"Chodzi o to, żeby cały czas uświadamiać". Cygan i Grott stworzyli "Psalm dla Ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 18:20
- Muzyka do tego utworu miała już swoją wymowę i duszę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o "Psalmie dla Ziemi" Jacek Cygan, który napisał tę piosenkę wspólnie z Michałem Grottem. Dlaczego walka o klimat i naszą planetę jest taka ważna?
Jacek Cygan w studiu Jedynki
Jacek Cygan w studiu JedynkiFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Sarsa Free 1200.jpg
"Odwaga jest ważna w życiu każdego artysty". Sarsa o swojej twórczości
Posłuchaj
08:55 2021_10_26 13_33_23_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Jacek Cygan zapowiada, że zanosi się na dłuższą współpracę z Michałem Grottem (Muzyczna Jedynka)

Michał Grott to młody artysta, który ma swój rodzinny zespół. Razem z siostrą, żoną, bratem i dziećmi tworzy Grott Orkiestrę. Od wielu lat współpracuje też z innymi muzykami, m.in. z Edytą Bartosiewicz. Teraz z Grott Orkiestrą nagrał "Psalm dla Ziemi", który zaśpiewała Kasia Mosek wraz z zespołem Sound'n'Grace. Grott Orkiestra zajęła się aranżacją i nagraniem utworu, tekst do piosenki napisał zaś Jacek Cygan.

Siła sprawcza?

Czy łatwo było namówić Jacka Cygana do współpracy? - Najpierw spotkaliśmy się i omówiliśmy cały przebieg tej piosenki - wspomina Michał Grott.

- Była jeszcze dodatkowa siła sprawcza, której się nie odmawia. Mianowicie Nina Terentiew, która zrobiła tyle dla polskiej piosenki i także jakby stała za tym projektem. Muzyka była bardzo piękna i spodobała mi się, więc nie wahałem się ani przez sekundę - przyznaje Jacek Cygan.

Jacek Cygan stworzył tekst do już przygotowanej muzyki. Jak sam przyznaje, jest to trudne, ale "w tym przypadku muzyka miała już swoją wymowę i duszę", co pomogło mu w odpowiednim doborze słów. Zapowiada też, że zanosi się na dłuższą współpracę z Michałem Grottem.

Piosenka o ekologii

Dlaczego artyści zdecydowali się nagrać piosenkę o ekologii? - To nie chodzi tylko o to, że 30 października będzie światowy szczyt klimatyczny w Glasgow i jak to mówią dziennikarze, szczyt ostatniej szansy, tylko o to, żeby cały czas uświadamiać. Z tego powodu, że pojawili się tacy ludzie, którzy wręcz negują, że poziom mórz i oceanów podnosi się, że jest totalne ocieplenie, że wysychają lasy, łąki, pola, a wody jest coraz mniej - wyjaśnia Jacek Cygan.

Zdaniem Jacka Cygana taka retoryka jest bardzo niebezpieczna i w "Psalmie dla Ziemi" artyści odpowiadają, czy można milczeć, skoro tak się dzieje. Michał Grott dodaje, że utwór powstał dla stowarzyszenia zajmującego się tematyką klimatyczną.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska 

Gość: Jacek Cygan, Michał Grott

Data emisji: 26.10.2021 

Godzina emisji: 13.33

DS

Czytaj także

Kombi z nowym singlem. Łosowski: to prezent dla najstarszych fanów

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 17:45
Sławomir Łosowski, mimo ponad 50 lat na scenie, nie spoczywa na laurach. Fani zespołu Kombi usłyszeli najnowszy singiel "Jeszcze wszystko przed nami", będący zapowiedzią albumu "Minerał życia". - Ta piosenka jest specjalnie dla fanów, żeby jeszcze poczuli nasze stare brzmienia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia założyciel grupy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paula Roma o piosence "Uziemienie": to nowy etap i nowy początek

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 16:25
Paula Roma ma na koncie zaledwie jedną EP-kę, więc deklaracja o nowym rozdziale może dziwić. Zapewnia, że nie chodzi o etap twórczy, bo tu się nic nie zmieniło. - Chodzi o etap wydawniczy, bo nie jestem już sama wydawcą - wyjaśnia.
rozwiń zwiń