"Zawsze chciałam zaśpiewać te piosenki". Joanna Dark o tekstach Osieckiej i Przybory

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 17:50
- Kiedy układam materiał do płyty, chciałabym, żeby tworzyła się z tego opowieść, która jest pełna oraz posiada początek, rozwinięcie i zakończenie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Dark. Artystka wydała właśnie album "Osiecka/Przybora - Ale Jazz!" i przygotowuje wyjątkowy spektakl muzyczny poświęcony tej parze.
Joanna Dark
Joanna DarkFoto: Wojciech Kusiński / PR

To co najpięknieszje Osiecka koncert 1200.JPG
To, co najpiękniejsze. Piosenki Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach [ZOBACZ WIDEO]
Posłuchaj
16:56 2021_10_12 13_30_30_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Na płycie Joanny Dark znalazła się zupełnie nieznana piosenka Agnieszki Osieckiej pt. "Nie mów nic" (Muzyczna Jedynka)

Album "Osiecka/Przybora - Ale Jazz!" zawiera kilkanaście piosenek z tekstami Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, które zostały zaaranżowane w wersji jazzowej. - Znaczna część tych piosenek powstała w momencie, kiedy ta para geniuszy słowa była związana uczuciowo. Pewnie niejednokrotnie możemy się domyślać, a wertując książkę "Listy na wyczerpanym papierze", wręcz przekonywać, że były pisane z powodów osobistych - komentuje Joanna Dark.

Specjalny wybór utworów

Joanna Dark przyznaje, że wybierając piosenki na płytę, zwracała uwagę na utwory pochodzące z czasów, kiedy Osiecką i Przyborę łączyło uczucie.

- To było na pierwszym miejscu, ale kiedy przejrzałam te wszystkie piosenki, które powstały w tym bardzo niedługim okresie, bo liczącym półtora roku, to było to dla mnie trochę za mało materiału. Po drugie, w moich myślach pojawiła się ochota na zaśpiewanie paru piosenek tych autorów, które zawsze chciałam zaśpiewać - opowiada Joanna Dark.

Artystka zdradza, że kiedy układa materiał na płytę, chciałaby, żeby tworzyła się z tego pewna historia, która zawiera początek, rozwinięcie i zakończenie.

- Jak wybrałam piosenkę "Parę pytań" Agnieszki Osieckiej, do której muzykę skomponował Jan Ptaszyn Wróblewski i potem piosenkę "Nie mów nic" Krzysztofa Komedy do jej tekstu, to wymyśliłam sobie taką klamrę na początek i zakończenie. Później wypełniałam ten środek. Chyba fajnie, że tak to się poukładało, ponieważ teraz po premierze płyty i premierze koncertowej, przygotowuję bardziej teatralną wersję tego muzycznego wydarzenia. Koncert będę powiększała o czytane przez aktorów i nagrane listy Agnieszki do Jeremiego i Jeremiego do Agnieszki - mówi Joanna Dark.

Joanna Dark zapowiada, że tworzy także wizualizacje składające się z pamiątek, listów, zdjęć i różnych drobiazgów. - Chciałabym stworzyć coś takiego, co widz i słuchacz, który przyjdzie na wydarzenie, będzie mógł totalnie wtopić się w tamten moment, tamtą stylistykę i tamte chwile. Aby przez chociaż półtorej godziny być najbliżej, jak można tej pary - dodaje.

Źródło: Joanna Dark - temat/"Nie mów nic"

Pierwsza piosenka filmowa Osieckiej

Na płycie Joanny Dark znalazła się zupełnie nieznana piosenka pt. "Nie mów nic". - Urzekła mnie ta melodia i tekst. Pomyślałam, że byłoby fenomenalnie, gdyby można było ją nagrać teraz i stworzyć balladę jazzową - twierdzi Joanna Dark.

W poszukiwania tego utworu zaangażowała się Maria Szabłowska, która odnalazła go w Archiwum Polskiego Radia. Dziennikarka odkryła, że jest to pierwsza piosenka Agnieszki Osieckiej, którą napisała do filmu.

- Mam nadzieję, że jeśli będziecie państwo słuchać tej wersji piosenki, przypadnie ona wam do gustu. Wiele osób bardzo się ucieszyło, że ta piosenka zyskała nowe życie i została przywrócona - zachęca Joanna Dark.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska

Gość: Joanna Dark (piosenkarka)

Data emisji: 12.10.2021 

Godzina emisji: 13.30

DS

Czytaj także

"Chcę tworzyć melodie, które będą nucone i śpiewane". Król o swojej muzyce

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 16:52
- Czuję, że cały czas jestem w szpagacie między alternatywą, a mainstreamem. Całkiem dobrze mi w tej pozycji i póki mam jeszcze silne nogi, mogę tak chwilę potrwać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Król. Jeden z liderów polskiej muzyki alternatywnej - Błażej Król - nagrał swój szósty album zatytułowany "Dziękuję".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dariusz Kozakiewicz: najbardziej cenię muzykę, która jest improwizowana

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 16:59
- W zasadzie nigdy nie wracałem do przeszłości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Dariusz Kozakiewicz, który tym razem zrobił wyjątek i nagrał album podsumowujący 50 lat na scenie. Jak ten znany artysta wspomina pół wieku swojej kariery muzycznej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życia rysy – Agnieszka Osiecka. Wieczór wspomnień poetki [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 11:50
9 października przypada 85. rocznica urodzin "poetki doskonałej" – Agnieszki Osieckiej. Z tej okazji w zaprosiliśmy na specjalną audycję słowno-muzyczną z udziałem znakomitych artystów, którzy śpiewali jej piosenki, ale także opowiadali o znaczeniu jej tekstów.
rozwiń zwiń