Inspirowana Powstaniem Warszawskim płyta "Ocali nas miłość" zespołu Ørganek

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 14:24
Zespół Ørganek zaplanował w tym roku wydanie dwóch albumów. 30 lipca ukazała się płyta "Ocali nas miłość", dla której powstania punktem wyjścia były zdjęcia jednego z najsłynniejszych powstańczych fotografów Eugeniusza Lokajskiego "Broka". Album promuje piosenka "Fotograf Brok", której premierowo można posłuchać na zakończenie rozmowy.
Tomasz Organek
Tomasz Organek Foto: Polskie Radio

Włodek Pawlik 1200.jpg
Koncert ku pamięci Baczyńskiego. Włodek Pawlik: jego poezja od zawsze ze mną

Tomasz Organek wyjaśnia, że pomysł narodził się po zaproszeniu, aby zespół zrobił oprawę muzyczną koncertu w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i nagrał płytę. - To taki dobry zwyczaj Muzeum Powstania Warszawskiego, bo co roku inny artysta jest za to odpowiedzialny - mówi. Dla niego i zespołu to zaszczyt i honor, że mogli przyczynić się do upamiętnienia 77. rocznicy wybuchu powstania. Koncert zagrali 24 lipca na rozpoczęcie obchodów.


Posłuchaj
17:08 2021_07_30 14_24_03_PR1_muzyczna_jedynka.mp3 Tomasz Organek o nowych albumach "Ocali nas miłość" i "Na razie stoję, na razie patrzę" (Muzyczna Jedynka)

 


Michał.Kowalonek1200x660.jpg
Michał Kowalonek: nagrywając płytę odrobiłem lekcję historii z liceum

Podczas pierwszej rozmowy dyrektor muzeum Jan Ołdakowski pokazał artyście album ze zdjęciami Broka, zawierający tysiąc fotografii. - Dyrektor powiedział, że może się przyda, a jak nie, to macie wolną rękę - wspomina Organek. Kiedy obejrzał album, zrozumiał, że mają gotowe piosenki, które trzeba jedynie spisać. Zaznacza, że Eugeniusz Lokajski nie fotografował hekatomby miasta, ale ludzi pełnych życia, którzy brali ślub, cieszyli się, przygarnęli pieska. Ten piesek jest na okładce płyty.

Muzyk deklaruje, że płyta "Ocali nas miłość" jest zupełnie inna od jego płyt, bo to nie jest Organek 3 czy 4. - Pracowaliśmy nad nią wszyscy razem, kolektywnie, zespół komponował piosenki, ja pisałem teksty - podkreśla. Zrezygnował z tekstów poetów powstańczych, żeby płyta była świeża, nowa, mówiła o ideach, które przyświecały powstańcom, ale obecnie też są prawdziwe.

Zaś w październiku ukaże się na rynku regularny, trzeci album zespołu Ørganek "Na razie stoję, na razie patrzę". Tomasz Organek wyjaśnia, że to pocovidowa płyta. - Wszyscy jesteśmy zagnani, umęczeni, ale też pochorowani po tym Covidzie i na pewno suma strachów, która nas toczy, dotycząca zdrowia, przyszłości, przekłada się na naszą dyspozycję fizyczną - mówi. Zwraca też uwagę, że COVID-19 nie jest obojętny dla zdrowia psychicznego. - Covid atakuje system nerwowy człowieka, więc pewnie nas wszystkich to dotyczy w mniejszym czy większym stopniu - podkreśla. Dodaje, że jego to dotknęło, a nie ukrywa, że jest w terapii od lat i ten temat jest mu bliski.

Na płycie słuchacze znajdą nowe brzmienie, gdyż gitary wspomogła elektronika. - Taki idiom hipisowski, to retro nie za bardzo nadaje się do tego, żeby opisywać jakieś zjawiska społeczne, które widzimy dzisiaj. Stąd jest zmiana stylu - wyjaśnia. Pierwszy singiel ukaże się 8 października. - Ja jestem z płyty zadowolony - deklaruje.

Youtube

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Zbigniew Zegler

Gość: Tomasz Organek (muzyk, kompozytor, autor tekstów, wokalista)

Data emisji: 30.07.2021 r. 

Godzina emisji: 14.24

ag


Czytaj także

Tomasz Organek o słowach, które definiują jego życie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 14:00
Muzyk w audycji "Myślidziecka 3/5/7" opowiadał o sobie i słowach, które są dla niego najważniejsze. Jednym z nich jest melancholia. – Jest częścią mnie, zaakceptowałem ją, polubiłem. To nie jest tak, że pielęgnuję ją na potrzeby artystyczne. To część mnie. Jestem bardzo osobny, introwertyczny – przyznaje gość Katarzyny Stoparczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ocali nas miłość". Tomasz Organek w hołdzie Powstańcom Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 08:03
- Jaki wniosek można wysnuć z Powstania Warszawskiego? Co z tego wynosimy, jakie cenimy wartości? Oprócz wolności, dominującą emocją jest miłość. Chodzi o zrozumienie, szacunek i dialog, czułość wobec drugiego człowieka - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Organek. 
rozwiń zwiń