"Muzyka absolutnie najwyższej próby". Klimczak o I Festiwalu Barokowym Polskiej Opery Królewskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 16:19
- Muzyka barokowa przepełniona jest poezją i wirtuozerią. Można wzruszyć się naprawdę do głębi duszy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Klimczak, współtwórca i dyrektor Polskiej Opery Królewskiej. Od 25 września trwa I Festiwal Barokowy Polskiej Opery Królewskiej.
Andrzej Klimczak
Andrzej KlimczakFoto: Tomasz Gzell/PAP

Dariusz Kozakiewicz (3)-min.jpg
Dariusz Kozakiewicz: najbardziej cenię muzykę, która jest improwizowana
Posłuchaj
07:41 2021_10_05 14_24_14_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Andrzej Klimczak: muzyka barokowa gwarantuje wzruszenia (Muzyczna Jedynka)

Andrzej Klimczak przyznaje, że organizacja Festiwalu Barokowego Polskiej Opery Królewskiej jest spełnieniem jego marzeń. - Zwłaszcza po tak długiej przerwie. Marzyłem, żeby kroczyć drogą mojego wielkiego mistrza Stefana Sutkowskiego, a także Ryszarda Peryta i scenografa Andrzeja Sadowskiego. Dlatego chciałem, żeby w Polskiej Operze Królewskiej odbywał się coroczny festiwal muzyki barokowej. W naszym składzie mamy przecież wspaniały, etatowy zespół, grający na instrumentach dawną muzykę - zdradza.

Jaki program?

- Festiwal będzie trwał do 23 października i zakończy się operą Claudia Monteverdiego "Orfeusz". Jego premiera odbyła się na Zamku Królewskim i było to piękne wydarzenie, we wspaniałej sali i w warunkach typowo dworskich. To było oczywiście nawiązanie do premiery, jaka miała miejsce ponad 400 lat temu. Jednak z powodu tego, że teatr daje większe możliwości, to przeniesiemy to do teatru - zapowiada Andrzej Klimczak.

Publiczność obejrzała już operę "Rinaldo" (Georg Friedrich Haendel) oraz "Dydonę i Eneasza" (Henry Purcell). Wystawione będą też "La serva padrona" (Giovanni Battista Pergoles) oraz "Scene Buffe" (Alessandro Scarlatti).

Muzyka barokowa potrafi wzruszać

W jaki sposób zachęciłby Pan publiczność, żeby przychodziła na spektakle do Polskiej Opery Królewskiej? - Powiedziałbym, że przede wszystkim trzeba zapoznać się z muzyką barokową i operą barokową, bo tutaj głównie mamy do czynienia z operami, aby przynajmniej wiedzieć, jak ten gatunek sztuki wyglądał na początku. To jest powrót do źródła w gatunku operowym, co jest bardzo ważne. Poza tym muzyka jest absolutnie najwyższej próby - przekonuje Andrzej Klimczak.

- Muzyka barokowa gwarantuje wzruszenia. Jest przepełniona poezją, wirtuozerią i afektami. Można wzruszyć się do głębi serca. Tutaj jest też pole do popisu dla każdego śpiewaka, muzyka i właściwie wszystkich artystów - dodaje.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska 

Gość: Andrzej Klimczak (współtwórca i dyrektor Polskiej Opery Królewskiej)

Data emisji: 5.10.2021 

Godzina emisji: 14.24

DS

Czytaj także

ABBA powraca z nowym albumem. Jacek Wójcicki: w muzyce pop są nie do pobicia

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 18:34
Legendarny zespół ABBA po 40 latach powraca z nowym albumem studyjnym "Voyage". Grupa da serię koncertów w Londynie, na których jednak nie pojawi się osobiście na scenie. Członków zespołu zastąpią ich cyfrowe awatary. - Oni wyprzedzają tutaj epokę. Są prekursorami muzyki i technologii i w popie są nie do pobicia - mówił w "Muzycznej Jedynce" śpiewak Jacek Wójcicki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podsumowanie aspektów życia". Piotr Bakal o albumie "Było, co było"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 16:40
- Płyta "Było, co było" to podsumowanie różnych aspektów mojego życia. Wydałem ją na 65. urodziny i to jest trochę taki czas refleksji, zapytań o to, co jeszcze będzie - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Piotr Bakal. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chcę tworzyć melodie, które będą nucone i śpiewane". Król o swojej muzyce

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 16:52
- Czuję, że cały czas jestem w szpagacie między alternatywą, a mainstreamem. Całkiem dobrze mi w tej pozycji i póki mam jeszcze silne nogi, mogę tak chwilę potrwać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Król. Jeden z liderów polskiej muzyki alternatywnej - Błażej Król - nagrał swój szósty album zatytułowany "Dziękuję".
rozwiń zwiń