Andrzej Korzyński wspomina współpracę z Krzysztofem Krawczykiem i Trubadurami

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 16:57
W niedzielę, 20 czerwca w studiu im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się niezwykły koncert "To, co najpiękniejsze - pamięci Krzysztofa Krawczyka". W "Muzycznej Jedynce" Andrzej Korzyński, wybitny kompozytor muzyki filmowej, wspominał współpracę z Krzysztofem Krawczykiem i zespołem Trubadurzy. 
Andrzej Korzyński
Andrzej KorzyńskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

1200x660-art-15-06-To,-co-naj....jpg
"To, co najpiękniejsze - pamięci Krzysztofa Krawczyka". Koncert

Andrzej Korzyński skomponował muzykę do znanych i lubianych piosenek Trubadurów, m.in. "Mamo, co ja robię", "Żółte kalendarze" czy utworu "Wszystko na sprzedaż" z filmu Andrzeja Wajdy o tym samym tytule. - Trubadurzy w tej piosence brzmieli na początku filmu, czyli w czołówce i w zakończeniu - mówi Andrzej Korzyński. - Wzięli udział również w "Polowaniu na muchy", śpiewali piosenkę z tekstem Janusza Głowackiego - wspominał. 

źródło: alexnowak510/Youtube

Ku pamięci Krzysztofa Krawczyka 

Podczas niezwykłego muzycznego widowiska Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie oraz znani soliści wykonają utwory Krzysztofa Krawczyka. Nie zabraknie wspomnień o artyście, a także archiwalnych nagrań. Koncert odbędzie się w niedzielę 20 czerwca o godz. 20.00 w studiu im. Witolda Lutosławskiego.

W trakcie koncertu Krzysztofa Krawczyka wspominać będzie kompozytor muzyki filmowej, autor wielu przebojów, Andrzej Korzyński, a także wieloletnia dziennikarka Programu 1 Maria Szabłowska i Wojciech Trzciński – kompozytor, aranżer, autor wielu hitów artysty. 

Posłuchaj
10:00 2021_06_16 14_26_48_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Andrzej Korzyński o muzycznym widowisku "To, co najpiękniejsze - pamięci Krzysztofa Krawczyka" oraz nowych wydawnictwach, m.in. albumie "Andrzej Korzyński - 80" (Muzyczna Jedynka)

 

Czytaj również: 


Płyta "Andrzej Korzyński - 80" 

Mistrz muzyki filmowej 2 marca 2020 roku skończy 80 lat. Z tej okazji GAD Records przygotował specjalne, przekrojowe wydawnictwo, które ucieszy zarówno wiernych fanów, jak i tych, którzy z twórczością Andrzeja Korzyńskiego spotykają się po raz pierwszy. Album adekwatnie do tytułu, przynosi niemal 80 minut muzyki, która pozwala przypomnieć sobie przynajmniej część z tych kolorowych wcieleń kompozytora. Znalazły się tutaj zarówno tematy z kultowych filmów Andrzeja Wajdy czy Andrzeja Żuławskiego (m.in. "Szamanka" i "Polowanie na muchy"), ponadczasowych seriali telewizyjnych ("Tajemnica Enigmy", "07 zgłoś się", "Tygrysy Europy"), jak i projekty mniej znane, unikatowe, często wcześniej niepublikowane (nagrania z sesji do filmu "Na srebrnym globie", serialu "Oko proroka" czy utwór "Japoński solfeż", zrealizowany w latach 80. z Hanną de Quell).

Andrzej Korzyński - 80 (CD)

- Napisałem muzykę do ponad 120 filmów, wielu produkcji z wybitnymi reżyserami, bardzo znaczącymi w historii kinematografii - mówi Andrzej Korzyński. - Moja muzyka z wielu filmów nigdy poza nimi nie zaistniała, a popularność produkcji była ogromna. Warto byłoby ją wykopać spod ziemi i mam nadzieję, że prędzej czy później ta muzyka pojawi się i odżyje - dodaje kompozytor. 

Zobacz także: 

***

Polskie Radio, jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce. Emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada cztery ogólnopolskie Programy – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikację i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio.pl publikuje najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata, udostępnia serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

"To, co najpiękniejsze - pamięci Krzysztofa Krawczyka""To, co najpiękniejsze - pamięci Krzysztofa Krawczyka"

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Marcin Kusy 

Gość: Andrzej Korzyński (kompozytor)

Data emisji: 16.06.2021 r. 

Godzina emisji: 14.30

mat. prasowe/IAR/ans

Czytaj także

Andrzej Korzyński zna wszystkie numery

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 15:35
Świetny kompozytor, autor tekstów i twórca radiowego Studia Rytm. Historię jego życia opisała Maria Szabłowska w książce "Znam wszystkie wasze numery". To wspomnienia muzyczne i pozamuzyczne. A tytuł jest zaczerpnięty z piosenki o Franku Kimono, którą to postać stworzył Andrzej Korzyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Utwory Jarosława Kukulskiego zyskały nowe życie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 14:50
26 maja na warszawskim Torwarze odbędzie się koncert "Życia mała garść" poświęcony Annie Jantar i Jarosławowi Kukulskiemu. Opiekę artystyczną nad koncertem sprawuje ich córka Natalia Kukulska.
rozwiń zwiń