Waldemar Kuleczka z nowym albumem. "To był rodzaj egzaminu po latach"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 16:10
- Brak wokalisty na tej płycie jest świadomym wyborem. To kwestia instrumentalnego wyżywania się - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Kuleczka. Czy "Romantic Funk" jest tym kierunkiem muzycznym, w którym zamierza podążać nasz gość?
Waldemar Kuleczka
Waldemar KuleczkaFoto: Lukasz Solski / Forum

Happysad Forum 1200.jpg
"Znamy się już od liceum". Happysad świętuje 20. urodziny
Posłuchaj
17:35 2021_09_16 13_16_18_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Na płycie "Romantic Funk" możemy znaleźć wiele tytułów… z przymrużeniem oka, m.in. "Basowanie na Rycerza" (Muzyczna Jedynka)

Waldemar Kuleczka, znany z zespołów Papa Dance, Oddział Zamknięty, Person, Big Bit i Stratosfera, nagrał kolejny album. "Romantic Funk" to poniekąd też jego alter ego. - Trochę tak. W tym sensie, że jest to muzyka oparta na gitarze basowej. Stanowimy też zespół, w którym gra wielu wspaniałych muzyków - komentuje gość Jedynki.

Nad płytą "Romantic Funk" pracowali m.in. Waldemar Kuleczka, który przygotował kompozycje wszystkich utworów, ale także Waldemar Szoff, Michał Wojtas, Radosław Kulik i Krzysztof Szmytke.

- Tytułowym kodem genetycznym tej muzyki jest utwór "Romantic Funk". Jest to najpiękniejsza składanka basów z lat 80. Jako basista zakochałem się w tych klimatach - dodaje.

Źródło: Romantic Funk/YouTube

Przesunął wyżej swój dorobek twórczy

Waldemar Kuleczka na tej płycie był odpowiedzialny za kompozycje, pomysł, jak i dobór muzyków. Czy wszystko udało się zgodnie z planem?

- Na wszystkich projektach zawsze starałem się zrobić, co tylko mogłem. Tutaj też tak było. Natomiast teraz pojawiło się może więcej środków, możliwości czy świadomości. Wykorzystałem to i jakby przesunąłem trochę wyżej cały mój dorobek twórczy. Najbardziej jestem zadowolony z brzmienia moich gitar basowych, które wykorzystałem wszystkie. W przypadku kompozycji, oddałem ducha tego, co chciałem oddać. Oczywiście zawsze jest jakiś niedosyt - twierdzi Waldemar Kuleczka.

Tym niedosytem na pewno nie jest brak wokalisty. - To był świadomy wybór i kwestia instrumentalnego wyżywania się. Stąd muzycy z najwyższej półki, w tym skład koncertowy i wielu gości. Całą sekcję dętą zagospodarował Busław Busławski. Wystąpił również Marcin Tywoniuk z Papa Dance, Darek Piskorz zagrał na perkusji, był też klawiszowiec Filip Siejka i pianista Damian Pietrasik, który zagrał sporo fajnych rzeczy - opowiada gość Jedynki.

Na płycie możemy także znaleźć wiele tytułów… z przymrużeniem oka, m.in. "Basowanie na Rycerza". - Te tytuły to moje pomysły. Wcześniej napisałem na swoje płyty bardzo dużo tekstów, ale zawsze miałem problem z tytułami. Trudno jest wymyślić tytuł, który określa dany klimat na tyle fajnie, żeby oddać atmosferę tekstu, a tutaj wyszło jakoś fajnie. Jeśli chodzi o "Basowanie na Rycerza", to nazwałem to tak prześmiewczo. W tym sensie, że jest to jeden z moich solowych, basowych utworów, gdzie basówka jest totalnie na pierwszym planie, a właściwie tylko z sekcją dętą i perkusją. To rodzaj egzaminu po latach. Czy zdany? Niech ocenią słuchacze - słyszymy.

W którym kierunku podąża?

Waldemar Kuleczka nie ukrywa, że nie boi się słowa komercja czy pop. - Generalnie jednak wyrastam z korzenia rockowo-rockandrollowego. Mam taki zespół Big Bit, w którym właśnie uprawiam czystą muzykę rockandrollową i gdzie gramy w czystej postaci The Beatles oraz własne utwory na ten temat. Mam też zespół Stratosfera, który gra muzykę instrumentalną i gitarową lat 60. (…). Te projekty Stratosfera, Romantic Funk i Big Bit to kierunki, które chciałbym najbardziej uprawiać chyba już do końca. One opisują moją duszę basowo-gitarową - wyjaśnia artysta.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Zbigniew Zegler

Gość: Waldemar Kuleczka (gitarzysta basowy)

Data emisji: 16.09.2021 

Godzina emisji: 13.16

DS

Czytaj także

Nowy utwór może być przełomem w karierze zespołu Feel

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 13:21
Wciąż trwające kalendarzowe lato przyozdabiamy w "Muzycznej Jedynce" nowym utworem zespołu Feel "Lubię na Ciebie patrzeć", który ma szansę otworzyć nowy rozdział w ich karierze i stać się przebojem nadchodzącej jesieni. - To zupełnie nowe brzmienie, złamaliśmy swój styl i odważniej zaprezentowaliśmy inny rodzaj muzyki - tłumaczy Piotr Kupicha, lider zespołu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Królestwo" Natalii Nykiel. Wokalistka prezentuje nowy utwór

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 16:30
"Królestwo" jest drugim singlem zwiastującym trzeci album Natalii Nykiel. Inspiracją do napisania utworu była książka Szczepana Twardocha pt. "Król". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mogłem zajrzeć w głąb siebie". Leepeck o nowej płycie i pandemii

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 16:41
- Od zawsze poszukiwałem jakichś alternatywnych światów i ten czas zatrzymania się na chwilę był dla mnie pomocny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Leepeck, który właśnie nagrał swój najnowszy album "Na mnie już czas". Jak bardzo pandemia wpłynęła na jego twórczość?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tancerz jest jednocześnie artystą i sportowcem". Mateusz Wójcik o stepowaniu

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 15:12
- Każda z form stepowania jest zupełnie inna, natomiast my w spektaklu znajdujemy sposób, żeby połączyć te różne formy tańca - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Wójcik, reżyser widowiska "Usłyszeć taniec". Czy taniec faktycznie jest jedną z najbardziej wymagających sztuk?
rozwiń zwiń