Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu gotowe na festiwal

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 16:59
58. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu rozpoczyna się 3 września, ale muzeum jest już gotowe do imprezy. - Nasza siedziba znajduje się pod widownią w opolskim amfiteatrze, więc od dwóch tygodni obserwujemy postępujące prace przy budowie scenografii, a kiedy przyjeżdżają ekipy, to dla nas zaczyna się festiwalowy czas - wyjaśnia dyrektor muzeum Jarosław Wasik.
Jarosław Wasik
Jarosław WasikFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Muzum Opole Shutterstock 1200.jpg
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu z prestiżową międzynarodową nominacją

W tym roku Muzeum Polskiej Piosenki zamierza organizować kawiarenki z gwiazdami, czyli spotkania na rynku w Opolu, wywiady z gwiazdami, którym towarzyszyć będą pokazy materiałów archiwalnych z ich występów.


Posłuchaj
09:13 31_08_2021 14_27_31_PR1_muzyczna_jedynka.mp3 Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu będzie towarzyszyło 58. KFPP (Muzyczna Jedynka)

 

Muzeum cały czas zbiera eksponaty i apeluje, aby przekazywać mu wszelkie rzeczy związane z piosenką. - Wspaniały zbiór otrzymaliśmy od syna Ryszarda Wolańskiego - mówi. Ryszard Wolański był dziennikarzem muzycznym w Polskim Radiu, a następnie w Telewizji Polskiej, autorem wielu radiowych i telewizyjnych reportaży o tematyce muzyki jazzowej, współautorem programów telewizyjnych, a także autorem książek i leksykonów o tematyce muzycznej. Oprócz książek, płyt i wycinków prasowych w zbiorach są unikatowe rzeczy, jak np. zapinki z różnych festiwali lub ich programy. Jarosław Wasik wie, że wiele gwiazd, wybierających się na tegoroczny festiwal, przywiezie ze sobą eksponaty dla muzeum.

Będzie też nowość, czyli występy laureatów konkursu "Przeboje Al'dęte". - W sobotę 10 wybranych laureatów powalczy na rynku o nagrodę Grand Prix tego festiwalu - zapowiada dyrektor. Nagrodę ufundowało Stowarzyszenie Wykonawców SAWP. Wokaliści z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Dętej z Lubina będą śpiewali nowe wersje przebojów z opolskich festiwali.

Tuż po festiwalu muzeum startuje z projektem "Łap rap". - To cykl warsztatów edukacyjnych na temat hip-hopu - wyjaśnia Jarosław Wasik. A pod koniec września będzie wernisaż wystawy "Nawijaj". To będzie wystawa kaset magnetofonowych z muzyką hip-hopową. - Pewnie starsi słuchacze doskonale wiedzą, co to jest kaseta magnetofonowa, ale młodzi słuchacze nie mają pojęcia, co to jest - mówi. Dlatego na wystawie będzie grafika, która pokaże, jak jest skonstruowana kaseta magnetofonowa.

A w Alei Gwiazd swoją gwiazdę odsłoni Jerzy Stuhr, niezapomniany wykonawca przeboju "Śpiewać każdy może".

Czytaj także:

Nagrania Telewizyjne/Youtube

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska

Gość: Jarosław Wasik (dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, wokalista)

Data emisji: 31.08.2021

Godzina emisji: 14.27

ag


Czytaj także

Sentymentalna podróż do początków festiwalu w Opolu

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2018 14:00
W Opolu trwa 55. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, a w "Czasie pogody" przybliżaliśmy historię festiwalu i łączyliśmy się z naszymi wysłanniczkami – Marią Szabłowską i Anną Will.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Cygan: cały czas jestem w duchu solidarności opolskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 14:36
Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu organizowany jest od 1963 roku i  stanowi podsumowanie sezonu artystycznego polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek. O swoich wspomnieniach związanych z opolskimi festiwalami opowiedział Jacek Cygan. 
rozwiń zwiń