Koncert piosenek międzywojnia. Tomaszewicz: ich słowa i poetyka są piękne

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 16:38
Już 1 października Filharmonia Gorzowska oraz Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim zagrają specjalny koncert "Piosenka Ci nie da zapomnieć…", będący otwarciem nowego sezonu artystycznego. - Chcemy przypomnieć piękne piosenki okresu międzywojnia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Tomaszewicz, dyrektor teatru.
Gorzów Wielkopolski
Gorzów WielkopolskiFoto: Pajor Pawel/shutterstock

Posłuchaj
12:51 2021_09_27 14_27_29_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Wyjątkowy koncert w Gorzowie Wielkopolskim (Muzyczna Jedynka)

Jan Tomaszewicz zdradza, że wraz z początkiem nowego sezonu artystycznego, artyści chcą przypomnieć polskie piosenki okresu międzywojnia. - Te, które mają piękny charakter muzyczny, piękną poetykę i piękne słowa. Przy całym szacunku do obecnych piosenek, jest trochę różnicy - zauważa.

- Razem z dyrektorem artystycznym p. Przemysławem Fiugajskim z Filharmonii Gorzowskiej utworzyliśmy 45-minutowy program, w którym aktorzy przeniosą nas w okres międzywojnia i zaśpiewają takie piosenki jak "Sex appeal", "Na pierwszy znak", "Daruj mi noc", "Ta ostatnia niedziela" czy "Już nie zapomnisz mnie" - dodaje.

Olga Bończyk PR1 1200.jpg
"Ta płyta została przeze mnie dopieszczona". Olga Bończyk o "Śladach miłości"

Trochę nostalgii, trochę żartów

Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej wykona słynny utwór Henryka Warsa "Wieżowce". - Tutaj jest trochę nostalgii i trochę żartów, ponieważ aktorzy Janek Mierzyński i Artur Miałkowski przedstawią słynny szmonces "Sęk" Konrada Toma, znany ze wspaniałych kreacji w Kabarecie Dudek - zapowiada Jan Tomaszewicz.

- Rzecz będzie działa się w Filharmonii Gorzowskiej. Co prawda u nas w teatrze jest orkiestron, ale nie pomieścilibyśmy potężnego składu orkiestrowego. Również ciekawostką będzie to, że razem z orkiestrą zagra nasz teatralny band pod kierunkiem Marka Zalewskiego, więc będą to zjednoczone siły kultury i czas międzywojnia, który jest cudownym, wspaniałym i refleksyjnym okresem - słyszymy.

Koncert 100 lecie urodzin franka sinatry K. Badach 1200.jpg
Wciąż "Obecny". Kuba Badach o reedycji płyty z utworami Andrzeja Zauchy

Dalsza współpraca?

Zdaniem Jana Tomaszewicza współpraca obu instytucji nie zakończy się na tym koncercie. - Jeżeli tylko prawa autorskie pozwolą, zamierzamy razem z filharmonią wystawić u nas w teatrze "Operę za trzy grosze", wykorzystując nasz potencjał, to, że mamy kanał orkiestrowy. Kameralny skład siedziałby w orkiestronie, a aktorzy przedstawialiby Brechta "Operę za trzy grosze" z muzyką Weila - mówi Jan Tomaszewicz.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadził: Paweł Sztompke 

Gość: Jan Tomaszewicz (dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim)

Data emisji: 27.09.2021

Godzina emisji: 14.27

DS

Czytaj także

"W hołdzie wielkiemu poecie". Stan Borys zapowiada "Norwidowskie Theatrum Mundi"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 17:15
Wielkimi krokami zbliżają się 200. urodziny Cypriana Kamila Norwida, jednego z największych polskich wieszczów. - Uroczystość odbędzie się 24 września w Teatrze Wielkim w Warszawie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Stan Borys. Tego dnia usłyszymy koncert "Norwidowskie Theatrum Mundi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waldemar Kuleczka z nowym albumem. "To był rodzaj egzaminu po latach"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 16:10
- Brak wokalisty na tej płycie jest świadomym wyborem. To kwestia instrumentalnego wyżywania się - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Kuleczka. Czy "Romantic Funk" jest tym kierunkiem muzycznym, w którym zamierza podążać nasz gość?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pościel". Duet Buki prezentuje nowy utwór

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 14:28
- "Pościel" jest to piosenka o znalezieniu miejsca dla siebie, w którym można oczyścić umysł i znaleźć wewnętrzny spokój - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Ola Bąkała, członkini duetu Buki. 
rozwiń zwiń