Adam Rozlach: każdy z finalistów może wygrać Konkurs Chopinowski

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 16:29
Relacjonujący XVIII Konkurs Chopinowski Adam Rozlach podkreśla, że każdy z finalistów gra inaczej i nikogo z nikim nie można porównać. - Dziś gra czterech ostatnich, wieczorem znane będzie rozstrzygnięcie - mówi. Zauważa, że jest tak wysoki poziom, iż wszystkie werdykty są możliwe.
Martin Garcia Garcia
Martin Garcia GarciaFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

chopin konkurs nifc-2 1200x660.jpg
II etap XVIII Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

Dziennikarz nie wyklucza, że zwycięstwo zostanie przyznane kilkorgu finalistom. Przyznaje, że pytany, czy Eva Gevorgyan może wygrać, twierdził, iż absolutnie nie. - Ale po wczorajszym jej występie jest już po prostu zastanowienie, bo bardzo pięknie grała i tego nie można zlekceważyć - wyznaje.


Posłuchaj
10:05 2021-10_20 14_31_13_PR1_muzyczna_jedynka.mp3 Relacja Adama Rozlacha z pierwszego dnia 4. etapu Konkursu Chopinowskiego (Muzyczna Jedynka)
PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
Serwis specjalny XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

Padło też pytanie, czy Martin Garcia Garcia może wygrać. - Absolutnie tak nie sądziłem, ale wczoraj wieczorem posłuchałem i pierwsze słowo, jakie powiedziałem, to to, że on może wygrać - mówi muzykolog. Zaznacza, że do tej pory osiem razy grano koncerty Chopina i - jego zdaniem - on najciekawiej zagrał.

W środę zagra m.in. Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady. - Dla większości obserwatorów jest kandydatem numer jeden do zwycięstwa - ocenia Adam Rozlach. Wyjaśnia, że jurorzy punktują tylko występy w 4. etapie. Oczywiście poprzednie etapy mają w pamięci i przy wydawaniu ostatecznego werdyktu będą je uwzględniali. Zwłaszcza że powinni uszeregować pianistów, więc będą ważyli ich występy. Dziennikarz liczy, że być może Polak Jakub Kuszlik namiesza w tym towarzystwie, tym bardziej, że jest doświadczonym pianistą.

Na zakończenie rozmowy została przypomniana ostatnia minuta występu Martina Garcii Garcii, a także owacja po jego występie.


Polskie Radio na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina


Całość Konkursu transmituje Program 2 Polskiego Radia. Dwójka emituje także archiwalne nagrania konkursów. Komentarze eksperckie będzie można usłyszeć również na antenie Polskiego Radia Chopin, które dostępne jest w internecie i cyfrowym systemie DAB+.

Codzienne chopinowskie pasma programów zaplanowały oprócz Dwójki główne anteny PR: Jedynka, Trójka i Czwórka.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadził: Paweł Sztompke 

Gość: Adam Rozlach

Data emisji: 20.10.2021 

Godzina emisji: 14.31

ag

sponsorzy_artykul.png 

Czytaj także

Pierwszy dzień finałów. "Koncert e-moll uważany jest za szczęśliwszy"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 22:49
- Ten przesąd, że Koncert fortepianowy e-moll to ten, dzięki któremu się wygrywa, pewnie towarzyszy wyborom młodych pianistów. Można natomiast dyskutować, czy te wykonania koncertów wniosą wiele do naszej wiedzy o grze solistów - mówił Andrzej Sułek po pierwszej sesji finałowej XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń