Jak współcześni jazzmani poradzili sobie z często niejazzową, a jednak osadzoną w jazzowej formie, muzyką Zbigniewa Wodeckiego?
Marek Napiórkowski
Marek NapiórkowskiFoto: Jacek Konecki/PR

Damian Ukeje Forum 1200.jpg
Damian Ukeje sięga po twórczość Baczyńskiego. "Jest mi naprawdę bliska"
Posłuchaj
16:47 2021_06_07 13_12_21_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 "To jest spotkanie z bardzo dobrym, pozagatunkowym muzykiem" - mówi o płycie "Wodecki Jazz '70 - dialogi" Marek Napiórkowski (Muzyczna Jedynka)

Cztery lata od śmierci Zbigniewa Wodeckiego twórczość tego artysty stała się inspiracją do nagrania albumu "Wodecki Jazz '70 - dialogi". Do tego niezwykłego projektu zaproszono m.in. Marka Napiórkowskiego, Henryka Miśkiewicza, Leszka Możdżera, Michała Tokaja, Michała Barańskiego i Pawła Dobrowolskiego, którzy wybrali sobie po jednym utworze Zbigniewa Wodeckiego do autorskiej aranżacji. Materiały sprzed lat udostępniło na licencji Archiwum Polskiego Radia, a te współczesne powstały podczas sesji nagraniowej z grudnia 2020 i początku 2021 roku.

- Nagrania z lat 70. odszukała Kasia Wodecka-Stubbs. To właśnie ona sprokurowała całą tę akcję, w której stare nagrania archiwalne mieszają się z nowymi interpretacjami, które poczyniliśmy. A nawet dochodzi tutaj do zuchwałych dialogów, gdzie Leszek Możdżer gra teraz ze starymi nagraniami, czyli można by rzec, że ze Zbyszkiem - komentuje Marek Napiórkowski.

Źródło: WodeckiTwistFestiwal/Zbigniew Wodecki i Leszek Możdżer, "Dialogi"

Czy Wodecki był jazzmanem?

Marek Napiórkowski jest zdania, że Zbigniew Wodecki poprzez swoje usposobienie, w pewien sposób należał do świata jazzmanów, mimo że typowym jazzem nie zajmował się nigdy.

- Wyjątkiem był fragmenty, może nie do końca będące jazzem, ale czymś, co bardzo było powiązane z tą muzyką. Był jazzmanem w takim sensie, że bardzo interesował się tym światem, chociaż na co dzień, jakby się tym nie parał (…). Pamiętam, że kiedyś razem przez pół godziny czekaliśmy na jakiś program, to opowiadałem mu o zagranicznych wyjazdach, które mieliśmy w tamtym czasie. Był tego bardzo ciekawy - opowiada gość Jedynki.

Marek Napiórkowski wspomina, że Zbigniew Wodecki od samego początku darzył go szacunkiem, który nie zmieniał się przez lata. - Był wspaniałym facetem i fajnie, że doszło do skojarzenia go z tym kontekstem jazzowym, w którym nie siedział tak zupełnie, ale z którym bardzo sympatyzował przez całe swoje życie. Był bardzo dobrym muzykiem, bardzo pięknie pisał utwory i bardzo dobrze je wykonywał, śpiewając oraz grając na skrzypcach i na trąbce - dodaje.

- To jest spotkanie z bardzo dobrym, pozagatunkowym muzykiem - mówi o płycie Marek Napiórkowski. - Większość moich kolegów nie postrzega gatunków muzycznych tak restrykcyjnie. Wiemy, że muszą istnieć, bo jakoś trzeba opisywać ten świat, ale tak naprawdę wszystko, co fajne, dzieje się pomiędzy gatunkami, a Zbyszek było pomiędzy - słyszymy.

Autorska aranżacja

Marek Napiórkowski zmierzył się z utworem "Dzielę z tobą dzień na dwoje". - Zagrałem go w wersji kompletnie innej, tj. lirycznej, balladowej i pozbawionej tej szybszej, latynoskiej części. Ten utwór skojarzył mi się z niesamowitym urokiem Zbyszka. Doszło tutaj trochę nostalgii w postaci tego, że Zbyszek pożegnał się z nami zdecydowanie przedwcześnie. Jako człowiek kojarzył mi się z czymś bardzo szlachetnym i był niezwykle serdeczny, a tego nie można oddzielić od muzyki, jeżeli kogoś się zna - tłumaczy.

Jak przyznaje, żaden z jazzmanów nie miał wątpliwości co do udziału w projekcie. - Wszyscy widzieliśmy, że był bardzo kompetentnym facetem, który po prostu zajmował się muzyką. A czy ona była jazzowa, czy popowa? Tego nie wiemy - zauważa Marek Napiórkowski.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Ula Kaczyńska 

Gość: Marek Napiórkowski (gitarzysta jazzowy i kompozytor)

Data emisji: 7.06.2021 

Godzina emisji: 13.12

DS

Czytaj także

Katarzyna Żak o koncercie z piosenkami Jerzego Wasowskiego: miałam tremę

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 13:19
Katarzyna Żak przyznaje, że z ostatnimi koncertami występowała rok temu. Dlatego ten koncert był dla niej przeżyciem, bo inaczej występuje się, kiedy artysta daje serię koncertów, a inaczej, kiedy była między nimi duża przerwa. - Była trema, była - mówi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Całkiem inna rzeczywistość". Alicja Majewska wraca do koncertowania

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 08:53
Kultura podnosi się po pandemicznych obostrzeniach. Po teatrach i muzeach przyszedł czas na koncerty. Można je organizować przy zachowaniu reżimu sanitarnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Norbert Borzym, czyli DJ Bert wypełnia kolejną białą plamę w el-muzyce

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 18:12
Norbert Borzym wraz ze współpracownikiem Maciejem Zambonem wydał album "Echo wielkiej płyty", który przybliża często mało znaną, zapomnianą lub zupełnie nieznaną polską muzykę elektroniczną.
rozwiń zwiń