"To ma być impuls do rozmowy". Jacek Cygan i Magdalena Siemion o wyjątkowym utworze

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 16:22
Ten utwór ma zachęcić ludzi do solidarności, wzajemnego szacunku i jedności ponad podziałami. - Jak państwo posłuchacie tych artystów, to zobaczycie, że oni dają tam swoją duszę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Cygan, autor tekstu do piosenki "Spotkajmy się w rozmowie". Inspiracją dla tego muzycznego projektu było nauczanie i myśli Jana Pawła II.
Jacek Cygan
Jacek CyganFoto: Małgorzata Sas/Polskie Radio

Marek Napiórkowski1200.JPG
"Przez całe życie sympatyzował z jazzem". Napiórkowski o Zbigniewie Wodeckim
Posłuchaj
08:50 2021_06_08 13_25_00_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Jak zauważa Magdalena Siemion, piosenka "ma być takim impulsem, żeby ludzie zaczęli ze sobą rozmawiać i spotykać się, a nie od razu oceniali" innego człowieka (Jedynka/Muzyczna Jedynka)

Za piosenką "Spotkajmy się" stoi Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Jest to instytucja, której celem jest zachowanie, promowanie oraz twórcze rozwijanie duchowego i naukowego dziedzictwa Ojca Świętego, w szczególności dotyczącego dialogu między religiami i kulturami.

- Dobrze wiemy, że nikt tak pięknie i tak dobrze nie potrafił rozmawiać z drugim człowiekiem, jak właśnie papież. Nieprzypadkowo był nazywany Papieżem Dialogu. Potrafił podchodzić do drugiego człowieka z ogromną umiejętnością i szacunkiem oraz rozmawiać z nim, ale też robił to bez jakichś uprzedzeń, stereotypów czy przykładania łatek - opowiada Magdalena Siemion z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.

Rozmowa, a nie konflikt

Jak zauważa Magdalena Siemion, piosenka "ma być takim impulsem, żeby ludzie zaczęli ze sobą rozmawiać i spotykać się, a nie od razu oceniali" innego człowieka.

- Obserwując, co obecnie dzieje się w skali społeczno-politycznej, ale też rodzinnej, i jak wiele jest nieporozumień, podziałów oraz konfliktów, stawiamy diagnozę, że problemem jest właśnie to, że ludzie nie rozmawiają ze sobą, tylko od razu oceniają, nie znając drugiej osoby. Stąd pomysł na tę piosenkę - dodaje Magdalena Siemion.

Czytaj także:

Jacek Cygan, Piotr Rubik i "Santo Subito"

Autorem tekstu do utworu "Spotkajmy się w rozmowie" jest Jacek Cygan, natomiast muzyki - Piotr Rubik. Piosenkę zaśpiewali: Krzysztof Antkowiak, Krzysztof Cugowski, Paweł Dudek (Czadoman), Szczepan Gąsienica-Mracielnik, Jan Karpiel-Bułecka, Monika Kuszyńska, Bartłomiej Łowisz, Bartosz Łukaszczyk-Zbójnik, Marta Moszczyńska, Zofia Nowakowska, Olivia Wieczorek i Andrzej Ziach. - To jest piękny zestaw cudnych, duchowych ludzi - twierdzi Jacek Cygan.

Czy ta piosenka faktycznie może nakłonić świat do dialogu i rozmowy? - Przecież u Dostojewskiego Książę Myszkin pyta: czy sztuka ocali świat… Pewnie nie ocali, ale wszyscy dążymy do tego, żeby pomogła. Kiedy Instytut Dialogu zwrócił się do mnie, pomyślałem sobie, że jest to jak gdyby kontynuacja naszej twórczości z Piotrem Rubikiem. Napisaliśmy kiedyś "Santo Subito", cantobiografię Jana Pawła II i tam, opowiadając językiem pieśni życie papieża, dotykaliśmy wątku jego uniwersalnego wpływu na ludzi - wspomina Jacek Cygan.

- Pomyślałem sobie, że można byłoby napisać w sposób bardzo ogólny i uniwersalny, zawrzeć tam parę myśli, uwag i refleksji, a artyści zrobią z tego po swojemu jakieś przesłanie. I tak się stało… Piotrek napisał piękną muzykę do tego tekstu, a jak państwo posłuchacie kolejno artystów, to zobaczycie, że oni dają tam swoją duszę - dodaje gość Jedynki.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska

Goście: Jacek Cygan (autor tekstów piosenek, poeta, scenarzysta, autor musicalowy, juror i organizator festiwali muzycznych), Magdalena Siemion (Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie)

Data emisji: 8.06.2021

Godzina emisji: 13.25

DS

Czytaj także

Norbert Borzym, czyli DJ Bert wypełnia kolejną białą plamę w el-muzyce

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 18:12
Norbert Borzym wraz ze współpracownikiem Maciejem Zambonem wydał album "Echo wielkiej płyty", który przybliża często mało znaną, zapomnianą lub zupełnie nieznaną polską muzykę elektroniczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Stokłosa przygotowuje płytę z utworami granymi w nietypowych składach

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 16:08
Zwiastunem autorskiej płyty, nad którą pracuje Jan Stokłosa, swego rodzaju singlem, jest utwór "Elementy" grany przez kwintet instrumentów strunowych. - Na płycie znajdą się utwory kameralne, ale grane w nietypowych składach - ujawnia kompozytor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Kołaczkowska wspólnie z Gospel Joy. "Czuję w sobie tę energię"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 16:07
Joanna Kołaczkowska z Kabaretu Hrabi nagrała z poznańskim chórem Gospel Joy piosenkę zatytułowaną "Zrobimy to razem". - Od zawsze marzyłam, żeby zaśpiewać gospel - mówi popularna aktorka. W jaki sposób udało się połączyć żywioł tej muzyki z niebanalnym humorem gościa radiowej Jedynki?
rozwiń zwiń