"Zależy nam na jakości tekstowej". Bisz o muzyce i wznowieniu popularnej płyty

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 15:16
Bisz i Radex wznowili płytę "Duch oporu". Można ją teraz usłyszeć w wersji winylowej. - To jest pigułka tych wszystkich bolączek, które nas współcześnie dotyczą - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Jaruszewski, znany jako Bisz. Dlaczego muzycy nie zdecydowali się jednak na nagranie całkiem nowego materiału?
Bisz
BiszFoto: Marcin Kmieciński/PAP

Kamil Kowalski 1200.jpg
Kowalski: jestem najbardziej spełniony, kiedy moja muzyka działa na drugiego człowieka
Posłuchaj
13:20 2021_10_14 13_17_34_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Na winylowej wersji album "Duch oporu" znajduje się jedno dodatkowe nagranie, które powstało przy współpracy Bisza i Radexa z Julią Pietruchą - "Oflajn Rework" (Muzyczna Jedynka)

"Duch oporu" ukazał się w 2019 roku i już wtedy eksperci muzyczni zwracali uwagę na dobór tematów na płytę, zabawę słowem oraz uzupełnianie się Bisza i Radexa. - Bardzo lubimy tę płytę i trochę ubolewamy, że promocja tego materiału przypadła na okres covidowy. Płyta według nas jest jednak cały czas ważna, ponieważ porusza problemy, które są nadal aktualne. Od tych związanych z cyfrową rzeczywistością, po kwestie języka czy tolerancji - komentuje Bisz.

Zdaniem gościa Jedynki "Duch oporu" jest pigułką wszystkich bolączek, które nas współcześnie dotyczą.

Dlaczego wznowienie, a nie nowa płyta?

Bisz przyznaje, że czas tak gna do przodu, że nie byłoby problemu z zebraniem nowego materiału na drugą część albumu. - Byłaby to płyta jeszcze cięższa w kontekście treści. Te wszystkie wątki, które poruszyliśmy, jak się okazało, one rozwinęły się ponad nasze przewidywania w tym trudnym okresie. Kto wie, być może z Radexem będziemy chcieli je rozwinąć przy kolejnej współpracy - twierdzi artysta.

Dlaczego Bisz i Radex nie zrobili tego teraz? - Jestem różnorodnym twórcą, który lubi przekładać swoje różne albumy stylistycznie i z roku na rok je wydaje. W tym roku wyszła płyta "Blady król", czyli trochę depresyjny reportaż z covidowego czasu (…). Z Radexem z pewnością coś w przyszłości nagramy, ale też specyfika naszej współpracy wymaga, żeby gdzieś te myśli, doświadczenia i refleksje zebrały się w bardziej ustaloną formę. Bardzo nam zależy na jakości tekstowej i zawsze chcemy, żeby te myśli były podane w najciekawszej formie, a to wymaga czasu - wyjaśnia Bisz.

Bisz uważa, że współpraca z Radexem daje im obu dużo radości oraz przynosi ciekawy efekt artystyczny.

Źródło: PchamyTenSyf.pl/Bisz, Radex,Julia Pietrucha, "Oflajn Rework"

"Oflajn Rework"

Na nowej wersji albumu znajduje się jedno dodatkowe nagranie, które powstało przy współpracy z Julią Pietruchą - "Oflajn Rework". - Na płycie poruszamy częste w ludzkiej historii przykłady ironii losu, kiedy ludzkie wynalazki okazują się być dla człowieka ograniczeniem i przeszkodą w uzyskiwaniu wolności. Kiedy pojawił się COVID-19, wszyscy byliśmy zmuszeni do bycia online i wtedy powstał pomysł zrobienia nowej wersji tego kawałka - komentuje Bisz.

- Długo czekaliśmy z jej publikacją, właśnie na winylową wersję, zastanawiając się, kiedy będzie dobry moment, żeby to wypuścić i może zagrać jeszcze parę koncertów z tym materiałem, który właściwie na żywo nabiera rumieńców. Żałujemy, że nie mieliśmy szansy więcej z nim pograć (…), ale mam nadzieję na chociaż jakieś pojedyncze koncerty, żeby przypomnieć tę płytę nam, słuchaczom i ludziom, którzy jeszcze nie mieli okazji się z nią zapoznać - dodaje.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Bisz (raper, poeta, producent muzyczny)

Data emisji: 14.10.2021 

Godzina emisji: 13.17

DS

Czytaj także

Waldemar Kuleczka z nowym albumem. "To był rodzaj egzaminu po latach"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 16:10
- Brak wokalisty na tej płycie jest świadomym wyborem. To kwestia instrumentalnego wyżywania się - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Kuleczka. Czy "Romantic Funk" jest tym kierunkiem muzycznym, w którym zamierza podążać nasz gość?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pościel". Duet Buki prezentuje nowy utwór

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 14:28
- "Pościel" jest to piosenka o znalezieniu miejsca dla siebie, w którym można oczyścić umysł i znaleźć wewnętrzny spokój - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Ola Bąkała, członkini duetu Buki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wciąż "Obecny". Kuba Badach o reedycji płyty z utworami Andrzeja Zauchy

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 16:01
- To wydawnictwo jest lekiem na całe zło - mówi o reedycji albumu "Obecny. Tribute to Andrzej Zaucha", wokalista Kuba Badach. Utwory zmarłego tragicznie artysty poddano remasteringowi, zadbano również o nową szatę graficzną.
rozwiń zwiń