"To jedna z najwybitniejszych postaci, jaką Kozienice dały Polsce". Dyrektor Domu Kultury o Bogusławie Klimczuku

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 15:26
- Bogusław Klimczuk to symbol polskiej piosenki. Skomponował ponad 250 utworów, a wiele z nich było absolutnymi hitami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Elwira Kozłowska, dyrektor Kozienickiego Domu Kultury. W tym roku Kozienice świętują jubileusz setnej rocznicy urodzin tego wybitnego artysty.
Kozienice
KozieniceFoto: Artur Bociarski/shutterstock

Sławomir Łosowski 1200.jpg
Kombi z nowym singlem. Łosowski: to prezent dla najstarszych fanów
Posłuchaj
08:15 2021_10_20 13_24_48_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Kozienice przygotowują się na Dzień Patrona, który odbędzie się w czwartek (21.10) w Centrum Kulturalno-Artystycznym (Muzyczna Jedynka)

Bogusław Klimczuk urodził się 19 października 1921 roku, a zmarł 53 lata później. Był kompozytorem, muzykiem oraz artystą. Z Polskim Radiem związany był już od lat 50., będąc do końca swojego życia jednym z dyrektorów muzycznych. Związany był również z Kozienicami, w których przyszedł na świat.

- Był wybitnym pianistą, kompozytorem, dyrygentem, aranżerem, człowiekiem radia, ale przede wszystkim kozieniczaninem i patronem Kozienickiego Domu Kultury. Przez cały rok obchodzimy jubileusz jego setnej rocznicy urodzin i przez kolejne miesiące przypominaliśmy kozieniczanom o naszym kompozytorze. Cieszę się, że te działania znalazły wielu odbiorców - komentuje Elwira Kozłowska.

Polskie Radio i Kozienice

Elwira Kozłowska przyznaje, że Polskie Radio było nieodzowną częścią życia Bogusława Klimczuka. - To nasz wspólny bohater i symbol polskiej piosenki. Skomponował ponad 250 utworów, a wiele z nich było absolutnymi hitami, które od lat 60. i 70. XX wieku śpiewała cała Polska. Przypomnę chociażby: "Rudy rydz", "Jabłuszko pełne snu", "Czarny Alibaba" i wiele innych - twierdzi.

- Chociaż Bogusław Klimczuk zawodowo związał się z Warszawą, to rodzinne strony zajmowały szczególne miejsce w jego sercu. Bywał tu bardzo często, m.in. jako juror w konkursach organizowanych przez Dom Kultury. Nie będzie przesady w tym, kiedy powiem, że Bogusław Klimczuk to jedna z najwybitniejszych postaci, jaką Kozienice dały Polsce - przyznaje nasza rozmówczyni.

"Świat Bogusława Klimczuka"

Kozienice przygotowują się na Dzień Patrona, który odbędzie się w czwartek (21.10) w Centrum Kulturalno-Artystycznym. - Hasło przewodnie spotkania to "Świat Bogusława Klimczuka". Jest to przede wszystkim kraina muzyki i estrady. Tworząc program jubileuszu, zadbaliśmy o to, by poruszyć różne aspekty tego świata, a wszystkie z nich połączyć wspólnym mianownikiem, jakim jest właśnie Polskie Radio - opisuje Elwira Kozłowska.

Podczas gali odbędzie się spektakl pt. "Słowik" w wykonaniu tancerzy baletu Opery Śląskiej w Bytomiu. Jest to spektakl na podstawie baśni Andersena, stworzony do archiwalnego słuchowiska Polskiego Radia z 1954 roku z muzyką Witolda Lutosławskiego.

- Warto również zwrócić uwagę na widowisko multimedialne, które odbędzie się na finał jutrzejszego dnia, na które składają się animacja i laserowy pokaz przestrzenny. Co istotne, animacja została stworzona przez Kozienicki Dom Kultury specjalnie na potrzeby obchodzonego jubileuszu, a do współpracy zaprosiliśmy zawodowych aktorów, grafików i dźwiękowców. Przy tworzeniu autorskiego scenariusza wykorzystaliśmy fakty z życiorysu kompozytora oraz archiwalne fotografie - zachęca Elwira Kozłowska.

Podczas Dnia Patrona nie zabraknie również piosenek Bogusława Klimczuka oraz smacznego tortu. Można będzie też obejrzeć wystawę fotografii, które pochodzą z prywatnego archiwum syna Bogusława Klimczuka.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadził: Paweł Sztompke 

Gość: Elwira Kozłowska (dyrektor Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka)

Data emisji: 20.10.2021

Godzina emisji: 13.24

DS

Czytaj także

"Chcę tworzyć melodie, które będą nucone i śpiewane". Król o swojej muzyce

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 16:52
- Czuję, że cały czas jestem w szpagacie między alternatywą, a mainstreamem. Całkiem dobrze mi w tej pozycji i póki mam jeszcze silne nogi, mogę tak chwilę potrwać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Król. Jeden z liderów polskiej muzyki alternatywnej - Błażej Król - nagrał swój szósty album zatytułowany "Dziękuję".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dariusz Kozakiewicz: najbardziej cenię muzykę, która jest improwizowana

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 16:59
- W zasadzie nigdy nie wracałem do przeszłości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Dariusz Kozakiewicz, który tym razem zrobił wyjątek i nagrał album podsumowujący 50 lat na scenie. Jak ten znany artysta wspomina pół wieku swojej kariery muzycznej?
rozwiń zwiń