Nowy singiel Czerwonych Gitar. "Nawiązuje do największych hitów"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 17:33
Czerwony Gitary powracają z nowym singlem zatytułowanym "Sto gradowych chmur". - Tę piosenkę napisałem, kiedy miałem piętnaście lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Arkadiusz Wiśniewski z Czerwonych Gitar. W jaki sposób zespół świętuje swój lekko spóźniony jubileusz?
Arkadiusz Wiśniewski i Jerzy Skrzypczyk
Arkadiusz Wiśniewski i Jerzy Skrzypczyk Foto: Polskie Radio

jedynka jacek cygan 1200.jpg
"Chodzi o to, żeby cały czas uświadamiać". Cygan i Grott stworzyli "Psalm dla Ziemi"
Posłuchaj
08:14 2021_10_27 13_21_56_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Czerwony Gitary nagrały nowy singiel (Muzyczna Jedynka)

Czerwone Gitary są ważną częścią polskiej sceny muzycznej już od 1965 roku. – Powstały w kawiarni Cristal w Gdańsku. Z kolei kilka miesięcy temu plac przed tą kawiarnią został nazwany Placem Czerwonych Gitar - wspomina Arkadiusz Wiśniewski, który z zespołem jest związany jednak trochę krócej. - Od blisko 20 lat. Co prawda, nie jest to 55 czy 56 lat, ale też już stanowię kawałek historii - dodaje.

Źródło: Czerwony Gitary/"Sto gradowych chmur"

Singiel w stylu starych Czerwonych Gitar

Zespół zaprezentował właśnie swój najnowszy singiel "Sto gradowych chmur". Czy trudno pisze się piosenkę, aby ta była jednocześnie nowa i w starym stylu Czerwonych Gitar?

- Tak naprawdę napisałem ją wiele lat temu. Ona gdzieś mi umknęła i leżała w szufladzie między innymi piosenkami. Napisałem ją, kiedy miałem 15 lat - przyznaje Arkadiusz Wiśniewski.

Artysta postanowił ją odszukać, kiedy pojawił się pomysł nagrania nowego singla. - Sam jestem zaskoczony, że tak wiele lat temu miałem już inklinacje czerwonogitarowe, bo melodia, harmonia i bardzo fajny tekst, który napisał Łukasz Kleszowski, sprawiają, że piosenka brzmi tak bardzo czerwonogitarowo i nawiązuje do tego, co zespół robił wiele lat temu, i do tych największych hitów - komentuje.

Czerwony Gitary znowu koncertują

"Sto gradowych chmur" oraz największe hity Czerwonych Gitar można będzie usłyszeć na zaplanowanych koncertach. Jeszcze przed pandemią, z okazji 55-lecia istnienia, zespół chciał zagrać 55 koncertów. Te zamiary pokrzyżował jednak COVID-19. Teraz Czerwone Gitary ponownie grają dla publiczności.

- W tej chwili powoli wracamy do trasy koncertowej. Za kilka dni, w listopadzie, będzie Gdańsk, później Kalisz, Inowrocław i Płock. W planach mamy już kilka koncertów i zamierzamy wrócić do koncertowania. A jak to będzie wyglądało? Przekonamy się niebawem - zapowiada Arkadiusz Wiśniewski.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadził: Paweł Sztompke 

Gość: Arkadiusz Wiśniewski (Czerwone Gitary)

Data emisji: 27.10.2021

Godzina emisji: 13.21

DS

Czytaj także

Kombi z nowym singlem. Łosowski: to prezent dla najstarszych fanów

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 17:45
Sławomir Łosowski, mimo ponad 50 lat na scenie, nie spoczywa na laurach. Fani zespołu Kombi usłyszeli najnowszy singiel "Jeszcze wszystko przed nami", będący zapowiedzią albumu "Minerał życia". - Ta piosenka jest specjalnie dla fanów, żeby jeszcze poczuli nasze stare brzmienia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia założyciel grupy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paula Roma o piosence "Uziemienie": to nowy etap i nowy początek

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 16:25
Paula Roma ma na koncie zaledwie jedną EP-kę, więc deklaracja o nowym rozdziale może dziwić. Zapewnia, że nie chodzi o etap twórczy, bo tu się nic nie zmieniło. - Chodzi o etap wydawniczy, bo nie jestem już sama wydawcą - wyjaśnia.
rozwiń zwiń