Warszawskie Combo Taneczne z nową płytą. "Brzmienie było punktem wyjścia"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 17:19
- Warszawa jest tak dynamicznym miastem, że jest o czym pisać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Młynarski. Warszawskie Combo Taneczne wydało niedawno album "Skarałeś mnie Boże", który powstał we współpracy z Kapelą Zdzisława Kwapińskiego. Skąd pomysł na takie połączenie?
Warszawskie Combo Taneczne. Jan Młynarski w środku
Warszawskie Combo Taneczne. Jan Młynarski w środkuFoto: Wojciech Kusiński/PR

bovska_1200.jpg
"Ta piosenka jest o wakacyjnej miłości". Bovska z nowym singlem
Posłuchaj
12:53 2021_06_21 14_29_39_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Jan Młynarski: mój ojciec był fachowcem i geniuszem od tekstów, natomiast ja jestem po prostu człowiekiem, który usiadł sobie na tarasie i stwierdził, że byłoby warto opatrzeć tę melodię jakimś warszawskim tekstem (Muzyczna Jedynka)

- To jest kapela wiejska, grająca głównie mazurki, oberki, polki, ale również tanga - opowiada o Kapeli Zdzisława Kwapińskiego Jan Młynarski. - Pochodzi ze świata południowego Mazowsza, czyli regionu bardzo bogatego w muzykę i tradycję taneczno-zabawową. Zamarzyliśmy, żeby nagrać razem kilka piosenek po koncercie, który odbył się dwa lata temu. Zaprosiliśmy ich na nasz urodzinowy występ 1 sierpnia, oni dołączyli do nas na ostatnią ćwiartkę koncertu i było wiadomo, że to po prostu trzeba uwiecznić - słyszymy.

Źródło: Jan Emil Młynarski_Warszawa/Warszawskie Combo Taneczne i Kapela Zdzisława Kwapińskiego, "Mokotowski oberek"

Muzyka i historia

Jak zauważa Jan Młynarski, w kwestii piosenek "nic nie odbywało się na siłę". Oba zespoły wymieniły się swoimi doświadczeniami.

- Mnie zawsze wciąga brzmienie i ono było punktem wyjścia. Tego nie możesz sobie do końca zaprogramować, tylko wychodzi samo i to szczególnie przy współpracy z muzykami wiejskimi, którzy po prostu grają muzykę, robią to po swojemu i wykonują to bardzo dobrze. Na tej płycie oprócz muzyki, jest jeszcze historia, którą każdy może odczytać po swojemu. W dużej mierze jest zawarta właśnie w tym brzmieniu - twierdzi Jan Młynarski.

Człowiek, który usiadł na tarasie

Autorem części tekstów na płycie jest Jan Młynarski. Gość Jedynki zapewnia jednak, że to nie oznacza, że pójdzie w ślady swojego ojca - Wojciecha Młynarskiego - który był nie tylko znanym piosenkarzem, ale przede wszystkim znakomitym poetą.

- Mój ojciec był fachowcem i geniuszem od tekstów, natomiast ja jestem po prostu człowiekiem, który usiadł sobie na tarasie i stwierdził, że byłoby warto opatrzeć tę melodię jakimś warszawskim tekstem. Pomyślałem, żeby dopełnić założenie, wokół którego powstała ta płyta, czyli spotkania miasta z wsią. To jest na pewno gratka, żeby spróbować opisać dzisiejszą Warszawę starym językiem i nie zapieram się, że tego nie zrobię, natomiast nie było to planowane. Wydarzyło się w moment - wyjaśnia Jan Młynarski.

Artysta przyznaje, że Warszawa jest na tyle dynamicznym miastem, że zawsze było o czym pisać.

- Przyglądam się uważnie głosom na temat miasta dziś. One są w wierszach, piosenkach czy fotografii. Jeżeli mówimy o Warszawie, to nie musimy koniecznie odwoływać się za każdym razem do staroci. Ja robię w starociach i jest mi w tym dobrze, ale nie czytam ich jako starocie, tylko czytam i rozumiem w aktualnym kontekście. Te piosenki i melodie, które Combo gra w niezmienionym składzie już jedenasty rok, traktujemy poważnie i przez to wykształciliśmy swoje brzmienie i swój język - dodaje Jan Młynarski.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Ula Kaczyńska 

Gość: Jan Młynarski (muzyk, kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista)

Data emisji: 21.06.2021 

Godzina emisji: 14.29

DS

Czytaj także

Katarzyna Żak o koncercie z piosenkami Jerzego Wasowskiego: miałam tremę

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 13:19
Katarzyna Żak przyznaje, że z ostatnimi koncertami występowała rok temu. Dlatego ten koncert był dla niej przeżyciem, bo inaczej występuje się, kiedy artysta daje serię koncertów, a inaczej, kiedy była między nimi duża przerwa. - Była trema, była - mówi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Całkiem inna rzeczywistość". Alicja Majewska wraca do koncertowania

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 08:53
Kultura podnosi się po pandemicznych obostrzeniach. Po teatrach i muzeach przyszedł czas na koncerty. Można je organizować przy zachowaniu reżimu sanitarnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Norbert Borzym, czyli DJ Bert wypełnia kolejną białą plamę w el-muzyce

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 18:12
Norbert Borzym wraz ze współpracownikiem Maciejem Zambonem wydał album "Echo wielkiej płyty", który przybliża często mało znaną, zapomnianą lub zupełnie nieznaną polską muzykę elektroniczną.
rozwiń zwiń