Hołd dla Ewy Demarczyk. Stankiewicz: była wspaniałą artystką

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 16:31
- Ewa Demarczyk była dla mnie ikoną oraz osobą, na której się wychowałam - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Danuta Stankiewicz, która właśnie wydała płytę z utworami z repertuaru tej znanej piosenkarki. Album "Groszki i róże" to już trzydzieste wydawnictwo w karierze Danuty Stankiewicz.
Danuta Stankiewicz
Danuta StankiewiczFoto: PR

cygan jacek_1200.jpg
"To ma być impuls do rozmowy". Jacek Cygan i Magdalena Siemion o wyjątkowym utworze
Posłuchaj
15:05 2021_06_15 14_29_34_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Danuta Stankiewicz przyznaje, że przez blisko dwa lata szukała muzyków, którzy mogą zrozumieć ją, a ona ich (Jedynka/Muzyczna Jedynka)

Danuta Stankiewicz zdradza, że zdecydowała się na nagranie swojej najnowszej płyty z okazji 40-lecia pracy artystycznej. Żeby zmierzyć się z repertuarem Ewy Demarczyk, musiała jednak mieć sporo odwagi.

- Tyle osób mówiło mi o tym w trakcie, ale od bardzo wielu lat to we mnie tkwiło. Zresztą dla mnie Ewa Demarczyk była ikoną i osobą, na której się wychowałam, ucząc się w średniej szkole muzyczne na wydziale piosenkarskim. Nie przypuszczałam jednak, że po wielu latach będę chciała zaśpiewać utwory tej wspaniałej artystki - komentuje.

Źródło: www.studiormt.net/Danuta Stankiewicz, "Groszki i róże"

Wyjątkowi artyści

Na płycie "Groszki i róże" możemy usłyszeć kompozycje autorstwa Andrzeja Zaryckiego i Zygmunta Koniecznego. Z kolei wiersze polskich poetów budzą prawdziwe zachwyty.

- To jest wielkość tej wspaniałej poezji, która jest ponadczasowa. Każdy z nas może na różnym etapie swojego życia różnie odczytywać ten materiał. Dlatego należy się chapeau bas przed tymi wielkimi poetami - przyznaje Danuta Stankiewicz.

Piosenkarka dodaje, że przez blisko dwa lata szukała muzyków, którzy mogą zrozumieć ją, a ona ich. - Stąd rezultat naszej pracy jest cudowny. Nagrywałam to w Studiu Realizacji Myśli Twórczych Romualda Kunikowskiego i Piotra Semczuka, którzy znakomicie wyczuli klimat tych utworów. Jestem im za to ogromnie wdzięczna - słyszymy.

Ta muzyka wymaga skupienia

Danuta Stankiewicz prapremierowo zaśpiewała utwory z najnowszej płyty podczas koncertu, który odbył się w niedzielę w Domu Kultury Na Uboczu. - I to pierwszy raz z zespołem, także bardzo to przeżywałam, tak samo jak zespół. Publiczność była cudowna, za co bardzo dziękuję - opowiada gość Jedynki.

- To jest niesamowite, ponieważ poezja, którą Ewa Demarczyk zapoczątkowała w latach 60., jest takim innym gatunkiem muzycznym. Ze strony tych, którzy przychodzą na takie koncerty, wymaga to skupienia, zastanowienia się i przemyślenia. Niewątpliwie pandemia też trochę pomoże, jeśli chodzi o inne podejście do życia w obecnym czasie - zauważa Danuta Stankiewicz.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska

Gość: Danuta Stankiewicz (piosenkarka)

Data emisji: 15.06.2021

Godzina emisji: 14.29

DS

Czytaj także

Leepeck śpiewa o marzeniach. "Potok słów, myśli i dużo słów"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 15:11
- To jest piosenka o byciu sobą i dążeniu do tego, aby zrozumieć, co dla nas w życiu jest ważne i żeby nie przejmować się tym, co myślą inni - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o najnowszym utworze Leepeck. Czy singiel "Alicja", w którym pojawiła się gościnnie Natalia Przybysz, jest zapowiedzią nowego krążka Piotra Lipki?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patrick the Pan o nowej płycie: emocje są wspólne dla wszystkich utworów

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 14:27
Album "Miło Wszystko" ukaże się 25 czerwca. Patrick the Pan podkreśla, że są to emocje międzyludzkie i te bardziej pozytywne niż negatywne. Bo jego płyty zawsze są odbiciem jego uczuć.
rozwiń zwiń