Hochman: Urszula miała łzy w oczach, kiedy usłyszała "Konika na biegunach"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 16:07
Zbliża się 18. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". Jedną z gwiazd będzie Michał Hochman. - Zaśpiewam piosenki polskie, które powstały w czasach międzywojennych oraz polsko-żydowskich kompozytorów, którzy wyemigrowali w tym czasie do Stanów Zjednoczonych, jak również współczesnych polskich kompozytorów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia. Czy publiczność usłyszy jego "Konika na biegunach"?
Michał Hochman
Michał HochmanFoto: PAP/Rafał Guz

Anna Wyszkoni LzR koncert PR1 1200.JPG
"Tego się nie zapomina". Ania Wyszkoni o koncertach i nowym singlu
Posłuchaj
12:33 2021_08_17 13_22_03_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Zdaniem Michała Hochmana "Konik na biegunach" został w pewnym sensie zapomniany po jego wyjeździe do Stanów Zjednoczonych. Odnowiła go dopiero Urszula (Muzyczna Jedynka)

"Warszawa Singera" rozpocznie się już 21 sierpnia i potrwa do 29 sierpnia. W ramach festiwalu odbędzie się m.in. koncert Michała Hochmana "Moja wędrówka". - Zapraszam 24 sierpnia o godz. 20.30 do Teatru Żydowskiego. Będę miał świetnych muzyków z Lady Pan czy z zespołu Wilki - zapowiada Michał Hochman.

Michał Hochman zaśpiewa nie tylko piosenki międzywojennych artystów, ale również współczesnych polskich kompozytorów, z którymi współpracuje, tj. Andrzeja Sikorowskiego, Tadeusza Woźniaka, Adama Abramka i Kasi Kowalskiej. - Współczesne wersje też są o tej tematyce, ale zostały nagrane obecnie - dodaje.

Skąd znamy "Konika na biegunach"?

Gość Jedynki zapewnia, że podczas koncertu nie zabraknie również jego popularnego przeboju "Konik na biegunach", który w przeszłości zakwalifikował się do II Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Jak Michał Hochman wspomina tamte czasy?

- Było dziesięciu uczestników, a ja właśnie miałem piosenkę "Konik na biegunach". W czasie przesłuchania komisja z Opola powiedziała mi, że piosenka nie nadaje się, ponieważ jest to tani sentymentalizm i w zamian dadzą mi piosenkę Januszko - Urgacz "Buzi od Rózi". Ktoś mi powiedział, że dwa lata później została zaśpiewana przez kogoś innego - opowiada Michał Hochman.

Źródło: Michael Hochman/Michał Hochman i Uruszula, "Konik na biegunach"

Przypomniała Urszula

Zdaniem artysty "Konik na biegunach" został w pewnym sensie zapomniany po jego wyjeździe do Stanów Zjednoczonych. Odnowiła go dopiero Urszula.

- Urszula często odwiedzała mnie w New Jersey i tak nieśmiało powiedziałem: "Pokażę ci Ula, co kiedyś śpiewałem". Ona posłuchała i aż miała łzy w oczach. Mówiła, że bardzo podoba się jej ta piosenka. I tak się stało, że nagrała to ze Staszkiem Zybowskim i odnieśli wielki sukces. Cieszę się z tego bardzo, bo przy okazji przypomnieli mnie oraz to, że coś takiego zostało kiedyś nagrane - mówi Michał Hochman.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadziła: Maria Szabłowska 

Gość: Michał Hochman (wokalista)

Data emisji: 17.08.2021

Godzina emisji: 13.22

DS

Czytaj także

"To podróż w głąb siebie". Jakub Skorupa o swoich piosenkach

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 16:23
- Piosenki są dla mnie podróżą w głąb siebie i poszukiwaniem odpowiedzi na pytania, kim w zasadzie jestem i czego ja chcę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Skorupa, nowa, enigmatyczna postać polskiej sceny muzycznej. Nazywany jest też piosenkopisarzem, zaś najwięcej o nim samym mogą powiedzieć jego utwory.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chowam się" - singiel Anny Byrcyn i Marcina Nierubca. "Podoba mi się barwa głosu Ani"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 14:46
Debiutująca wokalistka, znana z The Voice of Poland, oraz kompozytor o ugruntowanej pozycji na polskim rynku muzycznym. Singiel "Chowam się", pokazał, że takie połączenie może przynieść dobre efekty. - Poznaliśmy się na koncercie jazzowym - mówi na antenie Polskiego Radia Marcin Nierubiec.
rozwiń zwiń