"Każdy utwór niesie inne przesłanie". Joanna Longić "tęskno gra poezję"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 17:00
- Słowa są najważniejsze. Czasami też te niewypowiedziane - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Longić. Artystka powraca właśnie z nowym albumem "tęskno gra poezję". Do jego wydania inspiracją były wiersze Zuzanny Ginczanki, wybitnej poetki okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Joanna Longić
Joanna LongićFoto: Wojciech Kusiński / PR

Andrzej Smolik Forum 1200.jpg
Szef wytwórni Sissy Records: artyści mieli poruszać i to musiało się podobać
Posłuchaj
13:11 2021_11_22 14_24_06_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Joanna Longić zauważa, że "każdy wiersz i każdy utwór niesie również inne przesłanie i inną wagę tych słów (Muzyczna Jedynka)

Joanna Longić - jeszcze przed premierą - chętnie opowiadała o płycie "tęskno gra poezję", jak i udostępniała kolejne single. W piątek 19 listopada miała miejsce premiera tego krążka. Dlaczego należy go jednak słuchać od pierwszego do ostatniego numeru? - Na pewno dlatego, że to jest bardzo różnorodna płyta. Tak samo, jak wiersze Ginczanki, które wybrałam - komentuje piosenkarka.

Na płycie znajdują się utwory zaczerpnięte z mniej poważnych wierszy skierowanych do dzieci, jak przykład "Yoyo", jak również te bardziej poważne.

- Mamy "Zza barykad", który według mnie jest najpiękniejszą znaną metaforą samotności oraz tego, że słowami Ginczanki wyśpiewuje i wykrzykuje: "Jestem twoja, jestem twoja, jestem twoja!". To są jej słowa nie do kochanka, tylko do całego świata, że chciałaby stać się jego częścią - wyjaśnia Joanna Longić.

Źródło: tęskno/Joanna Longić, "tęskno : yoyo"

Niebywała Zuzanna Ginczanka

Dlaczego z całego grona wybitnych poetek Joanna Longić wybrała akurat Zuzannę Ginczankę i jej wiersze? - Bardzo mnie zaciekawiło, że sama nauczyła się języka polskiego. To jest niebywałe, ogromne osiągnięcie, bo jak wiemy, język polski nie należy do najprostszych, a w niej obudziła się miłość do naszego języka, co jest piękne - odpowiada artystka.

Joanna Logić wspomina, że poetka była wychowywana przez babcię, uczyła się we francuskojęzycznym przedszkolu i przyjaźniła się z Julianem Tuwimem. - Myślę, że jeszcze nie znam wielu punktów jej biografii albo może nawet jeszcze nikt nie zna… Może to jest jeszcze do odkrycia dla nas wszystkich. Była niesamowicie ciekawą postacią. Tak, jak przede wszystkim to, w jaki sposób używała słów, ta tematyka i to, że szukała małych przyjemności oraz tego, co dobre i piękne w rzeczywistości wokół, właściwie ją odczarowując - słyszymy.

Dlaczego słowa są najważniejsze?

Joanna Longić przyznaje, że w "tęskno gra poezję" najważniejsze są słowa i to czasami też te niewypowiedziane. - Myślę o tych instrumentalnych utworach (na płycie znajdują się dwa na podstawie wiersza "Wieści od obcych ludzi" - red.). Tekst o tych obcych ludziach tak bardzo mnie poruszył, że nie byłam w stanie, a też czułam, że to będzie nie na miejscu, aby wypowiedzieć jakiekolwiek słowo - opowiada artystka.

Joanna Longić zauważa, że "każdy wiersz i każdy utwór niesie również inne przesłanie i inną wagę tych słów, ale myślę, że na pewno czujność i ostrożność jest bardzo ważna".

- Nie chciałabym, żeby padały jakiekolwiek bezsensowne słowa, takie bez treści i żeby wokół nich pisać muzykę. Byłoby to bez sensu i nie miałoby wartości. Dlatego właśnie skupiłam się na Ginczance, chciałam oddać jej głos, żeby jej twórczość niosła się w świat i jak najwięcej osób dowiedziało się o niej - dodaje.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Ula Kaczyńska

Gość: Joanna Longić (piosenkarka)

Data emisji: 22.11.2021 

Godzina emisji: 14.26

DS

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Józef Skrzek: jestem ciągle w biegu

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 14:33
- SBB się czai i czekamy ciągle na Jerzego, czy doleci. A jak nie, to będziemy współpracować z młodymi i zrobimy coś ciekawego w aranżach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Józef Skrzek. Artysta otrzymał nominację do NMP w kategorii "Muzyka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To jest życie po życiu". Marek Dutkiewicz o nowej wersji znanego przeboju

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 17:42
Czternastoletnia Kaja Gniecioszek zaśpiewała odświeżoną wersję kultowego utworu "Aleja Gwiazd". - Jestem niesłychanie zadowolony z tego nagrania - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Dutkiewicz, autor tekstów. Jak brzmi dawny przebój w całkowicie nowej aranżacji?
rozwiń zwiń