Festiwal Eufonie. Muzyczna podróż po Europie

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 14:29
W piątek, 19 listopada rozpoczął się w Warszawie III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Zaplanowano szereg wyjątkowych wydarzeń muzycznych: koncerty muzyki poważnej, popularnej, folkowej czy eksperymentalnej.
Prof. Rafał Wiśniewski: udało nam się zaprosić do Polski 500 artystów
Prof. Rafał Wiśniewski: udało nam się zaprosić do Polski 500 artystówFoto: materiały prasowe

Czytaj też:
rafał wiśniewski 1200.jpg
"Eufonie" - preludium do wielkiego święta romantyzmu w 2022 roku [ZOBACZ WIDEO]

Joanna Bancerowska z Narodowego Centrum Kultury zwraca uwagę, że Festiwal Eufonie to wydarzenie szczególne. To szansa, by szerszej publiczności zaprezentować bogactwo kulturowe naszego regionu Europy. - Prezentujemy artystów i kompozytorów od Skandynawii po Adriatyk i po Kaukaz na Wschodzie. Całkiem to duży i bogaty teren - mówi gość "Muzycznej Jedynki".

Posłuchaj
09:16 2021_11_22 13_26_23_PR1_Muzyczna_jedynka.mp3 W piątek rozpoczęła się III edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" (Muzyczna jedynka/Jedynka)

 

Odkryć nieodkryte

W trakcie trwania festiwalu grane są utwory, których polska publiczność nie słyszy zbyt często. - Będziemy gościć artystów, którzy śpiewają, grają albo dyrygują na światowych scenach koncertowych, a rzadko przyjeżdżają do naszego kraju - tłumaczy Joanna Bancerowska. Organizatorzy starają się, by wydarzenie było różnorodne, choć tematem przewodnim festiwalu jest romantyzm XIX-wieczny. - Pokazujemy też utwory XX-wieczne czy bardzo współczesne. Poza muzyką klasyczną jest również muzyka eksperymentalna czy jazzowa, a także elektroniczna - wylicza gość audycji.

Jednocześnie zwraca uwagę, że niezbędnym warunkiem do podjęcia decyzji o udziale w festiwalu jest ciekawość nowych doświadczeń i emocji. - Jeśli mamy w sobie chęć odkrywania, to być może się skusimy. Myślę też, że ten motyw przewodni, czyli romantyzm, może być pewną wskazówką. Muzyka romantyczna jest muzyką generalnie bardzo przez Polaków lubianą - nie ma wątpliwości Joanna Bancerowska i dodaje, że dotychczasowe koncerty potwierdzają, iż mamy do czynienia z muzyką melodyjną, niezależnie od epoki, z której się wywodzą.

YouTube/NCKultury

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Joanna Bancerowska (Narodowe Centrum Kultury)

Data emisji: 22.11.2021 

Godzina emisji: 13.26

mg

Czytaj także

"Ideą festiwalu jest przybliżanie muzyki Europy Środkowo-Wschodniej". Dyrektor NCK o Eufonii

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 13:23
- Ideą festiwalu jest przybliżanie muzyki Europy Środkowo-Wschodniej. Geograficznie to nie jest stricte w punkt, dlatego że zawsze są rozszerzenia, natomiast chodzi o to, żeby wychodzić spoza muzyki z kręgów niemiecko-austriackiego i rosyjskiego, które są często dominujące - powiedział na antenie Polskiego Radia dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski. 
rozwiń zwiń