Nie żyje legenda The Rolling Stones. Kusy: Charlie Watts grał w nierockowy sposób

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 16:27
- Charlie Watts czarował, swingując i trzymając pałeczkę w jazzowy sposób. Jednocześnie to mocne uderzenie powodowało, że w muzyce Stonesów cały czas było słychać blues i swing - wspominał zmarłego perkusistę zespołu The Rolling Stones Marcin Kusy, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia. Charlie Watts odszedł od nas w wieku 80 lat. Jak go zapamiętamy?
Charlie Watts
Charlie WattsFoto: CHARLES PLATIAU / Reuters / Forum

forum charlie watts 1200.jpg
Zmarł Charlie Watts. Wspominamy perkusistę The Rolling Stones
Posłuchaj
43:32 2021_08_25 13_10_43_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 "Muzyczna Jedynka" wspomina Charliego Wattsa. Cz. 1. (Jedynka)

Posłuchaj
42:34 2021_08_25 14_11_10_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 "Muzyczna Jedynka" wspomina Charliego Wattsa. Cz. 2. (Jedynka)

Agent Charliego Wattsa Bernard Doherty przekazał, że artysta odszedł we wtorek (24.08) "w spokoju w szpitalu w Londynie, w otoczeniu rodziny". - Charlie był cenionym mężem, ojcem i dziadkiem, a także - jako członek The Rolling Stones - jednym z największych perkusistów swojego pokolenia - dodał.

Potrafił czarować

Marcin Kusy wspominał w "Muzycznej Jedynce", poświęconej Charliemu Wattsowi, że był on nietypowym Stonesem, mimo że do zespołu należał niemal od początku.

- Dołączył do grupy w 1964 roku i był trochę starszy od Keitha Richardsa i Micka Jaggera. Kiedy jednak patrzyło się na tych dwóch frontmenów, to wyglądało tak, jakby byli sporo młodsi od swojego kolegi, który siadał za niewielkim zestawem perkusji. Czarował, przede wszystkim swingując i trzymając charakterystycznie pałeczkę w taki jazzowy sposób, ale jednocześnie to mocne uderzenie powodowało, że w muzyce Stonesów cały czas było słychać blues i swing - zauważa Marcin Kusy.

Prowadzący "Muzyczną Jedynkę" przyznał, że Charlie Watts grał w nierockowy sposób. Sam przecież mówił o sobie, że nigdy nie odpowiadał stereotypowi gwiazdy rocka. - Charlie Watts grał wspaniale i miał ogromny dorobek. Od 57 lat nie opuścił żadnego koncertu Stonesów - dodaje.

Problemy zdrowotne

Zdaniem Marcina Kusego Charlie Watts miał ogromny dystans do tego, co robił, a jednocześnie swoją pracę wykonywał bardzo rzetelnie.

- Kocham grać na perkusji i współpracować z Mickiem, Keithem i Ronniem. Nic mi nie wiadomo, że to miałoby się skończyć [pojawiały się pogłoski o zakończeniu działalności zespołu - red.], jednak kontynuuję i nie przejąłbym się tym, gdyby tak się stało. Nie wiem, co bym wtedy robił. Keith zawsze mówi, że kiedy raz już idziesz, to tak trzymaj. Bardziej martwiłbym się graniem w słabej kondycji, ale na szczęście nie pracujemy jak kiedyś i mamy długie przerwy. Nie zniósłbym tylko, gdyby koniec nie nastąpił w przyjacielskich relacjach - mówił w archiwalnym wywiadzie dla "The Guardian".

Charlie Watts ostatni koncert z The Rolling Stones zagrał w sierpniu 2019 roku w Miami, natomiast w 2021 roku zrezygnował z udziału w tournée z zespołem ze względu na chorobę.

- Nie uczestniczył we wznowieniu trasy i na jego prośbę zastąpił go Steve Jordan. Charlie Watts nalegał na to, ponieważ chciał przejść rehabilitację po przebytej chorobie. Jak wiemy, nie do końca się to powiodło - zwracał uwagę Marcin Kusy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Data emisji: 25.08.2021

Godzina emisji: 13.00-15.00

DS

Czytaj także

"Podobał się nam ten styl". Three Of Us w hołdzie zespołowi 2 plus 1

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 15:30
Three Of Us zaprezentowało własną interpretację piosenki zespołu 2 plus 1 "Wielki Mały Człowiek". - Wybór tego utworu to nasz ukłon w stronę polskiej legendy muzyki rozrywkowej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Roman Sajewicz. Skąd bierze się coraz większa popularność piosenek Three Of Us?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agata Radziszewska: chcę, żeby moje teksty były inne

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 15:40
Agata Radziszewska nagrała swój drugi singiel "Nadążyć". - Chcę, żeby teksty, które piszę, nie były banalne i powtarzalne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia. W jaki sposób pojawiła się w muzycznym świecie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z Krakowem muzycznie jest coraz lepiej". Piotr Wykurz o Ars Latrans Orchestra

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 18:29
- Ten projekt sprawia, że znowu możemy spotkać się w fajnym gronie i po prostu zrobić z tego niezłą zabawę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Wykurz. Na czym polega pomysł na Ars Latrans Orchestra? Dlaczego powstał krakowski All Stars Band? Czego zapowiedzią jest płyta "Sztuka Miłości"?
rozwiń zwiń