Festiwal "Eufonie". Dyrektor NCK: w tym roku przypominamy ideę romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 14:05
Około 500 artystów z 17 państw wystąpi w Warszawie na III Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie". Rozpocznie się on w piątek i potrwa do 27 listopada. Słuchacze usłyszą muzykę klasyczną, współczesną, jazzową i eksperymentalną, zabraknie jednak w tym roku muzyki folkowej.
Plakat 3. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie
Plakat 3. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie"Foto: materiały prom.

Eufonie 1200.jpg
III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Eufonie. Romantyzm motywem przewodnim

Festiwal organizuje Narodowe Centrum Kultury, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak zapowiadają organizatorzy, tegoroczna odsłona festiwalu skupiona będzie wokół okresu romantyzmu, w którym, oprócz nowych form i gatunków, istotne było zainteresowanie kompozytorów rodzimym folklorem. 

- W tym roku przypominamy ideę romantyzmu, wielkie szkoły narodowe z tego regionu, czyli Polski, Węgier, Czech Słowacji, ale pamiętamy o naszych wielkich mistrzach, kolegach, z którymi współpracujemy, z krajów nadbałtyckich, krajów Europy Północnej - mówi w Programie 1 Polskiego Rada dr hab. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. - Zapraszamy również artystów m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Gruzji - dodaje. 

Dyrektor NCK podkreśla, że cechą charakterystyczną Eufonii jest różnorodność gatunkowa. - Staramy się prezentować ten romantyzm w muzyce różnogatunkowej tzn. mamy muzykę symfoniczną, elektroniczną, jazz. To jest pół tysiąca artystów, którzy przyjeżdżają, żeby opowiadać tę muzykę - słyszymy. 


Posłuchaj
04:26 Jedynka/MJ Wiśniewski - 18.11.2021.mp3 III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" (Muzyczna Jedynka)

 

Wybitni artyści 

Podczas tegorocznej edycji festiwalu wystąpią znakomici instrumentaliści, wokaliści i dyrygenci, między innymi: śpiewacy Tomasz Konieczny, Olga Pasiecznik i Joanna Freszel; flecista Łukasz Długosz, gruzińska skrzypaczka Veriko Tchumburidze, czeski pianista Lukas Vondracek, rosyjska wiolonczelistka Anastasia Kobekina, estońska dyrygentka Anu Tali i węgierski dyrygent Zsolt Nagy. - Tych wielkich gwiazd jest sporo - przyznaje gość Jedynki. 

Zagrają również takie zespoły jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Estońska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Słowacka Orkiestra Kameralna im. Bogdana Warchala, Chór Radia Łotewskiego, Kwartet Śląski i Adam Bałdych Quartet. Jeden koncert poświęcony będzie dziedzictwu Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

Otwarcie festiwalu 

Festiwal otworzy koncert Chóru Filharmonii Narodowej i Sinfonii Varsovii pod batutą Zsolta Nagya. W programie znajduje się "Walc Mefisto nr. 1" Ferenca Liszta, "Minuty symfoniczne" Ernsta von Dohnányiego i "Te Deum" Zoltána Kodálya. Koncert odbędzie się 19 listopada w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej.

Koncerty i wydarzenia festiwalowe będą odbywały się w kilku lokalizacjach, między innymi, w Filharmonii Narodowej, Zamku Królewskim, Klubie Akwarium, Kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Trójcy oraz Centrum Kreatywności Targowa. Wydarzenia będzie też można śledzić bezpłatnie w streamingu w sieci. - Większość koncertów jest streamingowanych bezpłatnie na stronach NCK dla tych osób, które z różnych powodów nie mogą przyjechać do Warszawy - zaznacza prof. Rafał Wiśniewski. 

 Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: dr hab. Rafał Wiśniewski (Dyrektor Narodowego Centrum Kultury) 

Data emisji: 18.11.2021 

Godzina emisji: 13.43

IAR/ans 

Czytaj także

"Staram się nie stać w miejscu". Bovska o nowym singlu i muzycznych planach

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 16:29
- Każda piosenka ma w sobie element autobiografii, a ta zdecydowanie należy do tych osobistych. Wydaje mi się, że tylko takie mają sens - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bovska, która wydała niedawno swój najnowszy singiel zatytułowany "Dzika". Czego manifestem jest ten utwór?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Józef Skrzek: jestem ciągle w biegu

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 14:33
- SBB się czai i czekamy ciągle na Jerzego, czy doleci. A jak nie, to będziemy współpracować z młodymi i zrobimy coś ciekawego w aranżach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Józef Skrzek. Artysta otrzymał nominację do NMP w kategorii "Muzyka".
rozwiń zwiń