Joanna Longić: chciałabym, żeby jak najwięcej osób poznało twórczość Zuzanny Gilczanki

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 16:20
Joanna Longić zapowiada swoją kolejną płytę. Tym razem artystka wzięła na warsztat twórczość poetki Zuzanny Ginczanki, wzbogacając liryczne teksty kameralnym, nastrojowym instrumentarium. "Ucieczka" to pierwszy singiel zwiastujący album.
Joanna Longić
Joanna LongićFoto: Wojciech Kusiński / PR

dawid kwiatkowski 1200 free
"Łączą się w jedną całość". Dawid Kwiatkowski o piosenkach z nowej płyty

Jak mówi Joanna Longić, pomysł stworzenia albumu z wierszami, narodził się przy okazji prowadzenia jednej z audycji w radiowej Czwórce. - Mam ten ogromny przywilej, żeby być jedną ze współprowadzących audycję "Dziewczyny grają" i tam zastanawiając się, co mogę nowego zaproponować do grania, pomyślałam, że niech to będzie poezja - mówi Joanna Longić. 

źródło: tęskno/Youtube 

Twórczość Zuzanny Gilczanki 

Wokalistka postanowiła zmierzyć się z twórczością Zuzanny Ginczanki - poetki żydowskiego pochodzenia, która została zamordowana przez nazistów w wieku zaledwie dwudziestu siedmiu lat. 

- Uważam, że jej twórczość powinna być znana na pamieć, tak jak czasami mi się zdarza cytować Wisławę Szymborską. Chciałabym, żeby jak najwięcej osób poznało twórczość Zuzanny Gilczanki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Longić. 


Posłuchaj
08:06 2021_07_19 14_29_42_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Joanna Longić: chciałabym, żeby jak najwięcej osób poznała twórczość Zuzanny Gilczanki (Muzyczna Jedynka)

 

Wiersze o tęsknocie

Gość audycji zdradza, że w twórczości Zuzanny Gilczanki szukała wierszy "o tęsknocie". - Szukałam w jej wierszach tęsknot najróżniejszych o to dość ciekawy przypadek, bo okazało się, że bardzo wiele pisała o tęsknocie i dlatego skupiłam się na jej twórczości - podkreśla. 

"Ucieczka" jest pierwszym singlem z nadchodzącej płyty. Wokalistka na antenie radiowej Jedynki zapowiada, że album ukaże się najprawdopodobniej na jesieni 2021 roku. 

Zobacz również: 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Joanna Longić (wokalistka) 

Data emisji: 19.07.2021 r. 

Godzina emisji: 14.34

ans 

Czytaj także

Patrick the Pan o nowej płycie: emocje są wspólne dla wszystkich utworów

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 14:27
Album "Miło Wszystko" ukaże się 25 czerwca. Patrick the Pan podkreśla, że są to emocje międzyludzkie i te bardziej pozytywne niż negatywne. Bo jego płyty zawsze są odbiciem jego uczuć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawskie Combo Taneczne z nową płytą. "Brzmienie było punktem wyjścia"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 17:19
- Warszawa jest tak dynamicznym miastem, że jest o czym pisać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Młynarski. Warszawskie Combo Taneczne wydało niedawno album "Skarałeś mnie Boże", który powstał we współpracy z Kapelą Zdzisława Kwapińskiego. Skąd pomysł na takie połączenie?
rozwiń zwiń