Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa... Rusza 40. Międzynarodowy Festiwal Piknik Country i Folk

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 15:40
Już dziś, w Mrągowie, rozpoczyna się jubileuszowy, 40. Międzynarodowy Festiwal Piknik Country i Folk Mrągowo 2021. Wydarzenie odbędzie się w Amfiteatrze nad jeziorem Czos w Mrągowie. Program 1 Polskiego Radia objął patronat medialny nad festiwalem.
Panorama Mrągowa z drugiej strony jeziora Czos
Panorama Mrągowa z drugiej strony jeziora CzosFoto: marekusz/shutterstock

Czytaj też:
Mrągowo country music festival 2021 image.jpg
Przed nami 40. edycja legendarnego Festiwalu Piknik Country i Folk w Mrągowie

Na inaugurację, w piątkowy wieczór (19.30), zaplanowano wyjątkowy koncert specjalny pt. "40 lat muzyki country w Polsce". Na scenie pojawią się m.in.: zespół Zayazd z Bożeną i Lechem Makowieckim oraz Grupa Furmana. - To wyjątkowa chwila dla tego festiwalu, jednego z najstarszych w Polsce jeśli chodzi o te nadawane i tworzone bez przerwy - mówi Marcin Kusy, redaktor naczelny Programu 1 Polskiego Radia.

Szczególny jubileusz

W Polsce muzyka country po raz pierwszy zagościła w roku 1981. Choć grupa sympatyków gatunku, jak również samego festiwalu stale rośnie to jednak tegoroczna edycja wydaje się szczególna i to nie tylko z uwagi na okrągłą rocznicę. - W ubiegłym roku Piknik odbył się w okrojonym składzie i przy okrojonej publiczności. W tym roku wyraźnie widać głód artystów, którzy chcą występować, a jednocześnie głód publiczności, która chce artystów oklaskiwać - przekonuje Marcin Kusy.


Posłuchaj
02:48 PR1_AAC 2021_07_23-13-21-57.mp3 Już dziś (23.07) rozpoczyna się 40. Międzynarodowy Festiwal Piknik Country i Folk Mrągowo 2021 ("Muzyczna Jedynka"/Jedynka)

 

Wczoraj późnym wieczorem miała miejsce kameralna inauguracja sceny. I choć była to uroczystość zamknięta, jeszcze przed północą na koronie amfiteatru można było dostrzec wielu widzów. - Ta publiczność jest nieprawdopodobnie wierna temu stylowi muzyki, podobnie jak wierni swojej muzyce są występujący tu artyści. Dla nich ten Piknik Country jest jednym z najważniejszych momentów w życiu - dodaje dziennikarz muzyczny Polskiego Radia, Paweł Sztompke.

Fb/Piknik Country Mrągowo

Zobacz też:

Plejada gwiazd

Jedną z inicjatyw towarzyszących festiwalowi, jest składanie - na specjalnie przygotowanej do tego ścianie - autografów. Znajdziemy tam podpisy gwiazd występujących w ramach wydarzenia, w tym roku do uhonorowanych osobistości dołączył też Jerzy Głuszyk, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Piknik Country & Folk w Mrągowie. - Sukces festiwalu zasadza się na kilku czynnikach. Przede wszystkim to bardzo sprzyjająca miejscowa władza Mrągowa, która zbudowała markę miasta na imprezach muzycznych. Jak mówił Kornel Pacuda, przed rokiem 1980 nikt nie odróżniał Mrągowa od Morąga - mówi Głuszyk.


Posłuchaj
11:12 2021_07_23 PR1_13_41_57_Muzyczna_jedynka.mp3 Już dziś (23.07) rozpoczyna się 40. Międzynarodowy Festiwal Piknik Country i Folk Mrągowo 2021 cz.2 ("Muzyczna Jedynka"/Jedynka)

 

Dziś o godzinie 19.30 w ramach koncertu specjalnego pt. "40 lat muzyki country w Polsce" wybrzmią najbardziej znane i popularne polskie przeboje. - Do tej pory te piosenki pojawiały się na festiwalu w Mrągowie, zwyciężały w konkursach Radia Kierowców przed laty. Będzie można tego posłuchać, a przede wszystkim pobawić się znakomicie z publicznością - wyjaśnia dyrektor artystyczny imprezy. Na godzinę 23 zaplanowano część taneczną. - Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby potańczyć przy zespole Alabama Band - dodaje. Paweł Sztompke przypomniał natomiast, że mrągowski festiwal to impreza stworzona przez wspomnianego Korneliusza Pacudę, dziennikarza Polskiego Radia.

Międzynarodowa sobota

Moc muzycznych atrakcji czeka w Mrągowie również w sobotę. W ramach koncertu Piknik Country i Folk wybrzmią przeboje światowe. Repertuar obejmie zarówno Johnny'ego Cash'a, Roya Orbinsona, jak również Dolly Parton. - To wszystko w wykonaniu młodych oraz sprawdzonych gwiazd. Wystąpią Karolina Jastrzębska, Agata Karczewska, ale także "Gang Marcela", "Lonstar" czy Mariusz Kalaga - zapowiada redaktor naczelny Programu 1 Polskiego Radia, Marcin Kusy.


Posłuchaj
12:25 2021_07_23 PR1_14_12_05_Muzyczna_Jedynka.mp3 Już dziś (23.07) rozpoczyna się 40. Międzynarodowy Festiwal Piknik Country i Folk Mrągowo 2021 cz.3 ("Muzyczna Jedynka"/Jedynka)

 

Festiwal, który łączy

Festiwal w Mrągowie to jednak coś więcej niż country. Tu łączą się pokolenia, tu przenikają się muzyczne gatunki i to nie tylko za sprawą zupełnie nowych aranżacji przebojów rockowych i popowych.

Wiele gwiazd, nie kojarzonych na co dzień z muzyką country, włączało do swojego repertuaru utwory z tego stylu, a nawet występowało na scenie w Mrągowie. To m.in. Krystyna Prońko, Maryla Rodowicz, Grażyna Świtała. - Podzieliliśmy sobie tę muzykę na wiele stylów i może tego rodzaju festiwal, który łączy jest ważny - mówi Paweł Sztompke.


Posłuchaj
13:51 2021_07_23 PR_14_29_59_Muzyczna_Jedynka.mp3 Już dziś (23.07) rozpoczyna się 40. Międzynarodowy Festiwal Piknik Country i Folk Mrągowo 2021 cz. 4 ("Muzyczna Jedynka"/Jedynka)

Posłuchaj
04:54 2021_07_23 PR1_14_48_58_Muzyczna_Jedynka.mp3 Już dziś (23.07) rozpoczyna się 40. Międzynarodowy Festiwal Piknik Country i Folk Mrągowo 2021 cz.5 ("Muzyczna Jedynka"/Jedynka)

  

Pierwsza w historii odsłona Festiwalu Piknik Country i Folk odbyła się w Jeleniej Górze, ale tam wydarzenie się nie przyjęło. W efekcie przeniesiono je do Mrągowa, gdzie kwitnie po dziś dzień. - Od 1983 jesteśmy w Mrągowie, Mrągowo jest dla nas bardzo szczęśliwym miastem i jest symbolem muzyki - podsumowuje Paweł Sztompke.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzili: Marcin Kusy, Paweł Sztompke

Data emisji: 23.07.2021 

Godzina emisji: 13.00 - 15.00

mg

Czytaj także

Three Of Us: wyczuliśmy lukę na polskim rynku

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 14:00
Poznali się kilka lat temu podczas nagrań do jednego z programów telewizyjnych. Bracia Tomasz i Roman Sajewiczowie oraz ich przyjaciółka Ewa Kapała początkowo spotykali się nieregularnie, cały czas jednak mieli w planach stworzenie wspólnego projektu. Opowiadają o nim w "Muzycznej Jedynce".
rozwiń zwiń