Artur Gotz: jestem zafascynowany Krzysztofem Kamilem Baczyńskim

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 11:16
Artur Gotz nagrał wyjątkowy utwór ze słowami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. - Przygotowałem go na koncert "Wola 44", który odbędzie się 5 sierpnia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia. Artysta w ten sposób złoży hołd ofiarom rzezi Woli.
Artur Gotz
Artur GotzFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

organek 1200x660.jpg
Inspirowana Powstaniem Warszawskim płyta "Ocali nas miłość" zespołu Ørganek
Posłuchaj
06:41 2021_08_03 13_47_12_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 W tym roku przypada setna rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (Muzyczna Jedynka)

Czwartego sierpnia mija 77. rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który w wieku 23 lat zginął od niemieckiej kuli podczas Powstania Warszawskiego. Artur Gotz postanowił upamiętnić tego wielkiego poetę i nagrał piosenkę "Wiatr" ze słowami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Źródło: ArturGotz/"Wiatr"

Fascynacja od czasów szkoły podstawowej

- Początkowo nie planowałem tego utworu. Przypadkowo jednak wziąłem tomik poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, którym jestem zafascynowany jeszcze od czasów szkoły podstawowej. Tomik pochodzi sprzed dwudziestu kilku lat. Zobaczyłem, że są w nim pozaznaczane ołówkiem różne teksty. Największe kółko znajduje się przy wierszu "Wiatr" - opowiada Artur Gotz.

Gość Jedynki wspomina, że przeczytał wtedy ten wiersz kilka razy. - Przypomniałem sobie, jak czytałem go wiele lat temu i jakie wywoływał emocje. Zacząłem nucić wokalizę, która rozpoczyna i kończy ten utwór, później usiadłem do instrumentu i w parę godzin jednej nocy napisałem całą piosenkę - dodaje.

Koncert na Woli

Piosenkę "Wiatr" będzie można usłyszeć podczas poetyckiego koncertu "Wola 44", który odbędzie się w czwartek (5.08) o godz. 19.00 w Ogrodzie Społecznym Wolskiego Centrum Kultury w Warszawie. Wydarzenie organizowane jest w 77. rocznicę rozpoczęcia rzezi Woli.

Koncert opowie publiczności o Powstaniu Warszawskim, jak również przypomni jego straszne momenty na Woli podczas eksterminacji ludności cywilnej. Właśnie do tej tragicznej historii będą nawiązywały m.in. piosenki do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z muzyką Zygmunta Koniecznego, jak również premierowy utwór z muzyką Artura Gotza.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke 

Gość: Artur Gotz (wokalista, aktor)

Data emisji: 3.08.2021

Godzina emisji: 13.47

DS

Czytaj także

"Tak właśnie wypłynęła Miranda". Iga Krefft o nowym singlu

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 16:14
Ofelia wypuściła właśnie singiel zwiastujący pojawienie się drugiego albumu, na którym poznamy osiem jej nowych wcieleń. - Tak naprawdę te wszystkie postaci to jedna i ta sama osoba - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Iga Krefft. Co Ofelia pokaże swoim fanom?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Był głosem i człowiekiem oddanym muzyce". Maria Szabłowska o Kazimierzu Kowalskim

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 17:20
W wieku 70 lat zmarł Kazimierz Kowalski, śpiewak operowy, prezenter radiowy i telewizyjny. - To był człowiek tak pełen energii oraz tak oddany muzyce i radiu, że ta wiadomość spadła na mnie, jak grom z jasnego nieba - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dziennikarka muzyczna Maria Szabłowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chciałam zrealizować testament mojego męża". Małgorzata Kowalska o Festiwalu Operowo-Operetkowym

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 16:21
- Chcemy zorganizować Festiwal Operowo-Operetkowy w Ciechocinku i w ten sposób uczcić pamięć mojego męża - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Kowalska, wdowa po Kazimierzu Kowalskim, który zmarł w ostatnią niedzielę. Znany śpiewak operowy miał w ten weekend inaugurować 23. edycję festiwalu.
rozwiń zwiń