"W hołdzie wielkiemu poecie". Stan Borys zapowiada "Norwidowskie Theatrum Mundi"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 17:15
Wielkimi krokami zbliżają się 200. urodziny Cypriana Kamila Norwida, jednego z największych polskich wieszczów. - Uroczystość odbędzie się 24 września w Teatrze Wielkim w Warszawie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Stan Borys. Tego dnia usłyszymy koncert "Norwidowskie Theatrum Mundi".
Stan Borys
Stan BorysFoto: Wojciech Kusiński / PR

stepowanie Forum 1200.jpg
"Tancerz jest jednocześnie artystą i sportowcem". Mateusz Wójcik o stepowaniu
Posłuchaj
10:58 2021_09_14 14_30_41_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Stan Borys wiersze Cypriana Kamila Norwida recytował już w wieku 17 lat (Muzyczna Jedynka)

W tym roku mija 200 lat od urodzin Cypriana Kamila Norwida, który przyszedł na świat 24 września 1821 roku w Głuchach na Mazowszu. Dziś Norwid bezapelacyjnie uznawany jest za jednego z czterech romantycznych polskich wieszczów, obok Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego.

"Norwid to mój ukochany poeta"

Dla oddania hołdu Cyprianowi Kamilowi Norwidowi Opera Narodowa w Warszawie we współpracy z Teatrem Narodowym zorganizuje koncert Norwidowskie Theatrum Mundi, którego program zbudowany jest właśnie z utworów muzyki rozrywkowej pisanych do tekstów tego wybitnego poety.

Stan Borys zdradza, że Orkiestra Opery Narodowej wykona pieśń "Coraz to z ciebie jako z drzazgi smolnej", którą napisał do tekstu Cypriana Kamila Norwida. Wyrecytowany zostanie również jeden z wierszy. - Norwid to mój ukochany poeta - przyznaje muzyk.

Podczas koncertu usłyszymy również pieśni z repertuaru Czesława Niemena ("Italiam! Italiam!", "Marionetki", "Moja piosnka", "Bema pamięci żałobny rapsod"), Wandy Warskiej ("W Weronie"), Krzysztofa Cugowskiego ("Noc nad Norwidem") i Natalii Sikory ("Ty mnie do pieśni pokornej nie wołaj").

80. urodziny Stana Borysa

Stan Borys zauważa, że wiersze Cypriana Kamila Norwida recytował już w wieku 17 lat. - Później brałem udział w ogólnopolskich konkursach recytatorskich. Na niektórych recytowałem klasyków, na innych - współczesnych poetów - twierdzi.

Stan Borys na początku września świętował 80. urodziny. Jego forma jest coraz lepsza. W ostatnim czasie odwiedził m.in. Rzeszów, Opole, Lublin, a teraz Warszawę.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska

Gość: Stan Borys (piosenkarz, kompozytor, aktor, poeta)

Data emisji: 14.09.2021

Godzina emisji: 14.30

DS

Czytaj także

Nowy utwór może być przełomem w karierze zespołu Feel

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 13:21
Wciąż trwające kalendarzowe lato przyozdabiamy w "Muzycznej Jedynce" nowym utworem zespołu Feel "Lubię na Ciebie patrzeć", który ma szansę otworzyć nowy rozdział w ich karierze i stać się przebojem nadchodzącej jesieni. - To zupełnie nowe brzmienie, złamaliśmy swój styl i odważniej zaprezentowaliśmy inny rodzaj muzyki - tłumaczy Piotr Kupicha, lider zespołu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Farna: hasłem przewodnim tego utworu jest sztuka mówienia "nie"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 16:05
Wraz z końcem sierpnia ukazał się nowy singiel wokalistki, "No nie". To już druga piosenka z tak silnym przekazem, która zapowiada album artystki. - Zawsze chciałam i to był mój cel, żeby połączyć muzykę popową z jakimś przesłaniem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Ewa Farna. 
rozwiń zwiń