"Byłem poruszony tym tekstem". Darek Kozakiewicz o nowym singlu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 17:27
"To nie żart" jest najnowszym singlem Darka Kozakiewicza. Słowa do tego utworu napisał Jacek Cygan. - Kiedy przeczytałem ten tekst, byłem nim po prostu bardzo poruszony - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Darek Kozakiewicz. Czego zapowiedzią jest jego nowa piosenka?
Dariusz Kozakiewicz
Dariusz KozakiewiczFoto: Cezary Piwowarski

farna ewa 1200.jpg
Ewa Farna: sztuka powiedzenia "nie" jest hasłem przewodnim tego utworu
Posłuchaj
21:33 2021_09_09 14_23_14_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 "To nie żart", zdaniem Darka Kozakiewicza, będzie bonusem do jego nowego albumu (Muzyczna Jedynka)

Już na początku października Darek Kozakiewicz - wspólnie z Agencją Muzyczną Polskiego Radia - wyda dwupłytowy album, który opowie nam o jego 50-letnim dorobku artystycznym. Znajdą się na nim kompozycje, które tworzył przez wiele lat m.in. dla Perfectu, zespołu Test czy Breakout. Zapowiedzią tego wydawnictwa jest singiel "To nie żart", który przedpremierowo usłyszeliśmy w "Muzycznej Jedynce".

Darek Kozakiewicz jako wokalista

W utworze "To nie żart" Darek Kozakiewicz wcielił się w rolę wokalisty. - Kiedy powstał plan dwupłytowego albumu, bardzo mnie namawiano, a ja oczywiście strasznie się przed tym broniłem. Aż do momentu, jak Jacek Cygan zgodził się napisać tekst. Przeczytałem go i byłem nim bardzo poruszony. Stwierdziłem wtedy, że postaram się go zaśpiewać jak najlepiej - opowiada Darek Kozakiewicz.

Singiel został nagrany w wersji fortepianowej z udziałem muzyka jazzowego mieszkającego na co dzień w Argentynie. - Obszar fortepianu w tej piosence był tak piękny, że w ogóle nie miałem chęci zagrać na gitarze i dlatego nie ma tam gitary - zauważa Darek Kozakiewicz.

"To nie żart", zdaniem gościa Jedynki, będzie bonusem do jego nowego albumu. Darek Kozakiewicz ma też nadzieję, że słuchacze zrozumieją, iż muzyka to nie tylko heavy metal czy hard rock, ale jest dość szeroką dziedziną. - Zrobiłem najlepiej to, co można było - dodaje.

Piosenka z przesłaniem

Autorem tekstu jest Jacek Cygan, który przyznaje, że postanowił opisać to, co spotkało nas wszystkich w ostatnich miesiącach.

- Szukałem tekstu, który byłby godny takiego niespodziewanego wydarzenia, również ważnego dla mnie. W listopadzie, kiedy za chwilę nas zamknięto, miałem swój spektakl w Teatrze Polskim w Warszawie "Cygan w Polskim. Życie jest piosenką". Odbywał się on w dużej sali, chociaż normalnie gramy w małej. Wchodzimy z Andrzejem Sewerynem, popatrzyliśmy na widownię i powiedziałem: "Andrzej, zobacz. Dawniej to aktorzy w teatrze dell’arte byli w maskach, a dzisiaj w maskach jest publiczność". To wskazało mi drogę, żeby napisać, co się dzieje między ludźmi - zdradza Jacek Cygan.

Jacek Cygan wyjaśnia, że w singlu Darka Kozakiewicza "liryka łączy to, co było w muzyce z tym, co chciałem powiedzieć o nas, o tym okresie pandemii, o naszych charakterach, troskach i spostrzeżeniach".

Gość Jedynki przyznaje także, że Darkowi Kozakiewiczowi w muzyce pomaga nie tylko talent, ale również niesłychana otwartość. - Wszystko, co robi, jest absolutnie prawdziwe, ponieważ podchodzi do tego w sposób naturalny. To jego pasja, jego życie i nikt nie ma wątpliwości, że coś udaje. Dlatego ludzie lgną do niego - słyszymy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Goście: Darek Kozakiewicz i Jacek Cygan

Data emisja: 9.09.2021 

Godzina emisji: 14.23

DS

Czytaj także

"To bardzo osobista piosenka". Rafał Brzozowski o nowym singlu "Głośniej"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 16:20
Rafał Brzozowski na antenie Programu 1 Polskiego Radia opowiedział o nowo wydanym singlu "Głośniej", który ujrzał światło dzienne 23 lipca br. - W tym utworze śpiewam o tym, że czasami trzeba się zatrzymać, popatrzeć dookoła. Ta piosenka jest mocno osobista - podkreślił. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ten utwór mówi o dobrych mocach". Kasia Moś i Jarecki przedpremierowo w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 16:48
- Ten utwór opowiada o dobrych mocach i o tym, co jest nam przeznaczone - mówi o swoim najnowszym singlu Kasia Moś, która nagrała go w duecie z Jareckim. Zanim jednak artyści zaśpiewają "Dobre moce" w konkursie "Premier" podczas 58. Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, ich nową piosenkę usłyszeliśmy przedpremierowo na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń