Utwory w nowych aranżacjach. Maciej Lipina o albumie "Anawa 2.0"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 16:06
Projekt Macieja Lipiny "Anawa 2.0" to na nowo przygotowany album "Anawa" zarejestrowany w 1973 roku, z Andrzejem Zauchą w roli wokalisty. - Ten materiał przeleżał prawie 50 lat, teraz znowu podchodzimy do tej płyty, ale z własnymi pomysłami - mówi na antenie Programu 1 Maciej Lipina. 
Maciej Lipina
Maciej LipinaFoto: Agencja Forum

Zaucha Andrzej pap 1200x660.jpg
Niezapomniany Andrzej Zaucha - genialny samouk. Skończyłby 72 lata

"Anawa" to jedyny album grupy Anawa nagrany wspólnie z Andrzejem Zauchą, którego zaprosił do współpracy członek grupy Jan Kanty Pawluśkiewicz. 

Maciej Lipina, mając okazję współpracować z Janem Kantym Pawluśkiewiczem, postanowił zmierzyć się z zawartością "Anawy" i włączyć do repertuaru m.in. takie utwory jak "Linoskoczek" czy "Ta wiara". 

Posłuchaj
09:29 2021_10_14 14_25_06_Muzyczna_Jedynka.mp3 Utwory w nowych aranżacjach. Marcin Lipina o albumie "Anawa 2.0" (Muzyczna Jedynka)

 

- Kilka lat temu w Krakowie był organizowany koncert z muzyką pana Jana Kantego Pawluśkiewicza. Było tam wielu znanych i zacnych wokalistów, którzy mieli na co dzień w repertuarze jego kompozycje. Ja dotąd nie miałem z nim nic wspólnego - opowiada Maciej Lipina. - Wybrałem utwór "Ta wiara". (...) Szczególnie on mi się spodobał, był totalnie w moim klimacie, więc go zaśpiewałem. Pan Jan powiedział wtedy, że nikt dotąd nie coverował tego numeru i sama Anawa z Andrzejem Zauchą nigdy tego nie zagrali na żywo - dodaje. 

Duet z Gutkiem 

Marcin Lipina i Gutek - wokalista związany głównie z nurtami reggae i hip-hop, wspólnie nagrali własną wersję piosenki "Stwardnieje ci łza", która pojawi się na albumie "Anawa 2.0". Autorami piosenki są Jan Kanty Pawluśkiewicz (muzyka) i Leszek Aleksander Moczulski (tekst). - Jak zaaranżowałem ten utwór, natychmiast sobie pomyślałem, że utwór byłby świetny w takiej lekko reggującej pulsacji i że najlepiej jakby zaśpiewał go wokalista związany z reggae, a jednym z najlepszych i największych w Polsce jest Gutek - przyznaje Maciej Lipina. - Opowiedziałem mu tę historię, natychmiast się zgodził. Ponadto okazało się, że jesteśmy sąsiadami, mieszka tylko kilka osiedli dalej ode mnie w Katowicach - opowiada gość audycji. 

źródło: Maciej Lipina Official/Youtube 

Wokalista w rozmowie z Marcinem Kusym zdradza, jakie ma pomysły na pozostałe utwory. - Na płycie są piosenki, które nie przypominają oryginału, ale są też materiały, których nie sposób nie powtórzyć, bo tak jest lepiej dla utworu - wyjaśnia. - To samo z gośćmi, którzy się pojawiają, nie miałem jednego muzycznego klucza, np. płyta z duetami, tylko starałem się dopasować muzyków do poszczególnych utworów - dopowiada. 

 

 

Czytaj również: 

***

Maciej Lipina to wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, pedagog muzyczny, od niedawna również aktor teatralny. Popularność zdobył jako lider bluesrockowej grupy Ścigani, z którym odniósł sukces w telewizyjnym programie "Hit Generator". Ma na koncie współpracę z metalowym zespołem Kat (zaśpiewał na płycie "Acoustic - 8 Filmów" z 2014 r.).

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Marcin Kusy 

Gość: Maciej Lipina (wokalista, gitarzysta)

Data emisji: 14.10.2021 r. 

Godzina emisji: 14.24 

mat. prasowe/ans