Koncert ku pamięci Baczyńskiego. Włodek Pawlik: jego poezja od zawsze ze mną

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 16:17
- Krzysztof Kamil Baczyński był nie tylko wielkim poetą, ale również żołnierzem Powstania Warszawskiego. Zginął podczas walki od kuli hitlerowskiego snajpera - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Włodek Pawlik, który skomponował muzykę do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Już 1 sierpnia odbędzie się koncert upamiętniający tego niezwykłego poetę.
Włodek Pawlik
Włodek PawlikFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Powstanie warszawskie pap 1200.jpg
77. rocznica Powstania Warszawskiego w Programie 1 Polskiego Radia
Posłuchaj
07:30 2021_07_29 13_43_21_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Krzysztof Kamil Baczyński podczas Powstania Warszawskiego był żołnierzem batalionu "Parasol" (Muzyczna Jedynka)

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z tej okazji w niedzielę (1.08) o godz. 13.00 w Amfiteatrze Wolskiego Centrum Kultury w Warszawie odbędzie się premierowy koncert muzyki do jego poezji. - Jest to bardzo ważny moment w moim życiu, ponieważ poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego od zawsze była ze mną, ale nigdy nie miałem okazji przedstawić jej w takiej formule i szczególnie w tym dniu - komentuje Włodek Pawlik.

Te wydarzenia kumulują się 1 sierpnia

Włodek Pawlik przypomina, że Krzysztof Kamil Baczyński podczas Powstania Warszawskiego był żołnierzem batalionu "Parasol" i 4 sierpnia poniósł śmierć od kuli niemieckiego snajpera na posterunku w pałacu Blanka.

- Te wszystkie wydarzenia kumulują się 1 sierpnia. Dlatego to było przesłaniem, żebym podjął temat i spróbował napisać muzykę do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Zdecydowałem się na to. Cieszę się, bo wszystko na to wskazuje, że premiera dojdzie do skutku. Odbędzie się ona w parku Sowińskiego na Woli w Warszawie. Jest to miejsce męczeństwa setek tysięcy Polaków podczas niemieckiej okupacji - opowiada Włodek Pawlik.

Źródło: Pro Patria Poland Team/Krzysztof Kamil Baczyński - żołnierz Armii Krajowej

Kto wystąpi?

Koncert będzie przedstawiać dwa etapy życia poety: okres młodości oraz czas hitlerowskiej okupacji. Wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego będą recytować znani aktorzy: Karolina Gorczyca, Antoni Pawlicki, Katarzyna Herman, Piotr Grabowski, Grażyna Barszczewska oraz Jerzy Schejbal.

Na scenie wystąpią również: Natalia Wilk, Marek Bałata, Damian Kostka, Cezary Konrad i Łukasz Pawlik, którzy zaśpiewają utwory skomponowane przez Włodka Pawlika. Spotkanie poprowadzi aktor Piotr Bajtlik, zaś całość wyreżyseruje Tomasz Man.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Włodek Pawlik (kompozytor)

Data emisji: 29.07.2021 

Godzina emisji: 13.43

DS

Czytaj także

Zespół Lor podzielony geograficznie. "Staramy się kontynuować działalność na odległość"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 14:30
Kiedy pojawiły się na scenie muzycznej, były nastolatkami. Dziś, choć mieszkają w różnych częściach Europy, ku uciesze fanów wciąż tworzą. - Część z nas mieszka i studiuje w Londynie, a część jest w Polsce, więc staramy się kontynuować tę działalność na odległość - mówi Julia Skiba z zespołu Lor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To dla mnie bardzo ważny utwór. Tomasz Makowiecki o piosence "Bardziej niż zwykle"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 16:26
Singiel "Bardziej niż zwykle" zapowiada nową płytę Tomasza Makowieckiego. Ale piosenka nie powstała teraz. - Jest ze mną od dłuższego czasu, leżała i czekała, kiedy będę mógł ją pokazać - przyznaje muzyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Te piosenki zaczynają się podobać". Dziwna Wiosna o debiutanckim albumie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 16:31
Dziwna Wiosna wydała swoją debiutancką płytę, a jej single podbijają muzyczne listy przebojów. - W muzyce kierujemy się raczej intuicją - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Dawid Karpiuk. W jaki sposób jego zespół stał się nadzieją polskiego rocka?
rozwiń zwiń