"Z Krakowem muzycznie jest coraz lepiej". Piotr Wykurz o Ars Latrans Orchestra

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 18:29
- Ten projekt sprawia, że znowu możemy spotkać się w fajnym gronie i po prostu zrobić z tego niezłą zabawę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Wykurz. Na czym polega pomysł na Ars Latrans Orchestra? Dlaczego powstał krakowski All Stars Band? Czego zapowiedzią jest płyta "Sztuka Miłości"?
Ars Latrans
Ars Latrans Foto: mat. prasowe

Agata Radziszewska Free 1200.jpg
Agata Radziszewska: chcę, żeby moje teksty były inne
Posłuchaj
14:37 2021_08_23 14_25_37_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Ars Latrans Orchestra blisko jest do lat 70. i ducha tamtych czasów. Taka też ma być płyta "Sztuka Miłości" (Muzyczna Jedynka)

"Sztuka Miłości", której premiera jest zaplanowana na koniec września, to pierwsza płyta Ars Latrans Orchestra. Ten wyjątkowy zespół tworzą: Aleksandra Dąbrowska (Odet), Grzegorz Wardęga (runforrest), Jakub Wojtas (Clock Machine/Kidei), Kuba Jaworski (Gypsy and the Acid Queen), Kuba Tracz (Bass Astral x Igo), Maciej Kwarciński (Hyper Son), Nikodem Dybiński (dybiński) i Piotr Wykurz (Clock Machine/Kidei).

Źródło: ARS LATRANS/"Shoot Me"

Powrót do wspólnego grania

O Ars Latrans Orchestra mówi, że jest to krakowski All Stars Band. - Trochę tak to wygląda, że osoby tworzące tegoroczną orkiestrę, grają w krakowskich projektach i są już dosyć znane. Cieszę się z tego, bo mam wrażenie, że Kraków bardzo długo był zapomniany muzycznie. Jeżeli możemy w takim składzie robić muzykę i słuchać jej w Jedynce, to znaczy, że jest coraz lepiej z tym Krakowem. Tworzenie muzyki w tym gronie jest dla nas niesamowitym szczęściem - przyznaje Piotr Wykurz.

- Kiedy jeszcze były czasy normalnego koncertowania, zawsze było tak, że ktoś pojechał w trasę i nie można było być na koncercie drugiego artysty. Cały czas się mijaliśmy. Natomiast ten projekt sprawia, że znowu możemy spotkać się w tym fajnym gronie i po prostu zrobić z tego niezłą zabawę. Tak, jak byliśmy nastolatkami i graliśmy po prostu dla funu. Wtedy zawsze mieliśmy czas na wspólne granie, a potem już pojawiły się duże koncerty i nie mogliśmy tego robić - dodaje Piotr Wykurz.

Źródło: ARS LATRANS/"Nie mów mi"

Jaka będzie "Sztuka Miłości"?

Ars Latrans Orchestra blisko jest do lat 70. i ducha tamtych czasów. Taka też ma być płyta "Sztuka Miłości".

- Ten album jest trochę takim powrotem do grania live bez dużej ilości produkcji. Gdzieś tam to jeszcze przemycamy, żeby to połączyć, więc jest ten duch. Na wideoklipie widać, że nie nagrywaliśmy tego w profesjonalnym studiu, tylko pojechaliśmy do domku w górach, a w zasadzie do mieszkania Kuby Tracza. Rozłożyliśmy tam instrumenty i nagrywaliśmy muzykę. To bardzo odnosiło się do innego pokolenia nagrywania, co słychać w tej muzyce, ponieważ utwory były nagrane na żywo - opowiada Piotr Wykurz.

Piosenki z tego krążka staną się osią fabularną spektaklu, który będzie miał premierę na festiwalu sztuki, organizowanym przez Stowarzyszenie Ars Latrans w Krakowie od 4 do 10 października. - Premiera spektaklu będzie 8 października. W zasadzie ta muzyka jest osią narracyjną. Nie wiem, jak to nazwać: spektakl czy koncert z fabułą… Sami tak naprawdę jeszcze nie mamy określenia na to, ponieważ w spektaklu muzykę robi się na sam koniec, a tutaj podchodzimy do stworzenia dzieła, w którym zrobiliśmy muzykę na samym początku i teraz dopisujemy historie do tekstów, które są w piosenkach - wyjaśnia.

- Będziemy to łączyć, żeby odbiorcy mogli odebrać ten koncert nie tylko zmysłami słuchu i wzroku, tylko jeszcze dotykiem czy węchem. Chcemy poszerzyć tę narrację, żeby uwidocznić te teksty i jeszcze to podkreślić. Nie możemy doczekać się, jak to będzie wyglądać - słyszymy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Ula Kaczyńska

Gość: Piotr Wykurz (Ars Latrans Orchestra)

Data emisji: 23.08.2021

Godzina emisji: 14.25

DS

Czytaj także

"Świateł mruganie" - nowy singiel Magdy Ruty

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 21:39
Magda Ruta to młoda i wyrazista osobowość na muzycznej scenie. Debiutowała we Włodawie, a pierwszy album wydała w ubiegłym roku, w samym środku pandemii. - To był bardzo zły moment, ale nie poddaliśmy się - mówi w "Muzycznej Jedynce". Najlepszym dowodem na to jest nowy singiel pt. "Świateł mruganie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chcemy zaskoczyć siebie i słuchaczy". Golec uOrkiestra przed koncertem "Lata z Radiem"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 15:57
- Mamy nadzieję, że widzowie obejrzą koncert na kanale YouTube i również zachwycą się tym widokiem. To miejsce jest naprawdę imponujące - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Golec. O godz. 20.00 na malowniczej górze Żar w Beskidzie Małym odbędzie się koncert Golec uOrkiestry w ramach jubileuszowej trasy "Lata z Radiem".
rozwiń zwiń