140 lat zamojskiej Orkiestry Symfonicznej. Tadeusz Wicherek o jubileuszowych koncertach

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 16:19
Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu w 2021 roku obchodzi 140-lecie istnienia. Z tej okazji w dniach 5 i 7 listopada odbędą się jubileuszowe koncerty, na których usłyszymy m.in. historyczne utwory autorstwa Karola Namysłowskiego. 
Tadeusz Wicherek
Tadeusz WicherekFoto: Polskie Radio / Wojciech Kusiński

Grzegorz Wasowski i Jeremi Przybora Forum 1200.jpg
Festiwal Jeremiego Przybory. "W Kutnie będziemy oddychać poezją"

Dwa różnorodne koncerty 

Jak podkreśla dyrektor Orkiestry Symfonicznej, Tadeusz Wicherek, jubileuszowe koncerty będą różnorodne, tak samo jak działalność orkiestry przez 140 lat. - To jest najstarsza polska orkiestra symfoniczna, która powstała jeszcze pod zaborami. To jedyny zespół, który odzyskał niepodległość razem z całą Polską - mówi na antenie Programu 1. - Wcześniej zespół grał symfoniczną muzykę ludową pisaną przez Karola Namysłowskiego, a teraz jest to w pełni profesjonalny zespół, który realizuje najtrudniejsze partytury muzyczne i operuje nowoczesnym językiem orkiestrowym - dodaje. 


Posłuchaj
07:42 2021_11_03 14_31_11_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 140 lat Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego. Tadeusz Wicherek o jubileuszowych koncertach (Muzyczna Jedynka)

 

 "Fantazja na temat Gwiezdnych Wojen"

Podczas piątkowego koncertu (5.11) aranżacji utworów Karola Namysłowskiego dokona Christophe Voise, a w drugiej części Jakub Czerski wraz z Michałem Francuzem przedstawią publiczności zgromadzonej w sali Zamojskiego Domu Kultury nowe, muzyczne spojrzenie. 

- Zaczynamy naszym repertuarem ludowym historycznym, a później ciekawostka - na postawie materiału dźwiękowego Karola Namysłowskiego powstała "Uwertura Jubileuszowa" Christophe'a Voise'a  i specjalnie napisany dla nas koncert na dwa fortepiany i orkiestrę symfoniczną - zapowiada gość audycji. - Z kolei Jakub Czerski napisał fantazję fortepianową na tematy z Gwiezdnych Wojen. To jest jego własny utwór, który wykonamy. (...) Myślę, że jest to temat ciekawy, popularny i spodoba się publiczności - przyznaje Tadeusz Wicherek. 

źródło: Jarosław Szafran Fotografia/Youtube 

Wybrzmią włoskie utwory 

Drugi, galowy koncert zaplanowany jest na niedzielę, 7 listopada, także w sali Zamojskiego Domu Kultury. Widzowie wysłuchają kompozycji przygotowanych przez włoskiego kompozytora Matteo Musumeciego, który specjalnie na jubileusz Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego stworzył uwerturę.

W drugiej części niedzielnego koncertu wybrzmią popularne włoskie utwory znane z festiwalu w San Remo. Wykonają je wokaliści europejskiego formatu: Angela Semerano i Jarosław Wist.


plakat wydarzenia
plakat wydarzenia

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Paweł Sztompke

Gość: Tadeusz Wicherek (dyrektor Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu)

Data emisji: 3.11.2021 

Godzina emisji: 14.31

mat. prasowe/ans 

Czytaj także

"Podsumowanie aspektów życia". Piotr Bakal o albumie "Było, co było"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 16:40
- Płyta "Było, co było" to podsumowanie różnych aspektów mojego życia. Wydałem ją na 65. urodziny i to jest trochę taki czas refleksji, zapytań o to, co jeszcze będzie - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Piotr Bakal. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa uczci pamięć Chopina dźwiękami Requiem. To tym utworem świat żegnał geniusza fortepianu

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 02:30
W 172. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina odbędzie się uroczysty koncert. Tradycyjnie już w ten dzień, w świątyni, w której spoczywa serce kompozytora, wykonane zostanie Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta, którym świat muzyki żegnał w Paryżu genialnego polskiego twórcę.
rozwiń zwiń