"Będzie wiele pięknych momentów". Wojciech Rajski o Festiwalu Sopot Classic

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 16:27
Jeden z czołowych współczesnych basów operowych, Ildar Abdrazakov, będzie gwiazdą wieczoru na Międzynarodowym Festiwalu Sopot Classic, który odbędzie się już pod koniec lipca. - Swoim śpiewem rzuci wszystkich na kolana - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor artystyczny przedsięwzięcia Wojciech Rajski.
Ildar Abdrazakov
Ildar AbdrazakovFoto: Mikhail Tereshchenko / TASS / Forum

Przemysław Gintrowski Forum 1200.jpg
Festiwal pamięci Przemysław Gintrowskiego. Pechman: przypominamy jego twórczość
Posłuchaj
07:50 2021_06_24 13_36_14_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Wojciech Rajski zapewnia, że organizatorzy przygotowali na zbliżający się festiwal bogaty program (Muzyczna Jedynka)

Międzynarodowy Festiwal Sopot Classic odbędzie się 25-31 lipca w tamtejszej Operze Leśnej. Jedną z gwiazd będzie Rosjanin Ildar Abdrazakov, który od czasu debiutu w Teatro alla Scala w Mediolanie w 2001 roku stał się filarem czołowych teatrów na całym świecie, w tym nowojorskiej Metropolitan Opera, Paryskiej Opery Narodowej, Wiedeńskiej Opery Państwowej i Bawarskiej Opery Narodowej w Monachium.

- Festiwal zamykamy wieczorem gwiazdy, którą w tym roku jest Ildar Abdrazakov, czyli jeden z trzech bądź czterech największych basów na świecie - potwierdza Wojciech Rajski.

Piosenka włoska, ale nie tylko

Wojciech Rajski zapewnia, że organizatorzy przygotowali na zbliżający się festiwal bogaty program. - Zaczniemy od wieczoru włoskiego. Będzie muzyka barokowa Vivaldiego, operowa Rossiniego, Donizettiego i Verdiego, ale będzie też włoska muzyka filmowa, jak fragmenty z "La strady" czy "Osiem i pół". Na koniec będą takie szlagiery jak "Mambo Italiano" oraz "Volare". Każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie - opowiada gość Jedynki.

- Potem będą dwa mniejsze koncerty. Jeden z nich to koncert muzyki polskiej - ponieważ w każdym festiwalu wspieramy polską sztukę - który będzie połączony z konkursem kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego. Natomiast drugi koncert to muzyka barokowa, co też jest tradycją i w tym przypadku wystąpi jeden z najlepszych zespołów barokowych na świecie, tj. Collegium 1704 - dodaje Wojciech Rajski.

Pięć tysięcy miejsc w Operze Leśnej

Wojciech Rajski spodziewa się, że jak zwykle atmosfera będzie świetna. Liczy również, że nie zmienią się obostrzenia związane z pandemią.

- Na dzisiaj możemy wpuścić do Opery Leśnej pięć tysięcy osób. Mam nadzieję, że nie będzie ograniczeń i nie będziemy musieli robić dwa i pół tysiąca czy tysiąca, jak w zeszłym roku. Oby też pogoda o nas pamiętała i na nasz festiwal przyszło słońce - mówi maestro.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke 

Gość: Wojciech Rajski (dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Sopot Classic)

Data emisji: 24.06.2021

Godzina emisji: 13.36

DS

Czytaj także

Paulina Wróblewska: piosenki Andrzeja Zauchy są ponadczasowe

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 15:56
Paulina Wróblewska została laureatką 12. Festiwalu Piosenek Andrzeja Zauchy "Serca bicie", który odbył się w Bydgoszczy. Konkursowi towarzyszył również przegląd piosenek śpiewanych kiedyś przez Andrzeja Zauchę w wykonaniu czołowych polskich wykonawców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Płyta jest po prostu bardzo swojska". Arek Kłusowski o nowym albumie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 17:00
- Chciałbym grać muzykę dla ludzi, aby śpiewali te piosenki i żeby one wchodziły im w głowę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Arek Kłusowski. Album "Lumpeks" jest zapowiedzią nowego rozdziału w karierze tego artysty. Skąd wziął się pomysł na taki tytuł?
rozwiń zwiń