"Złota Tarka" gra już pół wieku. Mało na świecie takich festiwali

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 17:58
W Iławie już po raz 50. odbył się 13 i 14 sierpnia Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting "Złota Tarka". - To była wyjątkowo trudna edycja - mówi jeden z organizatorów Grzech Piotrowski.
Zdjęcie ilustracyjne. 42-gi Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Iława, 11.08.2012. Chrisophe Deret - puzon i Jean Pierre - trabka
Zdjęcie ilustracyjne. 42-gi Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Iława, 11.08.2012. Chrisophe Deret - puzon i Jean Pierre - trabka Foto: Andrzej Iwanowsk/Forum

Agnieszka Wilczyńska i Andrzej Jagodziński 1200.jpg
Agnieszka Wilczyńska o reakcji na "Wilcze jagody": dużo miłych i ciepłych słów Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 16:54 Obserwuj nas na

Zwraca uwagę, że cały czas jest pandemia, a ubiegły rok zrujnowała wszelkie plany koncertowe. Dodatkowo wielu artystów odeszło z zawodu, a niektórzy, zwłaszcza starego pokolenia, odeszło na zawsze.


Posłuchaj
10:24 2021_08_26 14_25_00_PR1_muzyczna_jedynka.mp3 50. Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting "Złota Tarka" (Muzyczna Jedynka)

 


piotrowski grzech.jpg
World Orchestra, czyli nawet kilkuset muzyków na scenie

Grzech Piotrowski mówi, jak wyglądało i wygląda muzyczne życie w czasie pandemii. Prowadzi własną orkiestrę i w ubiegłym roku miał wyruszyć z nią w wielką zagraniczną trasę. Ale nic z tego nie wyszło i tournée zostało odwołane. W tym roku nie jest lepiej. - Część ludzi boi się jeździć, część nie może, część ludzi jest chora i nie może się zaszczepić, część nie chce się zaszczepić - mówi.

Jeśli chodzi o koncerty, to w każdym kraju sytuacja jest inna. Grzech Piotrowski podkreśla, że są kraje, w których życie koncertowe toczy się normalnie. W Polsce w wakacje otworzyła się możliwość organizacji koncertów, ale w przypadku "Złotej Tarki" doprowadzenie do finalizacji festiwalu było trudne, głównie ze względów finansowych, bo impreza nie ma wsparcia instytucji państwowych. - Bo jak zrobić festiwal bez pieniędzy lub z połową pieniędzy - pyta retorycznie. Z uznaniem mówi o władzach Iławy, które uznały festiwal za kluczową imprezę w mieście i udzieliły jej wsparcia.

Grzech Piotrowski zauważa, że takich festiwali jak "Złota Tarka" na świecie jest niewiele, a tym bardziej organizowanych już 50. raz. - Organizatorzy pierwszych festiwali pewnie nawet o tym nie marzyli - mówi. Zapewnia, że "Złota Tarka" ma się świetnie, festiwal w przyszłym roku będzie jeszcze lepszy, a organizatorzy stawiają na połączenie tradycji z młodością. - Przekonujemy 20, 25, 30-to latków, że warto grać muzykę tradycyjną swingową i dixielandową - podkreśla. Miarą sukcesu jest to, że wszystkie bilety w tym roku zostały wyprzedane.

Czytaj także :

Info Iława/Youtube

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Grzegorz Grzech Piotrowski (saksofonista, dyrektor artystyczny festiwalu "Złota Tarka")

Data emisji: 26.08.2021

Godzina emisji: 14.25

ag


Czytaj także

50 lat "Złotej Tarki". Lidia Miłosz: to będą wspaniałe koncerty

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 21:59
W Iławie odbędzie się prawdziwe jazzowe święto i to już po raz pięćdziesiąty. Chodzi o Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting "Złota Tarka". - Iława to bardzo przyjazne miejsce nie tylko dla jazzu, ale dla każdego rodzaju muzyki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Lidia Miłosz, dyrektor Iławskiego Centrum Kultury. Kto wystąpi na scenie?
rozwiń zwiń