"Nasz musical opowiada o zwykłych ludziach". Tomaszewicz o widowisku "1980-Ty"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 16:25
- Chcielibyśmy, żeby młodzi ludzie wspólnie z rodzicami przypomnieli sobie tamte czasy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o musicalu "1980-Ty" Jan Tomaszewicz, dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Aktorzy zapraszają publiczność w podróż do Polski z sierpnia 1980 roku.
Jan Tomaszewicz
Jan TomaszewiczFoto: Tytus Zmijewski / Forum

koncert Forum 1200.jpg
Z Zamościa na salony. Orkiestra im. Karola Namysłowskiego obchodzi 140 lecie
Posłuchaj
04:14 Jedynka/Muzyczna Jedynka - 7.10.2021 Jan Tomaszewicz Jan Tomaszewicz przyznaje, że chciałby, aby przesłanie zawarte w tym musicalu spowodowało, że młodzi ludzie razem z rodzicami przypomną sobie wydarzenia związane z 1980 rokiem (Muzyczna Jedynka)

Już 15 października o godz. 19.00 w Teatrze im. Juliusza Osterwy odbędzie się premiera widowiska muzycznego "1980-Ty". - Jest to romans z polskim rokiem 1980 w tle. Chłopak spotyka dziewczynę, dziewczyna chłopaka, czyli historia stara jak świat i wieczna jak miłość. Nasz musical nie opowiada jednak o znanych aktorach tamtych wydarzeń, lecz o zwykłych ludziach - mówi Jan Tomaszewicz.

- Zarówno o tych zdeterminowanych i zaangażowanych, jak i o tych, którzy nie raz byli zaskoczeni rolą, jaką przyszło im odegrać w tej historii. Opowiada o dwojgu ludzi, którzy z każdym dniem dojrzewają do rodzącego się w nich uczucia. Podobnie, jak nasze społeczeństwo w tym czasie, które dojrzewało do Solidarności, tej pisanej dużą literą i tej pisanej małą - dodaje gość Jedynki.

Musical z przesłaniem

Jan Tomaszewicz przyznaje, że chciałby, aby przesłanie zawarte w tym musicalu spowodowało, że młodzi ludzie razem z rodzicami przypomną sobie wydarzenia związane z 1980 rokiem.

- W naszym musicalu poruszamy również okres lat 70. oraz Wybrzeża. Widzimy, jak młodzież z zainteresowaniem wraca do dramatycznej, ale też cudownej historii Polski - zauważa.

W musicalu wystąpią m.in. Justyna Jeleń, Jan Mierzyński, Artur Nełkowski, Joanna Rossa i Magdalena Kasperowicz. Jan Tomaszewicz zwraca uwagę, że są to aktorzy, którzy na co dzień mają do czynienia ze śpiewaniem.

Spektakle, które poruszają istotne problemy

- Ten musical gramy w ramach Miejskiego Programu Przeciwdziałania Uzależnieniom. Z Urzędem Miasta robię to od 12 lat w różnych projektach. Są to klasyczne spektakle albo współczesne, które poruszają, jak w tym musicalu, pewne problemy. Takie, jak młody, buntujący się rodzic, który nie rozumie pewnej rzeczywistości czy problemy międzyludzkie, które pojawiają się w tej sytuacji - słyszymy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadził: Paweł Sztompke 

Gość: Jan Tomaszewicz (dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim)

Data emisji: 7.10.2021

Godzina emisji: 14.31

DS

Czytaj także

"Chcę tworzyć melodie, które będą nucone i śpiewane". Król o swojej muzyce

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 16:52
- Czuję, że cały czas jestem w szpagacie między alternatywą, a mainstreamem. Całkiem dobrze mi w tej pozycji i póki mam jeszcze silne nogi, mogę tak chwilę potrwać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Król. Jeden z liderów polskiej muzyki alternatywnej - Błażej Król - nagrał swój szósty album zatytułowany "Dziękuję".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dariusz Kozakiewicz: najbardziej cenię muzykę, która jest improwizowana

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 16:59
- W zasadzie nigdy nie wracałem do przeszłości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Dariusz Kozakiewicz, który tym razem zrobił wyjątek i nagrał album podsumowujący 50 lat na scenie. Jak ten znany artysta wspomina pół wieku swojej kariery muzycznej?
rozwiń zwiń