"To podróż w głąb siebie". Jakub Skorupa o swoich piosenkach

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 16:23
- Piosenki są dla mnie podróżą w głąb siebie i poszukiwaniem odpowiedzi na pytania, kim w zasadzie jestem i czego ja chcę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Skorupa, nowa, enigmatyczna postać polskiej sceny muzycznej. Nazywany jest też piosenkopisarzem, zaś najwięcej o nim samym mogą powiedzieć jego utwory.
Jakub Skorupa
Jakub SkorupaFoto: Jakub Skorupa/promocja

Rafał Brzozowski Jedynka 21200 .jpg
"To bardzo osobista piosenka". Rafał Brzozowski o nowym singlu "Głośniej"
Posłuchaj
09:12 2021_08_09 14_24_01_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 O Jakubie Skorupie mówi się, że jest piosenkopisarzem, zaś w jego utworach żywa jest autonarracja (Muzyczna Jedynka)

Jakub Skorupa swoją pierwszą piosenkę napisał już w wieku siedmiu bądź ośmiu lat. - Ten tekst zakopałem głęboko między zeszytami i długo do niego nie wracałem. Dzisiaj go nie mam, tak że jest to takie wspomnienie - przyznaje. Z czasem pisał coraz więcej, natomiast niedawno ukazał się jego najnowszy singiel "Wakacje i deszcz".

Źródło: Jakub Skorupa/"Wakacje i deszcz"

Piosenkopisarz z żywą autonarracją

Jak bardzo przez te lata zmieniła się jego twórczość? - Trochę czasu zajęło mi, zanim zacząłem o tym (o rzeczywistości - red.) opowiadać bardziej wprost. Przez wiele lat pisałem teksty chyba bardziej poetyckie i naokoło. Może dlatego teraz jest mi łatwiej dzielić się tym z innymi osobami, bo rzeczywiście ludzie są w stanie trochę utożsamić się z tym - opowiada artysta.

Co jego zdaniem oznacza określenie "naokoło"? - Jeśli te utwory nawet zahaczały o naszą rzeczywistość i mój świat wewnętrzny, to były bardzo metaforyczne i to o wiele bardziej niż teraz - wyjaśnia.

O Jakubie Skorupie mówi się, że jest piosenkopisarzem, zaś w jego utworach żywa jest autonarracja. - Przede wszystkim zadaję sobie pytania i szukam odpowiedzi na nie. Ta odpowiedź nadal jest na pewno dosyć płynna, natomiast piosenki są dla mnie podróżą w głąb siebie i poszukiwaniem odpowiedzi na pytania, kim w zasadzie jestem i czego ja chcę. To mi po prostu chyba w tym pomaga - uważa.

Źródło: Jakub Skorupa/"Pociągi towarowe"

Z Anglii na Górny Śląsk

Muzyczna droga Jakuba Skorupy nigdy nie była łatwa. - Robiłem różne rzeczy, łącznie z emigracją do Wielkiej Brytanii w wieku bodajże 30 lat. Z kolei zaraz po studiach pracowałem jako copywriter, ale rzuciłem to i zacząłem nalewać piwo na biesiadach górniczych. Później przez wiele lat produkowałem filmy korporacyjne i trochę wsiąknąłem w ten świat. Przyszedł jednak moment, kiedy zacząłem sobie zadawać pytanie, czy to jest naprawdę to, czego chcę… Okazało się, że jest coś o wiele ważniejszego i to są właśnie te piosenki, które gdzieś tam odstawiłem na bok - wspomina.

Z Londynu wrócił na Górny Śląsk, jak przyznaje, z powodu tęsknoty za Polską i chęcią realizacji muzycznych marzeń. - Wiedziałem, że jeżeli chcę tworzyć, robić muzykę i pisać teksty, to jedynym sposobem dla mnie jest po prostu wrócić i zobaczyć, jak to się dalej potoczy - zdradza.

Okazało się, że na polskim rynku muzycznym jest miejsce także dla jego bardzo lirycznych i ascetycznych utworów. - Kiedy wrzucałem do internetu pierwszą piosenkę pt. "Pociągi towarowe", to planowałem, że będę działał po cichu, wrzucał piosenki i pracował nad płytą. Nie spodziewałem się, że tak wiele osób zwróci uwagę na mój pierwszy singiel, a jednak zaczęło to przemawiać do ludzi - mówi Jakub Skorupa.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Anna Will

Gość: Jakub Skorupa (piosenkarz)

Data emisji: 9.08.2021

Godzina emisji: 14.24

DS

Czytaj także

Artur Gotz: jestem zafascynowany Krzysztofem Kamilem Baczyńskim

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 11:16
Artur Gotz nagrał wyjątkowy utwór ze słowami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. - Przygotowałem go na koncert "Wola 44", który odbędzie się 5 sierpnia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia. Artysta w ten sposób złoży hołd ofiarom rzezi Woli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Od lat 60. promuje polską muzykę". Maria Szabłowska odsłoniła swoją gwiazdę

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 12:00
W sobotę, 7 sierpnia, przed malowniczą Willą Sorrento w Szczecinie zostały odsłonięte gwiazdy artystów polskiego big bitu. Podczas III edycji Alei Gwiazd, uhonorowana została także dziennikarka muzyczna Programu 1 Polskiego Radia Maria Szabłowska, która od lat 60. promuje polską muzykę. 
rozwiń zwiń